Vizita.si
Bodite optimistično in pozitivno naravnani!

Zdravje

Z majhnimi triki dočakajte 100 let!

Ni.J.
07. 02. 2011 08.03
2

Bolj kakovostna prehrana in zdravstvena oskrba bi pomenili, da bi vsak šesti človek lahko dočakal vsaj 100 let. Predstavljamo vam nekaj nasvetov, kako ste lahko 'vsak šesti stoletnik' prav vi!

Koliko časa boste živeli in kako kakovostno, je v veliki meri odvisno od vas samih. Od tega, kako boste živeli, koliko boste pod stresom, koliko se boste gibali ... Preberite nekaj nasvetov, kako z majhnimi spremembami v življenju dočakati sto let.

Omislite si psa

Lastniki psov živijo dlje in predvsem bolj zdravo, kakor preostali del populacije, saj redno hodijo na sprehode in tako več časa preživijo v gibanju in na svežem zraku. Poleg tega nas hišni ljubljenčki branijo stresa in povečujejo raven hormonov, ki ščitijo pred življenjsko ogrožajočimi boleznimi. Ameriški raziskovalci so odkrili tudi, da sprehajanje psa pomaga znižati krvni pritisk za 10 odstotkov in pomaga pri zniževanju holesterola.

Lastniki psov živijo dlje in predvsem bolj zdravo.
Lastniki psov živijo dlje in predvsem bolj zdravo.FOTO: iStockphoto

Ostanite srečno poročeni

Znanstveniki iz warwiške univerze so odkrili, da poročeni ljudje v povprečju umirajo redkeje kakor ločeni ali samski. Pri moških je tako smrtnost manjša za šest, pri ženskah pa za skoraj tri odstotke. Daljša življenjska doba naj bi bila posledica tega, da srečen zakon krepi občutek sigurnosti in varnosti, to pa pomeni bolj umirjeno in manj stresno življenje.

Služite in ne skoparite

Biti bogat ali dobro situiran pospešuje sproščanje hormona DHEAS oziroma dehidroepiandrosterona, ki je najbolj razširjen hormon v krvnem obtoku človeka in ga proizvaja nadledvična skorja. Hormon, ki se najobilnejše izloča v mladosti in redkeje v starosti, naj bi podaljševal življenje, pomagal sproščati spolne hormone, povečeval odstotek mišične mase, zmanjševal odstotek telesne maščobe, povečuje gostoto kosti, njegovo upadanje s starostjo pa povezujejo z različnimi oblikami raka, aterosklerozo, visokim krvnim pritiskom, Parkinsonovo boleznijo, sladkorno boleznijo, propadanjem živcev in drugimi starostnimi stanji, ki krajšajo življenjsko dobo. Ameriški strokovnjaki so odkrili, da so imeli starejši ljudje, ki so bili v življenju darežljivi in dobrodelni, v sebi večjo količino tega hormona in da je bilo tveganje za prezgodnjo smrt manjše za 60 odstotkov. Najverjetneje zato, ker jih nista razjedala stres in slaba vest.

Čim manj sedite

Manj časa kot boste preživeli sede, dlje boste živeli. Ameriška študija je pokazala, da so ženske, ki presedijo več kot šest ur na dan, izpostavljene kar 37 odstotkov večjemu tveganju za prezgodnjo smrt v primerjavi s tistimi, ki sedijo po tri ure na dan ali manj. Sedenje namreč upočasnjuje metabolizem in posledično povzroča debelost. Če boste vstajali pol ure prej kot običajno, strokovnjaki trdijo, da se to tveganje bistveno zmanjša. Predvsem pa preživljajte vaš prosti čas kar se da aktivno!

Bodite optimistično in pozitivno naravnani!
Bodite optimistično in pozitivno naravnani! FOTO: iStockphoto

Zdravo se prehranjujte

Nezdrava in mastna hrana mašita žile, povzročata debelost, zvišujeta krvni pritisk in holesterol ter tako povzročata večje tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, ki pomembno vplivajo na skrajšanje življenjske dobe. Zato uživajte zdravo in čim manj mastno prehrano, čim več sadja in zelenjave ter se izogibajte škodljivim razvadam, kot so pitje alkoholnih pijač, kajenje in druge.

Bodite pozitivni

Nizozemska študija, v kateri je sodelovalo 1000 moških in žensk starih od 65 do 85 let je pokazala, da so pozitivno naravnani ljudje, ki optimistično in pozitivno razmišljajo o prihodnosti in zvezah, izpostavljeni 55 odstotkom manjšemu tveganju za prezgodnjo smrt. To je potrdila tudi neka ameriška študija, ki je pokazala, da pesimisti živijo v povprečju 12 let manj kakor optimisti. Pri slednjih so v telesu namreč odkrili manjše vrednosti hormona stresa in prišli do ugotovitev, da negativno in pesimistično naravnani ljudje redkeje hodijo na zdravniške preglede, s katerimi bi lahko prej odkrili resne bolezni, ki vplivajo na življenjsko dobo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859