Vizita.si
Gašper pravi, da se, odkar ne je več mesa, počuti veliko bolje kot prej.

Zdravje

VIDEO: Športni novinar se je odpovedal mesu

Eva Doljak
30. 10. 2011 08.18
1

V Sloveniji živi nekaj več kot odstotek vegetarijancev, ki so se mesu in mesnim izdelkom povsem odpovedali. Med njimi je tudi naš športni novinar Gašper Jakomin, ki se je mesu odpovedal pred pol leta.

Snovi, ki jih vegetarijanci v telo ne dobijo z mesom in mesnimi izdelki, morajo nadomestiti kako drugače, sicer se lahko pojavijo zdravstvene težave.
Snovi, ki jih vegetarijanci v telo ne dobijo z mesom in mesnimi izdelki, morajo nadomestiti kako drugače, sicer se lahko pojavijo zdravstvene težave.FOTO: iStockphoto
Gašper Jakomin pravi, da se zaradi vegetarijanskega načina prehranjevanja tako fizično kot psihično počuti veliko bolje kot prej. Mesnim izdelkom se je odpovedal zaradi etičnih zadržkov, poleg tega se po obroku, ki je vseboval meso, ni počutil dobro.
Gašper pravi, da se, odkar ne je več mesa, počuti veliko bolje kot prej.
Gašper pravi, da se, odkar ne je več mesa, počuti veliko bolje kot prej. FOTO: PRO PLUS

Zdaj, ko ne je več mesa, je povsem drugače, pravi: ''Počutim se bolje, tudi bolečin v mišicah in utrujenosti, ki sem ju občutil za tem, ko sem pojedel meso, zdaj več ni. Zdaj tudi če pojem nekoliko večji obrok, nisem več tako napihnjen in kmalu po zaužitem obroku sem lahko spet aktiven.''

Gašper sodi med vegetarijance, ki so se sicer odpovedali mesu, a še vedno jedo jajca, mleko ter mlečne izdelke. Je pa seveda tudi precej takšnih posameznikov, ki ne jedo ničesar živalskega izvora, zaradi česar jim grozi pomanjkanje za zdravje ključnih hranilnih snovi, ki jih morajo večinoma umetno nadomeščati. ''Neustrezno načrtovana vegetarijanska prehrana lahko vodi do deficita beljakovin, energije, nekaterih maščob, cinka, selena, vitamina D, vitamina B12, železa, kar se seveda potem odraža tudi na zdravju,'' pojasni nutricionistka iz Inštituta za varovanje zdravja prof. dr. Cirila Hlastan Ribič.

Pa vendar raziskave kažejo, da tisti, ki se vegetarijanstva lotijo premišljeno, manj zbolevajo za nekaterimi kroničnimi boleznimi. ''To pomeni, da je manjši pojav sladkorne bolezni, debelosti, bolezni srca in ožilja, raka. Vendar je treba poudariti, da tu ne gre zgolj za prehrano in njen vpliv na zdravje, temveč opažamo tudi, da so vegetarijanci bolj telesno aktivni, manj kadijo, manj posegajo po alkoholu,'' je še povedala prof. dr. Hlastan Ribič.

Se pa kakršna koli oblika vegetarijanstva strogo odsvetuje otrokom, ki za rast in razvoj potrebujejo pestro prehrano in vse hranilne snovi. Kljub temu je mogoče v vrtcih ali šolah na željo staršev mesne obroke nadomestiti z brezmesnimi.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650