
Danes lahko izbiramo med najrazličnejšimi čaji – zeliščnimi, sadnimi, pravimi, ki jih pridobivajo iz čajevca (njegovo latinsko ime je Camellia sinensis) in kamor sodijo zeleni, črni, rdeči, beli čaji. Najbolj kakovostni so tisti pravi čaji, ki so pridobljeni iz najmlajših listov čajevca. A Slovenci še vedno najpogosteje posegamo kar po sadnih čajih, čeprav so v zadnjem času vedno bolj priljubljeni tudi zeleni čaji. Ti namreč vsebujejo veliko antioksidantov in zato zmanjšujejo tveganje za srčno-žilne bolezni ter celo za nekatere vrste rakavih obolenj, kažejo številne raziskave. Antioksidanti imajo namreč zelo pomembno nalogo – nase vežejo proste radikale v našem telesu, ki povečujejo tveganje za različna obolenja (tudi rakava).

Zadnje čase je med pravimi čaji vse bolj poznan postaja tudi beli čaj, ki ga najdemo celo v kremah za pomlajevanje in nekaterih drugih lepotnih izdelkih. ''Vendar so beli čaji zelo blagi, mogoče za ta zimski čas skoraj preblagi – ne ogrejejo vas tako kot kakšen malo bolj moče zeleni ali črni čaj,'' še pojasni gospa Urša. Sicer pa se beli čaj od zelenega in črnega razlikuje tudi v tem, da belih čajev ne obdelujejo, fermentirajo ali pražijo. Liste čajevca preprosto oberejo in jih potem pustijo, da se posušijo povsem naravno, tako da so listi neoksidirani. Zato poznavalci pravijo, da beli čaji vsebujejo celo do trikrat več antioksidantov kot črni in zeleni čaji ter da so povsem po krivem zapostavljeni.
Kaj pa rdeči čaj? Marsikdo pravi, da gre zgolj za modno muho Zahodnjakov, ki bo prej ali slej minila. Rdeče čaje so sicer odkrili na Kitajskem pred približno 500 leti, ker so polfermentirani oziroma delno oksidirani, spadajo nekako vmes med zelene in črne čaje. Njihova predelava zahteva veliko ročnega dela, saj je treba čajne lističe za tem, ko jih oberejo, večkrat ročno svaljkati, potem pa sušiti, segrevati in spet svaljkati.

Pri pravih čajih je zelo pomembno, da jih znamo pravilno pripraviti, in sicer jih pripravljamo kot poparek, vendar voda, s katero zalijemo čaj, naj ne bo segreta na več kot 70 stopinj. ''Če je voda prevreta, če je prevroča, uničimo delovanje oziroma te antioksidante in tudi nekaj ostalih mineralov in vitaminov,'' pojasni nitricionistka Andreja Čampa Širca. Čajne lističe pustimo, da se v vodi namakajo od dveh do desetih minut (odvisno od vrste čaja), potem jih odstranimo in napitek spijemo. Ker pa pravi čaji vsebujejo kofein, lahko dnevno popijemo le dve do tri skodelice. ''Vsekakor niso primerni za tiste, ki imajo visok krvni tlak, ker delujejo enako, kot če bi pili pravo kavo,'' še dodaja nutricionistka in opozarja, naj bodo pri uživanju pravih čajev pozorne tudi nosečnice in doječe matere in naj se o pitju posvetujejo s svojim zdravnikom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV