Vizita.si
Telovadba pripomore k boljšemu fizičnemu in psihičnemu počutju nosečnice.

Zdravje

VIDEO: Vadba v nosečnosti je priporočljiva!

Eva Doljak
19. 03. 2011 21.13
0

Vendar le, če nosečnost poteka normalno in nosečnica nima kakšnih zdravstvenih težav. Telesna aktivnost namreč pripomore k boljšemu fizičnemu in psihičnemu počutju bodoče mamice, pozitivno pa vpliva tudi na otroka.

Telovadba pripomore k boljšemu fizičnemu in psihičnemu počutju nosečnice.
Telovadba pripomore k boljšemu fizičnemu in psihičnemu počutju nosečnice.FOTO: iStockphoto
Nosečnost ni bolezensko stanje, pa vendar mora biti bodoča mamica nekoliko bolj pazljiva, posebej pri telesni aktivnosti. Če nosečnica nima težav, se lahko brez zadržkov ukvarja s športom. Paziti mora le, da je telovadba prilagojena višini nosečnosti in njenim zmogljivostim.
O telesni aktivnosti med nosečnostjo smo povprašali ginekologinjo mag. Uršulo Reš Muravec, dr. med.
O telesni aktivnosti med nosečnostjo smo povprašali ginekologinjo mag. Uršulo Reš Muravec, dr. med. FOTO: Dare Čekeliš

Vodeno vadbo za nosečnice zelo rada obiskuje tudi Saša, ki je bila že pred zanositvijo precej aktivna in se je rada ukvarjala s športom. ''Če si bila prej, pred zanositvijo, zelo aktivna, se potem med nosečnostjo to spremeni, kajti veliko stvari ne smeš več početi. Jaz pa sem bila vajena takšnega aktivnega življenja in mi je všeč, da lahko vsaj nekaj počnem,'' je povedala bodoča mamica. Inštruktorica vodene vadbe Andreja Hrovat pa pravi: ''Inštruktor vodi celo uro vadbe, sestavljena pa je iz več delov – iz uvodnega dela oziroma ogrevanja, sledi glavni del, ki je najdaljši in traja 20 minut, kjer dvignemo pulz. Potem delamo vaje za mišično moč in stabilizacijo sklepov, velik poudarek pa je na mišicah medeničnega dna.''

Za lepo držo nosečnice so zelo pomembne primerno ojačane trebušne in hrbtne mišice, a vaje, namenjene krepitvi tako imenovanega steznika, morajo biti prilagojene in pravilno izvedene. ''Sam steznik – torej trebušne in hrbtne mišice – so zelo pomembne za samo statiko. V nosečnosti je ta statika malo drugačna, zato je toliko bolj pomembno, da ta steznik trebušnih in hrbtnih mišic ojačimo in da s tem vzdržujemo lepo držo. Hkrati pa s temi vajami pripomoremo k razteznosti mišic. Dobro pa je tudi, da nosečnica dela vaje na moč in se s tem pripravi na sam porod,'' pojasni ginekologinja mag. Uršula Reš Muravec.

Če je nosečnica pred zanositvijo redno zahajala v fitnes, lahko s takšno vadbo nadaljuje tudi v nosečnosti, le pretežkih uteži ne sme uporabljati.
Če je nosečnica pred zanositvijo redno zahajala v fitnes, lahko s takšno vadbo nadaljuje tudi v nosečnosti, le pretežkih uteži ne sme uporabljati.FOTO: iStockphoto

Če je nosečnica pred zanositvijo redno zahajala v fitnes, lahko s takšno vadbo nadaljuje tudi v nosečnosti, le pretežkih uteži ne sme uporabljati. Tudi z aerobno vadbo se lahko še vedno ukvarja - le paziti mora, da srčni utrip ni previsok. Izogibati pa se mora športom, kjer bi se lahko poškodovala, na primer košarki, nogometu, smučanju, tenisu … ''Sama telesna aktivnost zelo dobro deluje tako na fizično kot psihično počutje nosečnice.Sam krvožilni sistem se s tem ojači. Prekvravljenost s kisikom vseh tkiv v nosečnosti je veliko boljša, prav tako je to zelo ugoden vpliv na plod – tako na razvoj kot na rast,'' še pove mag. Reš Muravec.

Tiste, ki se nikoli niso ukvarjale s športom, se naj tudi v nosečnosti ne lotevajo zahtevnih vadb. Zanje je bolj primerna hitra hoja ali plavanje, pri katerem se sprostijo mišice, sklepi, razbremeni se hrbtenica. Sicer pa se naj vsaka nosečnica, preden se loti telesne aktivnosti, posvetuje z ginekologom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662