Vizita.si
Seksi trebušček

Zdravje

Največji miti - razkriti!

N.J.
27. 06. 2014 12.27
3

No, skoraj vse ... Ko je govora o debelosti in hujšanju, se posamezniki spopadajo z veliko večjo težavo kot topljenjem le nekaj odvečnih kilogramov. In če se lotevate hujšanja je pomembno, da spoznate resnico in se ne slepite z miti, ki močno otežujejo doseganje zastavljenega cilja.

Dieta
DietaFOTO: iStockphoto
"Če se kar naprej ubadate s preprečevanjem debelosti in načrtovanjem diete, potem energijo in čas usmerjate v napačno stvar," pojasnjuje profesorica Krista Casazza iz University of Alabama in avtorica prispevka o mitih o hujšanju, ki je bil objavljen v reviji Critical Reviews in Food Science and Nutrition, ki je prepričana, da so dobri stari miti o hujšanju vse prej kot koristni napotki. V svojem članku je tako izpostavila osem prepričanj o hujšanju, za katera meni, da so napačna in po njenem mnenju preprečujejo več kot milijardi in pol ljudem s prekomerno telesno težo, da bi shujšali.

Bolje je, če hujšate počasi

Večina strokovnjakov priporoča počasno izgubljanje kilogramov, ne več kot kilogram na teden. A Casazza se ne strinja. Pravi, da so ljudje, ki kilograme izgubljajo hitreje, veliko bolj motivirani in zato tudi bolj vztrajni in uspešnejši v boju z odvečnimi kilogrami. Hitre diete po njenem mnenju ne predstavljajo nevarnosti ampak odličen začetek, kajti z njimi naj bi posamezniki okrepili svojo samozavest in pridobili motivacijo za nadaljnje hujšanje. "Dokler je hitra dieta zasnovana na ohranjanju zdravega življenjskega sloga in spodbuja gibanje in delovanje metabolizma, hitro topljenje maščob ni nič napačnega," pravi.

Lepo telo
Lepo telo FOTO: iStockphoto

Postavite si razumen cilj

Vlagati energijo in čas v postavljanje ciljev, ki so razumni in lahko dosegljivi je sicer dobra stvar, a Casazza meni, da je včasih bolje iti korak dlje. "Postaviti si bizaren cilj, nerazumen in skorajda nedosegljiv, je lahko še boljša strategija. Človek postane še bolj ambiciozen, zagrizen in vztrajen, kajti zaveda se, da je cilj nedosegljiv in da bo moral, če se mu želi vsaj približati, preseči samega sebe na marsikaterem področju."

Na dieto se morate pripraviti

Da se morate osredotočiti samo na hujšanje, da bi se lažje spopadli s kilogrami, nikakor ne drži. Casazza pravi, da popolna predanost ni ključ do uspeha. Če boste razmišljali samo o dieti in ničemer drugem, boste obsedeni s tem, koliko in kdaj morate telovaditi in se obremenjevali na vsakem koraku, boste postali ujetnik lastnega življenja. Zdelo se vam bo, da se odrekate vsemu in na takšen način boste le izgubili voljo - kilogrami pa bodo ostajali.

Telovadba v šoli preprečuje debelost otrok

Čeprav je še kako dobrodošla in pomembna za razvoj gibalnih sposobnosti otrok, športna vzgoja nikakor ne preprečuje debelosti. Če otrok telovadi nekajkrat na teden po eno uro, to nikakor ni dovolj, še posebej ne, če ima slabe prehranjevalne navade. "Otroci se pri uri športne vzgoje toliko časa preoblačijo in ogrevajo, da so dejansko aktivni le kratek čas. Zato je pomembno, da imajo otroci tudi druge obšolske telesne aktivnosti, da se dovolj gibajo tudi v popoldanskem času," svetuje profesorica.

Dojenje ščiti pred debelostjo

Nedvomno je dojenje izjemno zdravo za otroka. In čeprav ščiti otroka in krepi njegov imunski sistem, ga ne ščiti pred debelostjo, kajti debelost e posledica prehranjevalnih navad in življenjskega sloga, ki se ga otrok nauči kasneje v življenju in ne v prvem letu svojega življenja. Ne le to, profesorica opozarja tudi na dejstvo, da se mleko ene in druge matere razlikuje.

tehtnica
tehtnica FOTO: iStockphoto

Geni niso krivi

"Seveda je teža odvisna tudi od genov," trdi Casazza. "A ne tako, kot misli večina." Pravi, da so geni pod vplivom epigenetike, procesa, ki vpliva na to, kako se geni obnašajo v določenem okolju. "Če je na primer vaš oče debel, prehrana matere med nosečnostjo z vami in telesna aktivnost vašega dedka in babice lahko vplivajo na to, kako se bodo vaši geni odzvali na dieto in vadbo," pojasnjuje.

Nikoli se ne tehtajte

Strokovnjaki so dolgo trdili, da je vsakodnevno tehtanje odveč, zaradi dnevnih nihanj telesne teže in da ljudi samo odvrne od hujšanja. A vendar ni tako. Casazza je v svoji študiji odkrila, da so ljudje, ki se tehtajo vsak dan in redno nadzorujejo svojo telesno težo, veliko bolj uspešni v boju s kilogrami kot tisti, ki se tehtajo zgolj enkrat tedensko.

Revščina povečuje tveganje za debelost

Strokovnjaki so dolgo povezovali revščino in z njo povezano slabšo dostopnost sveže in zdrave hrane z debelostjo. A to že dolgo ne drži več. Tudi premožnejši ljudje, ki bi si lahko vsakodnevno privoščili sveže in zdrave obroke, so debeli. Če ima nekdo dostop do sadja in zelenjave to še ne pomeni, da bodo ta živila predstavljala njegovo prvo izbiro.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650