Vizita.si
Z lečami je treba ravnati previdno. Pri umivanju leč vsak dan uporabljajte svežo tekočino, pomembno pa je, da jih nikoli ne spirate z vodo ali s slino.

Zdravje

Vsakodnevne navade, s katerimi ogrožate svoj vid

K.B.
01. 05. 2015 10.46
3

Že ko smo bili otroci so nas starši svarili, da ne smemo preblizu gledati televizije ali predolgo sedeti pred televizijskim ekranom. Ne, da starši niso imeli prav, a svoj vid ogrožamo tudi z nekaterimi drugimi vsakodnevnimi navadami.

Ko smo osredotočeni na ekran, pogosto mežikamo manj kot običajno. Navadno namreč mežiknemo od 12 do 15-krat na minuto in tako vlažimo oči, ko gledamo v ekran, pa se lahko pogostost zmanjša.
Ko smo osredotočeni na ekran, pogosto mežikamo manj kot običajno. Navadno namreč mežiknemo od 12 do 15-krat na minuto in tako vlažimo oči, ko gledamo v ekran, pa se lahko pogostost zmanjša.FOTO: Profimedia
Nosite sončna očala

Izpostavljenost oči ultravijoličnemu sevanju lahko povzroči škodo na različnih delih oči in je pravzaprav eden izmed glavnih vzrokov za nekatere bolezni oči, kot so siva mrena, degeneracija rumene pege in lahko tako celo privede do izgube vida. Oftalmolog in profesor na univerzi v Illinoisu dr. Vinay Aakalu je za Yahoo health povedal, da lahko izpostavljenost soncu povzroči tudi raka na vekah. Prav zato priporoča, da se pred škodljivimi sončnimi žarki zaščitimo s sončnimi očali in pokrivalom. Ne le poleti, tudi pozimi. Nevarnost zaradi ultravijoličnih žarkov je namreč prisotna tudi v zimskih mesecih, ko se UV žarki odbijajo od snega in lahko povzročijo sončne opekline na površini očesa, kar poznamo pod izrazom snežna slepota ali solarni keratitis. Opekline spremljajo bolečine v očesu, draženje, solzenje, vnetje očesa, otekanje vek in zameglitev vida.

Z lečami je treba ravnati previdno. Pri umivanju leč vsak dan uporabljajte svežo tekočino, pomembno pa je, da jih nikoli ne spirate z vodo ali s slino.
Z lečami je treba ravnati previdno. Pri umivanju leč vsak dan uporabljajte svežo tekočino, pomembno pa je, da jih nikoli ne spirate z vodo ali s slino. FOTO: iStockphoto

Nepravilno zdravljenje suhih oči

Mnogi trpijo za tako imenovanimi suhimi očmi. Kapljice za oči, ki pomagajo ob tej težavi, so običajno zapakirane v manjše plastenke, ki pa vsebuje kemijske snovi, ki lahko dodatno razdražijo oko, če jih uporabljamo prepogosto. Prav zato ob redni uporabi kapljic raje uporabljajte umetne solze, ki so pakirane v manjše kapalke in vsebino le te porabite v enem dnevu. Če ste nagnjeni k srbenju oči, kapljice hranite v hladilniku.

Delo za računalnikom

Ko smo osredotočeni na ekran, pogosto mežikamo manj kot običajno. Navadno namreč mežiknemo od 12 do 15-krat na minuto in tako vlažimo oči, ko gledamo v ekran, pa se lahko pogostost zmanjša. Tako strokovnjaki svetujejo, da zavestno večkrat pomislite na to, da nekoliko večkrat pomežiknete in da ekran prilagodite tako, da ni preblizu vašim očem.

Nepazljivi ste pri uporabi leč

Z lečami je treba ravnati previdno. Pri umivanju leč vsak dan uporabljajte svežo tekočino, pomembno pa je, da jih nikoli ne spirate z vodo ali s slino. Mnogi oftalmologi svetujejo uporabo dnevnih leč (za enkratno uporabo), res pa je, da je to večja investicija. Da bi oko dobilo dovolj kisika, tudi pazite, da ne spite z lečami. O pravilnem rokovanju z lečami pa se posvetujte tudi s svojim okulistom. Če se pojavi vnetje očesa, se prav tako obrnite na okulista.

Zaščitna očala

Če plavate, kosite travo ali opravljate hišna opravila, kjer bi si lahko poškodovali oči, si nadenite zaščitna očala, ki bodo preprečila mehanske poškodbe.

Kajenje

Poleg vseh ostalih škodljivih učinkov, ki jih ima kajenje na telo, slabo vpliva tudi na oči. Kajenje lahko pospeši nastanek sive mrene, motenj vida, degeneracijo rumene pege in pripomore k progresivnem propadanju dela mrežnice. Poleg tega tudi upočasni celjenje očesa, če pride do kakšnih poškodb.

Poleg vseh ostalih škodljivih učinkov, ki jih ima kajenje na telo, slabo vpliva tudi na oči.
Poleg vseh ostalih škodljivih učinkov, ki jih ima kajenje na telo, slabo vpliva tudi na oči.FOTO: iStockphoto

Ne hodite na redne preglede

Tudi vid zahteva redne zdravniške preglede, še posebej, če imate težave s povišanim krvnim tlakom, sladkorno boleznijo, uporabljate leče ali opazite vnetje ali druge spremembe oči.

Ignorirate simptome

Če občutite bolečino v očeh, če se vam sveti pred očmi, imate nejasen vid, postanete občutljivi na svetlobo ali se pojavi vnetje, nikar ne ignorirajte simptomov in upajte, da bodo izginili sami po sebi. Obiščite zdravnika, da bo ta lahko ocenil stanje in preprečil nadaljnje komplikacije, ki bi se lahko pojavile.
 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631