Vizita.si
Prije samo nekoliko dana bio nam je potreban baloner, a sada nam je toplo samo u debeloj zimskoj jakni. Kako preživjeti naglu promjenu vremena?

Zdravje

VIDEO: Vas muči zaprtje?

Katja Benčina
31. 10. 2012 07.30
0

Zaprtje je ena najpogostejših prebavnih težav, ki je posledica slabih prehranjevalnih navad, premalo gibanja, lahko tudi spremembe okolja. Proti zaprtju si lahko pomagate tudi s slivovim sokom.

Prije samo nekoliko dana bio nam je potreban baloner, a sada nam je toplo samo u debeloj zimskoj jakni. Kako preživjeti naglu promjenu vremena?
Prije samo nekoliko dana bio nam je potreban baloner, a sada nam je toplo samo u debeloj zimskoj jakni. Kako preživjeti naglu promjenu vremena?FOTO: iStockphoto
O zaprtju govorimo, ko gre za težavno in neredno odvajanje blata. Do tega najpogosteje pride, če uživate premastno hrano, veliko bele moke, sladka živila, alkohol, premalo vlaknin in tekočine. K temu pripomore še neredno gibanje, zanemarjanje poziva telesa k iztrebljanju in stres. Da bi odpravili težave, je dobro spremeniti prehranjevalne navade, se pogosteje gibati in uživati dovolj tekočine. Ko se zaprtje pojavi, pa si je dobro pomagati z vlakninami in dovolj tekočine. Dobra kombinacija tega je slivov sok, saj so slive znane po obilici vlaknin. Te imajo odvajalni učinek in pomagajo pri zaprtju, napihnjenosti in nasploh skrbijo za dobro prebavo. Slive lahko uživate posušene ali sveže, lahko pa poskusite tudi kuro s slivovim sokom Fructal Natura sliva, ki je sestavljen tako iz svežih kot soka suhih sliv. Prav slednje namreč vsebujejo pektinske snovi, ki mehčajo blato in olajšajo izločanje. Priporočljiv dnevni odmerek je od 250 do 400 mililitrov soka, najbolje ga je spiti zjutraj na tešče. Pazite pa na mero, saj ima čezmerno uživanje odvajalni učinek.
V primeru zaprtja je dobro zaužiti dovolj tekočine in vlaknin. Dobra kombinacija tega je slivov sok.
V primeru zaprtja je dobro zaužiti dovolj tekočine in vlaknin. Dobra kombinacija tega je slivov sok. FOTO: iStockphoto

Ukrepi za odpravljanje zaprtja:

– Uživajte hrano z veliko vlakninami, na primer otrobe, polnozrnati kruh, žita, slive, fige, marelice, listnato zelenjavo, neolupljen krompir in suh grah.

– Izogibajte se predelanim živilom, kot so sir, beli kruh.
Popijte vsaj šest do osem kozarcev tekočine na dan.

– Pijte sok suhih sliv.

– Uživajte probiotične jogurte.

– Odrecite se pijačam, ki vsebujejo kofein ali alkohol.

– Izogibajte se dolgotrajni uporabi odvajal.

– Ne zanemarjajte poziva telesa k iztrebljanju.

– Vsak dan bodite vsaj nekaj časa telesno aktivni.

So odvajala rešitev?

Odvajala naj bodo zadnja stvar, ki jo boste izbrali v boju zoper zaprtost, saj se črevesje nanje navadi. Ta namreč v debelem črevesju povečujejo količino vode, zaradi česar se črevesje nanje navadi in postane leno. Poleg tega odvajala telesu odvzamejo pomembna hranila. Tako ni nenavadno, da med evropskimi državami za odvajala največ denarja porabijo v Veliki Britaniji, a imajo tam kljub vsemu težave s kroničnim zaprtjem. Namesto odvajal tako raje posegajte po naravnih živilih, ki imajo odvajalni učinek, nimajo stranskih učinkov, telo pa se nanje ne navadi.

Sicer pa so občasna krajša obdobja zaprtosti povsem običajna in nenevarna, kljub vsemu pa je zaprtje lahko tudi posledica bolezni. Če se je zaprtje pojavilo nedavno in traja dlje kot 14 dni, posebej, če so se težave pojavile po 50. letu starosti, vam vsekakor priporočamo posvet z zdravnikom. Morda pa so se težave pojavile tudi zaradi zdravil, ki jih jemljete. V tem primeru prosite zdravnika za ustrezno zamenjavo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662