Vse pogosteje nespečnost posledica stresa
Nespečnost je lahko posledica bolezenskih vzrokov, ob katerih je potreben obisk zdravnika, vse pogosteje pa je tudi posledica stresa. ’’Stres je faktor predvsem pri težavi z uspavanjem, ko ne znamo puščati svojih težav zunaj spalnice in se seveda zato težko uspavamo in imamo težave. Tega je v današnjem času krize vse več,’’ pojasni nevrofiziologinja.
Če nekaj dni zaradi stresa ne boste dobro spali, to ne bo bistveno škodilo vašemu zdravju, težava pa se pojavi, če bi iskali nezdrave načine uspavanja. ’’Bojimo se predvsem, da zato ljudje ne bi razvili odvisnosti od zdravil in – še huje – odvisnosti od alkohola. Ljudje se lahko začnejo uspavati z alkoholom, mlajši s kajenjem marihuane, in seveda to vodi v odvisnost, ne odpravi pa težav, zaradi katerih je do motenega spanja prišlo,’’ pojasni dr. Leja Dolenc Grošelj.
Da bi se sprostili pred spanjem, si raje privoščite skodelico metinega ali kamiličnega čaja, lahko pa si pomagate tudi s toplo, sproščujočo kopeljo.
Izberite pravo ležišče
K boljšemu spancu lahko pripomorete tudi s primerno izbiro ležišča. ’’Vzrok za slab spanec je lahko tudi slabo ležišče. Lahko je dotrajano, nepravilne trdote, lahko je tudi že tako staro, da se je v njem nabralo že toliko prahu, pršic in ni več primerno za spanje,’’ pojasni strokovnjakinja za zdravo spanje Vesna Rasperger iz podjetja Vitapur, ki dodaja, da je ležišče treba menjati vsakih sedem let, vzglavnik pa na dve ali tri leta.
Da bi preprečili bolečine v hrbtu, je dobro, da ležišče nudi ortopedsko podporo hrbtenici. ’’Zelo pomembno je, da so ležišča sedemconska, da so razporejena iz sedmih različnih trdot. Na primer v ledvenem predelu je ležišče trše, v bočnem predelu pa je mehkejše, zaradi česar je na enem predelu ugrez večji in se teža optimalno razporedi na telo, ležišče pa tako nudi raven položaj hrbtenice,’’ pojasnjuje Raspergerjeva. Pri vzglavniku pa je dobro, da tisti, ki spite na trebuhu, izberite nižjega, tisti, ki spite na hrbtu ali boku, pa nekoliko višjega. Lahko izberete tudi anatomski vzglavnik, ki nudi dobro oporo vratnemu predelu.
Če se kljub omenjenim ukrepom več kot tri tedne spopadate z nespečnostjo in slabim spancem, se oglasite pri svojem osebnem zdravniku, ki bo ocenil, ali gre morda za bolezenski vzrok motenj spanja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na