Tudi z artičokami lahko obogatite tradicionalne velikonočne jedi. ''Artičoko lahko skuhamo in potem namakamo v mešanico olja in kisa. Lahko pa jo narežemo in pocvremo ali dušimo. Skratka, načinov za pripravo artičok je ogromno,'' še razlaga Luka.
Če bi letos namesto šunke radi pripravili nekaj drugačnega, morda malo manj mastnega in bolj zdravega, lahko svinjino nadomestite z jagnjetino, ki vsebuje veliko za telo dobrih maščob. ''Jagenček ima v sebi ogromno omega-3 maščob in bistveno manj omega-6 maščob. In takšno razmerje je veliko bolj zdravo,'' razlaga Luka. ''Poleg tega je jagenjček klasika za veliko noč. Morda pri nas niti ne toliko, razen v nekaterih regijah. Ker to je pravzaprav simbolika velike noči – novo življenje, jagnje božje.''
Ne glede na to, za katero meso se odločite, pa je pomembno predvsem to, s čim so žival hranili in kako je meso konzervirano. ''Vedno moramo pogledati, koliko konzervansov, barvil in ojačevalcev okusa ima meso. Vse to je bistveno bolj škodljivo in bistveno bolj strupeno kot pa zdrav, dober kos prekajenega mesa,'' pravi Valentina. Sicer pa stara kuharska znanca televizijskih zaslonov svetujeta tudi, da v velikonočnem času z nobeno hrano ne pretiravamo. ''Če se boš prenabasal potice, če boš pojedel dva kilograma potice, se boš zredil, pa slabo ti bo in to vsekakor ne bo dobro. Če boš pa pojedel dva kosa potice, ki je bila narejena iz naravnih surovin – iz naravnega masla, iz pehtrana – potem pa je to čisto zdravje na krožniku,'' pove Luka. Če namreč ne boste pazili na zmernost, vam lahko praznike pokvarijo želodčne in prebavne težave.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV