V Sloveniji še vedno kadi približno 28 odstotkov moških in 22 odstotkov žensk. Med njimi je kar tri četrtine takšnih, ki redno kadijo vsak dan, in sicer več kot 16 cigaret dnevno. A kot vemo, so kadilci izpostavljeni številnim nevarnostim. Kajenje povzroča kronična vnetja pljuč in povečuje tveganje za številna rakava ter srčno-žilna obolenja. Alergijam in obolenjem dihal so izpostavljeni tudi pasivni kadilci in otroci, katerih matere so v nosečnosti kadile. ''Ti otroci imajo manjšo telesno težo kot drugi otroci. So tudi veliko bolj občutljivi za alergijske bolezni ter za bronhitise in za astme,'' pojasnjuje pulmologinja doc. dr. Marjeta Terčelj.
Nikotin in druge strupene snovi se iz pljuč prek krvi prenašajo po celem telesu in tako zastrupljajo praktično vsak organ v našem organizmu. ''Ameriške šudije so pokazale, da če bolnik kadi 20 let po 20 cigaret dnevno, še po 40 letih praktično komaj doseže tisto raven kot nekadilec,'' pojasni doc. dr. Marjeta Terčelj in opozori, da je razlika med pljuči kadilca in nekadilca več kot očitna: ''Na rentgenski sliki pljuč nekadilca vidimo lepa pljuča, ker je v njih zrak. Lepo je vidno tudi srce. Na sliki pljuč kadilca pa vidimo, da je veliko manj žil in kako so bronhiji močno zadebeljeni.''
Sicer pa lahko prav vsak stanje svojih pljuč preveri s preprostim pihanjem v majhno napravo, ki meri vsebnost ogljikovega monoksida – najnevarnejše snovi cigaretnega dima – in tako kaže, kako zapackana so vaša pljuča.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV