Vizita.si
Ob prvih znakih vnetja mehurja začnite piti več vode in posezite po brusničnem soku, ki deluje antiseptično.

Zdravje

VIDEO: Trpite za vnetjem mehurja?

Katja Benčina
11. 10. 2012 11.17
0

Vnetje mehurja je precej pogosta težava, s katero se enkrat v življenju sooči vsaka peta ženska. A če prve simptome zaznamo dovolj zgodaj, si lahko pomagamo sami, in sicer s pitjem brusničnega soka in veliko vode.

Ob prvih znakih vnetja mehurja začnite piti več vode in posezite po brusničnem soku, ki deluje antiseptično.
Ob prvih znakih vnetja mehurja začnite piti več vode in posezite po brusničnem soku, ki deluje antiseptično.FOTO: iStockphoto
Brusnični sok je dobro poznan kot izjemno učinkovit v boju zoper vnetje sečil, saj imajo brusnice antiseptični učinek in tako ugodno vplivajo na sluznico mehurja. Vnetje mehurja je namreč najpogosteje posledica okužbe z bakterijo E.coli ali drobnih poškodb sluznice med telesno vadbo ali spolnim odnosom.
Brusnični sok je dobro poznan kot izjemno učinkovit v boju zoper vnetje sečil, saj imajo brusnice antiseptični učinek in tako ugodno vplivajo na sluznico mehurja.
Brusnični sok je dobro poznan kot izjemno učinkovit v boju zoper vnetje sečil, saj imajo brusnice antiseptični učinek in tako ugodno vplivajo na sluznico mehurja. FOTO: iStockphoto

Da je pogostejše pri ženskah, lahko pripišemo temu, da imajo ženske krajšo sečnico in bakterije lažje prodrejo do mehurja.

Prvi znaki, na katere moramo biti pozorni in jih je dobro čim prej prepoznati, so:

– pogosto pekoče uriniranje, pri katerem odvedemo le malo seča;

– temen urin;

– bolečine v spodnjem delu trebuha.

Ob prvih znakih vnetja začnite piti več vode, s katero boste izpirali bakterije iz mehurja in posezite po brusničnem soku, ki deluje antiseptično. Pri tem izberite 100-odstotno naraven brusnični sok brez dodanega sladkorja, kot je na primer Fructal Natura brusnica. Če v začetni fazi ne spijete dovolj tekočine, se lahko bakterije v sečnem mehurju začnejo razmnoževati, zaradi česar vnetje napreduje. Na vodo pojdite vsakič, ko začutite, da morate iti, izogibajte pa se alkoholu, kavi, močnemu čaju, umivanju z odišavljenimi milom in penečim kopelim. Bolečine lahko lajšate s toplo grelno blazino ali paracetamolom.

Pogosta težava pri vnetju sečil je tudi ta, da se vnetja v kar četrtini primerov ponovijo. To je najpogosteje posledica neučinkovitega in neustreznega zdravljenja ali pa vnovične okužbe. Če ste za vnetjem trpeli že večkrat, je tako dobro, da kozarec brusničničnega soka spijete vsak dan in s tem preprečite vnovično okužbo.

Če vnetje napreduje in so bolečine močne ali pa se v seču pojavi kri, poiščite zdravniško pomoč. Zdravnik bo najprej opravil preiskavo urina, nato pa vam predpisal antibiotike. Pri tem je izjemno pomembno, da ne prekinete antibiotičnega zdravljenja, četudi simptomi izzvenijo, saj lahko v nasprotnem primeru bakterije postanejo odporne na antibiotike in vnetje postane kronično.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587