Čeprav je slišati logično, da je to bolezen, ki prizadene oba spola, srčni infarkt napačno velja za moško bolezen. Moški so sicer res izpostavljeni višjemu tveganju za srčne probleme, vključno z infarktom, vendar pa ženske niso veliko za njimi. Odstotka se namreč vedno bolj približujeta eden drugemu. Poleg tega je v svetu infarkt med ženskami eden glavnih vzrokov za smrt, če ne celo glavni. Neke raziskave so pokazale, da tvega skoraj dvakrat toliko življenj kot vse oblike raka skupaj.
Simptomi se med spoloma razlikujejo
Najpogostejša simptoma, ki kažeta na srčni infarkt pri moških, sta nenadna bolečina v prsnem košu in neobičajna bolečina v rokah. Pri ženskah se ti simptomi sicer tudi pojavljajo, vendar pa ženske infarkt pogosteje občutijo najprej z močnejšo utrujenostjo in zasoplostjo že ob manjši aktivnosti. Za oba spola so značilni še nočno potenje, neobičajen srčni utrip, nenavadna utrujenost, motnje spanja, pomanjkanje sape, teden pred infarktom pa tudi močna bolečina v ramah.
Simptomi se pojavijo tudi mesec pred napadom
Utrujenost ter pomanjkanje sape sta dva od simptomov, ki se lahko začneta kazati že mesec dni, preden bo dejansko že prišlo do napada. Največja napaka, ki jo ljudje počnejo, je, da ob pojavu teh simptomov ne obišče zdravnika, saj menijo, da ne gre za nič hujšega. Poleg tega pa so številni simptomi kot na primer zgaga, zaprtost in utrujenost tako šibki, da jih je mogoče zlahka zamenjati za druge bolezni. Pomembno je torej, zavedati se, da tudi ti simptomi lahko pripeljejo do nečesa hujšega. Če torej posumite na infarkt, to jemljite kot infarkt. Zdravniki namreč pravijo, da pri infarktu ni lažnih alarmov – vse je potrebno jemati resno.
Obstajajo tudi 'tihi' infarkti
'Tihi' infarkt ni boleč in ne vodi do zastoja srce ali pa simptomi niso povezani z delovanjem srca in oseba ne obišče zdravnika. Študije so pokazale, da je neodkritih celo od 40 do 60 odstotkov srčnih infarktov, škoda, ki jo povzročijo v organizmu prizadetega, pa je pogosto odkrita šele na rutinskem zdravniškem pregledu. Najpogosteje se s 'tihim' infarktom srečajo sladkorni bolniki, saj sladkorna bolezen povzroči okvaro živcev, ki omogočajo normalno občutenje, pravi ameriška zdravnica dr. Dana Simpler in dodaja, da bi morali biti sladkorni bolniki pozorni na znake kot so pomanjkanje sape, otekanje gležnjev in pomanjkanje energije.
Pa ne pozabite, da obstaja tudi življenje po infarktu. Pomembno je le, da pravočasno prepoznate simptome in nemudoma obiščete zdravnika.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV