Eno jabolko na dan odžene zdravnika stran
Slastna zrela jabolka so prvi opomin na to, da je jesen že pred vrati. Izbiramo lahko med kar več kot 7000 različnimi vrstami in prav vse izmed njimi imajo izjemno pozitiven učinek na naše zdravje. Nedavne študije so dokazale, da so polne dragocenih snovi, kot so flavonoidi, vitamini in fruktoza, najpomembnejše med njimi pa so predvsem vlaknine. Te namreč pomagajo uravnavati visoko raven holesterola, razstrupljajo telo, ščitijo pred razvojem rakavih obolenj ter pospešujejo in uravnavajo vašo prebavo. Že en sam sadež srednje velikosti vsebuje kar 3 grame vlaknin, kar je že več kot 10 odstotkov priporočene dnevne vrednosti.
Osvežite se s sočnimi citrusi
Predvsem slastne mandarine so polne fitokemikalij, kot so flavonoidi in trepeni, bogate pa so tudi z izjemno pomembnima vitaminoma C in A. Zato niti ni naključje, da dozorijo ravno v trenutku, ko izbruhne kar največ prehladov ter drugih virusnih obolenj, ki pa jih lahko z rednim uživanjem tovrstnih sadežev še pravočasno preprečimo. Ti bodo namreč dobro okrepili naš imunski sistem in nas zaščitili pred jesenskimi nadlogami, nahranili pa bodo tudi našo kožo, ki bo ostala prožna in zdrava.
Kdaj ste nazadnje jedli kivi?
Kivi je prava zakladnica vitamina C, saj že en sam plod vsebuje kar 120 odstotkov priporočenega dnevnega vnosa, hkrati pa vsebuje tudi visok delež vlaknin in kalija. Še posebej ga priporočamo predvsem posameznikom z oslabljenim imunskim sistemom, uspešno pa lahko niža tudi visok krvni tlak in obenem uravnava povišano raven holesterola v krvi.
Slastni plodovi vinske trte
Grozdje vsebuje veliko flavonoidov oziroma rastlinskih pigmentov, ki zagotavljajo številne ugodne učinke na zdravstveno stanje ljudi. Že mnoge študije so namreč dokazale, da učinkovito zavirajo razvoj nevarnih srčno-žilnih bolezni, hkrati pa so tudi močno naravno protivnetno in antibiotično sredstvo. V tovrstnem sadju pa lahko zasledimo tudi vsebnost pomembnega minerala bora, ki je še kako pomemben predvsem za ohranjanje zdravih kosti.
Z oreščki do kakovostnejšega življenja
Orehi
Orehi že s svojo podobo dajo vedeti, da so hrana za možgane, saj vsebujejo veliko omega 3 maščobnih kislin, ki jih potrebujejo za pravilno delovanje. V njih lahko zasledimo tudi visoke vsebnosti antioksidantov, ki prispevajo k boljšemu delovanju arterij, znatno pa naj bi zmanjševali celo tveganje za nastanek žolčnih kamnov in krhanje kosti.
Mandlji
Mandlji vsebujejo veliko vitamina E, ki ščiti našo kožo, magnezija, kalija, cinka, železa in vlaknin. Te so odličen vir mononenasičenih kislin, s pomočjo katerih lahko učinkovito uravnavamo raven slabega holesterola v krvi, številne fitokemikalije pa naj bi pripomogle tudi k ohranjanju zdravja srca in ožilja. Nekateri znanstveniki na podlagi študij menijo, da lahko uspešno pomagajo zavirati razvoj rakavih obolenj, v kitajski medicini pa jih uporabljajo celo za lajšanje vnetij in krčev ter krepitev kosti.
Brazilski oreščki
Polni so mononenasičenih maščobnih kislin, ki uravnavajo raven holesterola v krvi, zdravilni učinek pa predpisujejo predvsem selenu, ki je sestavni del nekaterih pomembnih antioksidantov. Ta naj bi ščitil pred rakavimi in srčnimi obolenji, saj aktivira encime, ki pomagajo pri razstrupljanju pokvarjene maščobe v membranah, poleg tega pa naj bi zaviral tudi nastanek krvnih strdkov ter zdravil bolezni ščitnice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV