Pred hudo obliko virusnega obolenja, klopnim meningitisom, se lahko učinkovito zaščitite le s cepljenjem. Potrebni so trije osnovni odmerki, ki jim sledijo poživitveni odmerki. Cepljenje je namenjeno tako odraslim osebam kakor tudi otrokom.
Proti klopnemu meningitisu se v Sloveniji cepi le dobrih 10 odstotkov ljudi, kar je zelo malo, opozarja dr. Franc Strle s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja. “Ljudje najbrž ne prepoznajo problema. Prepoznajo ga šele takrat, ko zbolijo, ampak ko enkrat bolezen preboliš, je nimaš več. To je krut način preprečevanja, veliko boljše se je cepiti.“
Tudi zato, ker je klopni meningitis težja bolezen kot večina oblik meningitisa, ki jih povzročajo virusi. En odstotek ljudi umre, pri petih odstotkih pa ostanejo ohromitve. “Dobra tretjina obolelih pa se ne pozdravi povsem. Še naprej, več mesecev ali let, se slabo počutijo, so utrujeni, imajo glavobole, se tresejo, imajo težave s sluhom, se ne morejo zbrati,“ opozarja dr. Strle.
Ravno zato zdravniki priporočajo cepljenje, saj je negativnih učinkov cepiva zelo malo. “V zadnjih desetih letih je bil prijavljen samo en resen stranski učinek, sicer pa se pojavljajo lokalni stranski učinki, na primer bolečine na mestu injekcije in slabše počutje,“ o stranskih učinkih pove dr. Strle.
Ti manjši stranski učinki lahko običajno trajajo le dan ali dva. Zato naj se, predvsem tisti, ki se veliko zadržujejo v naravi, cepijo.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV