Vizita.si
Ljudje pod stresom proizvajajo velike količine hormona kortizola, ki zvišuje krvni tlak in raven glukoze v krvi ter zmanjšuje sposobnosti imunskega odziva na vnetje.

Zdravje

Vnetje dlesni kaže tudi na nekatere druge bolezni

K.B.
15. 03. 2011 07.24
0

Otečene, rdeče dlesni kažejo na bolezni dlesni, ki so lahko posledica ali pa vzrok nekaterih drugih bolezni. Katerih, preverite spodaj.

Ljudje pod stresom proizvajajo velike količine hormona kortizola, ki zvišuje krvni tlak in raven glukoze v krvi ter zmanjšuje sposobnosti imunskega odziva na vnetje.
Ljudje pod stresom proizvajajo velike količine hormona kortizola, ki zvišuje krvni tlak in raven glukoze v krvi ter zmanjšuje sposobnosti imunskega odziva na vnetje.FOTO: iStockphoto
Do vnetja dlesni najpogosteje pride zaradi slabe ustne higiene. V ustih imamo namreč veliko različnih mikroorganizmov, ki se lepijo na zobe in dlesen in ki jih z vsakodnevnim pravilnim čiščenjem zob odstranjujemo in s tem preprečimo nastanek mehkih zobnih oblog, ki v 72 urah otrdijo v zobni kamen, ki ga s ščetkanjem ne moremo več odstraniti. Če zob ne čistimo redno ali pa če imamo katero bolezen, zaradi česar smo bolj izpostavljeni boleznim ustne votline, se kaj hitro razvijejo vnetja dlesni, ki napredujejo v globlja obzobna tkiva. Tkiva, ki držijo zob v čeljusti, začnejo propadati in zobje se začnejo majati ter izpadati. Ne samo to, izpostavljeni ste tudi nekaterim drugim boleznim. Katerim?

Vnetje dlesni lahko napreduje v globlja obzobna tkiva. Propadati začnejo tkiva, ki držijo zob v čeljusti; zobje se začnejo majati in izpadati. Prisoten je tudi ustni zadah. Prav tako lahko nezdravljeno vnetje dlesni vpliva na sistemsko zdravje. Pri osebah, ki trpijo za gingivitisom, so pogostejše bolezni srca in ožilja (nekatere bakterije in vnetni mediatorji, ki se sproščajo, so udeleženi pri nastanku ateroskleroze srčnih žil), nosečnici grozita prezgodnji porod in nižja teža novorojenčka (bakterije in endotoksini le-teh lahko s krvjo preidejo v plod), pljučna obolenja

1. Bakterije v ustni votlini lahko vplivajo na delovanje srca

Osebe, ki trpijo za gingivitisom (vnetjem dlesni), so bolj izpostavljene boleznim srca in ožilja, saj so nekatere bakterije in vnetni mediatorji, ki se sproščajo udeleženi pri nastanku ateroskleroze srčnih žil. Ne le to, nekateri raziskovalci menijo, da lahko bolezni dlesni povečajo možnosti za kap. Bakterije iz ust naj bi namreč prešle v krvni obtok, se tam prilepile na maščobne obloge v arterijah, povzročile vnetje in tako povečale možnost za srčno kap.

2. Bolezni dlesni in sladkorna bolezen

Sladkorno bolezen pogosto spremlja tudi gingivitis, saj diabetes zmanjša odpornost telesa proti infekcijam. Ko se gingivitis pojavi, pa bolezni dlesni nato ponovno povzročijo, da telo še težje vzdržuje raven krvnega sladkorja. Tako se ustvari začarani krog in je zato pomembno, da sladkorni bolniki že prej ohranjajo svoje dlesni zdrave. Tako naj si vzdržujejo normalno raven sladkorja v krvi in skrbijo za redno higieno, kar pomeni umivanje zob po vsakem obroku in enkrat dnevno nitkanje. Poleg tega še redni zobozdravniški pregledi.

3. Suha usta povzročajo piškave zobe

Slina pomaga ohranjati zdrave zobe in dlesni, zato so ljudje s suhimi usti bolj izpostavljeni kariesu in drugim boleznim ustne votline. Še posebej se s tem problemom soočajo bolniki s Sjögrenovim sindromom – kronično avtoimunsko boleznijo, ko telo napade solzne žleze in žleze slinavke ter povzroči suhe, pekoče oči in suha usta. Sindrom ni ozdravljiv, kljub temu pa si lahko pomagate tako, da pijete velike količine vode, usta vlažite z žvečenjem žvečilnih gumijev brez sladkorja in lizanjem bombonov, ki spodbujajo izločanje sline. Pomembna je tudi redna ustna higiena in izogibanje sladki hrani in pijači. Suhe oči pa vlažite s kapljicami oziroma umetnimi solzami.

4. Tudi nekatera zdravila povzročajo suha usta

Nekatera zdravila lahko povzročijo suha usta, zaradi česar ste bolj izpostavljeni boleznim ustne votline. Antihistamini, dekongestanti, protibolečinska zdravila in antidepresivi so le nekatera izmed njih, ki imajo kot stranski učinek tudi suha usta. Če se vam zdi, da je vzrok za pogoste bolezni dlesni v zdravilih, ki jih jemljete, se posvetujte s svojim zdravnikom o tem, kaj lahko storite.

5. Stres uničuje vaše zobe

Če ste pod hudim stresom ali v depresiji, ste bolj izpostavljeni boleznim ustne votline. Ljudje pod stresom proizvajajo velike količine hormona kortizola, ki zvišuje krvni tlak in raven glukoze v krvi ter zmanjšuje sposobnosti imunskega odziva na vnetje. Hormon telo pripravi na akcijo, da se lahko odziva stresnemu položaju primerno. Pri kroničnem stresu je tako raven kortizola višja in traja dalj časa. Raziskave pa so pokazale, da povečana količina kortizola v krvnem obtoku lahko vodi do bolj destruktivne oblike vnetja obzobnih tkiv. Poleg tega ljudje pod stresom pogosteje zanemarijo redno uporabo zobne ščetke in drugih pripomočkov za čiščenje medzobnih prostorov kot tisti, ki niso pod stresom. Hitreje se tudi zatečejo k razvadam, ki škodijo zdravju ustne votline, na primer kajenju, pitju alkohola in škrtanju z zobmi.

6. Osteoporoza in izpadanje zob

Osteoporoza prizadene vse kosti v telesu, tudi kosti čeljusti. Prav zato lahko povzroči izpadanje zob. Možnosti za izpadanje zob pa lahko poveča tudi bisfosfonat – zdravilo za zdravljenje osteoporoze. Ne le osteoporoza, pogost vzrok za izpadanje zob je tudi parodontalna bolezen. Ta nastane zaradi kopičenja in razmnoževanja bakterij na površini zoba, zaradi česar pride do vnetja obzobnih tkiv, ki se začnejo odmikati od zobne korenine in zobnega vratu. V vmesni prostor se naselijo bakterije, ki povzročajo kronično infekcijo, majavost zob in na koncu izpadanje zob.

7. Virus HIV in bolezni ustne votline

Ljudje, okuženi z virusom HIV, lahko hitro razvijejo ustni oprh, bakterijsko okužbo ust, zaradi katere na površini jezika nastanejo bele pike, ustne bradavice, vročinski mehurji, rane, bele ali rumene lise na jeziku in drugod v ustni votlini. Poleg tega so bolj izpostavljeni suhim ustom.

8. Revmatoidni artritis

Bolniki z revmatoidnim artiritisom so osemkrat bolj izpostavljeni boleznim ustne votline kot ljudje, ki nimajo te avtoimunske bolezni. Da je zadeva še slabša, imajo bolniki zaradi razbolelih sklepov v rokah težave pri umivanju zob. Dobra novica pa je, da zdravljenje vnetih dlesni zmanjša tudi vnetja in bolečine v sklepih.

9. Izguba zob povezana z ledvičnimi boleznimi

Odrasli, ki so izgubili več zob, imajo več možnosti, da imajo tudi ledvične bolezni. Kako natanko sta ti dve področji povezani, še ni natančno znano. A raziskovalci menijo, da je bi lahko kronično vnetje zob povzročalo težave z ledvicami. Prav zato je pomembno, da skrbimo za zdravje naših zob in s tem preprečimo tudi bolezni ledvic.

10. Prezgodnje rojstvo

Nosečnica z boleznimi dlesni ima več možnosti za prezgodnji porod, poleg tega ji grozijo še nižja teža novorojenčka (bakterije in endotoksini le-teh lahko s krvjo preidejo v plod) in pljučna obolenja (aspiracija bakterij iz ustne votline in žrela). Prav zato je pomembno, da tudi nosečnice izjemno pazijo na ustno higieno.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631