Če iščete alternativo običajnim kokošjim jajcem, obstaja na trgu kar nekaj zanimivih opcij. Tudi ta jajca so izjemno zdrava, povrh vsega pa še okusna. Od kokošjih se večinoma razlikujejo le po velikosti in okusu.
Prepeličja jajca
Prepeličja jajca veljajo za gurmansko jed, v Vietnamu pa so to najcenejša jajca, kar jih lahko kupite. Celo veliko cenejša so od kokošjih. Prepeličja jajca lahko ocvrete, skuhate in celo vložite, ker so tako majhna, velika za približno četrtino kokošjega jajca, pa so izjemno primerna tudi za pripravo prigrizkov. Poleg tega jih lahko uporabite tudi za dekoracijo, saj imajo izjemno pisano lupinico. Prepeličja jajca so trikrat bolj hranljiva od kokošjih, saj vsebujejo bistveno več beljakovin, vitamina B1, fosforja in kalcija ter dobrega holesterola, poleg tega pa naj bi bila koristna za vse, ki imajo prebavne težave, ledvične in žolčne kamne, izboljšujejo delovanje živčnega sistema, krepijo imunski sistem in so dober afrodiziak.
Račja jajca
Račja jajca vsebujejo več beljakovin, kalcija, železa, kalija in pomembnejših mineralov kakor kokošja. So odličen vir vitamina B12 in vsebujejo večinoma le nenasičene maščobe. Okus imajo izjemno podoben, za nekatere celo enak, poleg tega pa so tudi enake velikosti. Račja jajca lahko tako v receptih brez vsakršnih težav zamenjate s kokošjimi.
Gosja jajca
Gosja jajca so približno trikrat večja od kokošjih, njihova lupina je trdnejša, okus pa intenzivnejši. Hranilnih snovi vsebuje približno enako kakor kokošja, le da nekoliko več zaradi same velikosti. Z enim gosjim jajcem boste telesu zagotovili kar velik odstotek dnevno priporočene količine kalcija (9 odstotkov), vitamina A (19 odstotkov) in železa (29 odstotkov). Je tudi bogat vir selena in karotenoida ter luteina, ki krepi zdravje oči in kože. Vsebuje tudi veliko vitamina B, na žalost pa tudi holesterola, zato gosjih jajc nikakor ne uživajte vsak dan, saj škodujejo ožilju in srcu.
Nojeva jajca
Nojeva jajca so v rabi še iz časov Feničanov, za to pa obstaja dober razlog. Ker so tako velika, lahko z enim samim jajcem nahranimo kar deset oseb, saj je po velikosti ekvivalent dvema ducatoma kokošjih jajc. Ker nojevo jajce, da zavre, potrebuje kar uro in pol, ga običajno pripravljajo v obliki omlete ali pa ocvrtega 'na oko'. Nojevo jajce vsebuje veliko vitaminov E, A in K, kalcija, fosforja, pantotenske in nekaj folne kisline ter malo mangana.
Puranova jajca
Puranova jajca so večja od kokošjih, njihova lupinica pa ima rdečkast vzorec. Po okusu so podobna kokošjim, pripravljajo pa se prav tako na enak način. Puranovo jajce vsebuje veliko beljakovin, železa, vitamine A, B, B6, B12, riboflavin, pantotensko kislino, fosfor, magnezij, kalij in cink ter veliko selena, ki pomaga v boju z boleznimi. Ker vsebuje kar nekaj holesterola, ga ni priporočljivo uživati pogosto.
Kokošja jajca
Kokošja jajca so najpogosteje uporabljena jajca med vsemi. So izjemno hranljiva, saj vsebujejo veliko kakovostnih beljakovin, esencialnih amino kislin, vitaminov in mineralov, vključno z vitamini A, B6, B12, riboflavinom, folno kislino, železom, kalcijem, fosforjem in kalijem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV