Pevka Špela Grošelj je začela teči zaradi stave. Pred tem ji niti na misel ni prišlo, da bi se ukvarjala s tekom. ''Svojo stavo sem izpolnila in sem potem tistega oktobra šla prvič teč 10 kilometrov in pol. Saj 10 kilometrov in pol res ni veliko, ampak za nekoga kot sem jaz, ki ni nikoli prej tekel in je tek sovražil, je to velik uspeh,'' pove sogovornica. Zdaj Špela tekaško sezono odpre spomladi in teka vse do oktobra, potem pa so naslednje pomladi spet počiva.
Če ste se tudi vi odločili, da so ti prvi pomladni dnevi kot nalašč ta to, da se lotite teka, potem začnite počasi in premišljeno. Začetniki se morajo namreč teka lotiti izmenjaje s hojo. Minuto teka, minuto hoje. Postopoma interval teka podaljšujejo, in sicer toliko, kot jim dopušča kondicija. ''Za začetnika je priporočjivo, da teče trikrat na teden, lahko pa tek dopolni še s kakšnimi drugimi aktivnostmi, na primer hojo v hrib ali kolesarjenjem. A tudi s tem naj ne pretirava. Priporočljivo je, da začetnik dva dni v tednu povsem počiva,'' svetuje osebni trener Anže Avbelj.
Najbolje je teči po mehkem terenu. Sčasoma, ko si izboljšate kondicijo, lahko v enem treningu tečete do 45 minut. Da tek izjemno poživlja telo in duh, je prepričana tudi Špela. ''Šport je velik plus in od njega ne more biti nič slabega, razen mogoče če si pretežek in veliko tečeš, te potem lahko malo kolena bolijo. Drugače pa ima zelo pozitivne učinke na počutje. Že če zjturaj vstaneš in odtečeš tisto svojo uro, se potem ves dan dobro počutiš,'' pove simpatična pevka. Tek pa ima še eno dobro plat. Pošteno lahko premislite in premlejete vse, kar se vam godi v življenju, ter tako pridete domov s prazno, a spočito glavo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV