Robide so bogat vir vitaminov, rudnin, fenolov in fitosterolov. Vsebujejo tudi kalcij, magnezij, kalij, betakaroten in vitamin C. Zaradi svojih zdravilnih lastnosti zelo dobro delujejo na prebavni trakt, čistijo kri, preprečujejo infekcije in vnetje ust ter grla. Znane pa so tudi po tem, da preprečujejo raka. S pomočjo različnih raziskav so znanstveniki prišli do ugotovitve, da uspešno preprečujejo razraščanje rakastih celic in pomagajo predvsem v boju proti kožnemu raku.
Znanstveniki v Ohiu so naredili poskus na živalih, ki so imele raka na požiralniku. Uživale so suho zmrznjene robide v prahu narejene po posebnem postopku, ki je približno desetkrat zgostil robidine zdravilne učinkovine. Ugotovili so, da se je živalim ki so en teden uživale suho zmrznjene robide zaustavilo razraščanje rakavih celic.
Drugo raziskavo pa so naredili znanstveniki v Oslu. Ti so ugotovili, da je robida sadež, ki vsebuje daleč največ antioksidantov. Med 1500 sadeži se je robida uvrstila na prvo mesto.
Priljubljena med ljudskimi zdravilci
Tudi med ljudskimi zdravilci je bila robida že od nekdaj znana kot učinkovito naravno zdravilo. Še danes je priljubljen predvsem čaj iz robid, ki ga pripravljajo iz listov robidnic. Grgranje robidinga čaja pomaga pri vnetem in bolečem grlu, pitje čaja pa je koristno pri driski. Nasploh je robide dobro uživati za povečanje odpornosti telesa. Poleg ostalih pomembnih snovi so namreč bogate z vitaminom C, ki je zelo pomemben v borbi proti prehladnim obolenjem. Vsebujejo pa tudi mangan, pektin, precej vlaknin in antioksidante. Upočasnjujejo staranje in pomirjajo. Odlične so tudi kot pomoč pri odpravljanju holesterola in drugih srčno – žilnih obolenjih, znižujejo tudi krvni sladkor. Pomagajo pa tudi pri glivicah, saj delujejo antiseptično.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV