Vizita.si
S kolesarjenjem boste učvrstili predvsem zadnjico in noge, hkrati pa poskrbeli tudi za boljše splošno zdravje in počutje.

Zdravje

Za popolno telo skočite na kolo!

Nataša Jurca
03. 04. 2012 08.57
16

Kolesarjenje je še posebej v toplih in sončnih spomladanskih dneh pravi užitek. S kolesom se zapeljite na izlet v naravo. Tako se boste sprostili, nadihali svežega zraka, istočasno pa učvrstili telo.

S kolesarjenjem boste učvrstili predvsem zadnjico in noge, hkrati pa poskrbeli tudi za boljše splošno zdravje in počutje.
S kolesarjenjem boste učvrstili predvsem zadnjico in noge, hkrati pa poskrbeli tudi za boljše splošno zdravje in počutje.FOTO: iStockphoto
Prihajajo topli spomladanski dnevi in z njimi čas, ko je treba pokukati izza štirih sten stanovanja in se odpraviti v naravo, se razgibati in naužiti svežega zraka ter vitamina D, ki nam ga ponuja sonček. Zakaj se ne bi v naravo odpravili kar s kolesom in tako preoblikovali svoje telo, predvsem stegna in meča, ter istočasno poskrbeli še za zdravje srca in ožilja? Kolesarjenje namreč izboljšuje kardiovaskularne sposobnosti in kapaciteto pljuč, znižuje krvni tlak, količino holesterola in trigliceridov v krvi, poleg tega pa bo po sproščujočem izletu veliko boljše tudi vaše počutje.

Kolo za vitko telo

Kolesarjenje je oblika aerobne vadbe, ki jo izvajamo dlje časa ob konstantni intenzivnosti, prav zato je ta vadba primerna za vse, ki si želijo izgubiti nekaj odvečnih kilogramov. Po približno 25 minutah kolesarjenja brez postanka bo vaše telo začelo črpati maščobne zaloge in pospeševati delovanje vašega metabolizma. Posledično bodo mišice porabile več kalorij, tudi ko boste vadbo že končali.

Najprimernejši ritem kolesarjenja je takšen, da ob njem ne boste izgubljali sape, temveč boste lahko kolesarili brez večjih težav. Za vse, ki si želijo biti v formi, je priporočljivo kolesariti trikrat tedensko po približno 40 minut.

Med kolesarjenjem boste sicer najbolj okrepili velike mišične skupine – spodnje mišice nog, sprednje in zadnje stegenske mišice ter zadnjične mišice, bolj čvrste pa bodo tudi mišice, ki pomagajo ohranjati ravno držo – trebušne mišice in mišice v spodnjem delu hrbta ter mišice na rokah.

Kolesarjenje je lahko zabaven in sproščujoč šport, primeren za celo družino.
Kolesarjenje je lahko zabaven in sproščujoč šport, primeren za celo družino. FOTO: iStockphoto
Kakšne so pozitivne lastnosti kolesarjenja?

Kolesarjenje ne ponuja zgolj ene ali dveh prednosti, temveč boste z njim shujšali, poskrbeli za zdravje in počutje:

- pospeši presnovo sladkorjev in lipidov ter okrepi imunski sistem, srce in ožilje ter izboljša kapaciteto pljuč;

- pri ženskah zmanjšuje tveganje za razvoj osteoporoze in zavira njeno napredovanje, pomaga pa tudi v boju s celulitom;

- kolesarjenje deluje protistresno, izboljšuje počutje in posameznika napolni z energijo, poleg tega pa nekateri trdijo, da povečuje tudi zaupanje v lastne sposobnosti;

- za hujšanje strokovnjaki svetujejo od 30 do 40 minut kolesarjenja trikrat do štirikrat na teden, pri čemer naj bo kolesarjenje konstantno in dokaj intenzivno (60 odstotkov moči);

- kolesarjenje je ugodno pri rehabilitaciji po poškodbi, za osebe z bolečinami v sklepih in s čezmerno telesno težo (seveda se morate v slednjih primerih o režimu vadbe prej pogovoriti z zdravnikom ali fizioterapevtom).

Še nekaj nasvetov …

Bolečine v kolenih in zadnjici so pogoste še posebej pri kolesarjih začetnikih, večinoma zaradi nepravilne naravnanosti višine in velikosti sedeža. Tako, recimo, ni priporočljivo izbirati širokih in na prvi videz udobnih sedežev, saj boste pri širokem sedežu vanj drgnili z večjo površino, posledično pa se vam bodo pojavile bolečine v predelu medenice. Zadnjica pa vas ne bo nič kaj manj bolela, če boste izbrali oblazinjen sedež, kajti pomembno je le, kako enakomerno se na sedežu porazdeli telesna teža.

Pomembna je tudi naravnanost  višine sedeža – ne sme biti ne previsoka, saj boste v tem primeru drseli gor in dol po njem, in ne prenizka, kajti v tem primeru vas bodo začela boleti kolena. Idealna višina naj bi bila takšna, da se lahko v sedečem položaju še vedno dotaknete tal s stopali.

Kolesarjenje pa ni vse!

Pomembno vlogo pri hujšanju poleg rednega gibanja predstavlja tudi uravnotežena prehrana. Zjutraj in pri kosilu si privoščite kompleksne ogljikove hidrate v obliki kosmičev, testenin ali riža, zraven pa pojejte tudi nekaj sadja in zelenjave, kakšen jogurt. Zvečer uživajte beljakovine iz belega mesa, rib in stročnic, ki bodo nahranile vaše mišice in ne bodo obtežile želodca. Seveda ne pozabite tudi na zdrave maščobe. Pijte vodo, izogibajte se sladkanim in gaziranim napitkom, pri veliki izgubi znoja (po napornem treningu) pa izgubljene elektrolite in soli nadomestite z energetskim napitkom.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587