Redimo se predvsem zato, ker zajtrk nadomestimo s poznejšimi obroki visoko kalorične in mastne hrane. Različne raziskave so potrdile, da ljudje, ki redno zajtrkujejo, dnevno zaužijejo več vitaminov in mineralov ter imajo nižjo vrednost slabega holestorola v krvi. Zdrav zajtrk je torej odlična popotnica za uspešen in produktiven dan.
Na Zavodu za zdravstveno varstvo opozarjajo, da neredno prehranjevanje lahko vodi tudi do povečanja prostornine želodca. Posledica tega je potreba po večjih količinah hrane, ki je navadno tudi bolj kalorična. Takšna hrana pa povzroči nihanje sladkorja v krvi, ki zmanjšuje delovno storilnost.
Najbolj pomemben je zajtrk za otroke
Z rednim in zdravim zajtrkom bi morali zato začeti že v otroštvu, saj so raziskave pokazale, da so tudi otroci, ki redno zajtrkujejo, bolj zdravi. Nasprotno pa se otroci, ki ne zajtrkujejo, težje zberejo in so lahko manj uspešni v šoli. Možgani se namreč hranijo s sladkorji, in če jih nimajo dovolj na voljo, težko delujejo.
Skrb vzbujajoč je podatek, da se je število najstnikov v ZDA, ki imajo težave s prekomerno telesno težo, v zadnjih dvajsetih letih kar potrojilo. Zanimiv je podatek, da najstniki, ki svoj dan začnejo z zajtrkom, zaužijejo več kalorij, ogljikovih hidratov in beljakovin, kljub temu pa v povprečju tehtajo manj kot tisti, ki ne zajtrkujejo.
Kakšen je zdrav zajtrk?
Kot drugi obroki mora biti tudi zajtrk pester in raznolik. Vsebuje naj največ ogljikovih hidratov (ovseni kosmiči, polnozrnat kruh), beljakovine (jogurt, mleko), maščobe, vitamine in tudi druge proteine, ki jih najdemo v sadju in zelenjavi. Z zajtrkom naj bi namreč pokrili približno 20 odstotkov potreb po energiji.
Najbolj enostavno je na primer pripraviti mleko ali jogurt s kosmiči ali polnozrnat kruh z zelenjavnim namazom ali zelenjavo. Tri ure po zajtrku naj bi si privoščili malico. Sicer pa moramo dnevno zaužiti od štiri do pet zdravih obrokov. Energijo, ki jo zaužijemo zjutraj, tudi porabimo, ker smo telesno dejavni in s tem preprečujemo nabiranje maščobe v telesu.
Zato si zjutraj vzemite nekaj več časa zase in si privoščite slasten in zdrav zajtrk. Tako boste dan začeli zdravo pa še brez nadležnega kruljenja v želodcu.
Začnite že jutri!
Predlagamo, da si pripravite umešana jajca, polnozrnat kruh, sveže sadje ali žita; takoj se boste počutili bolje in imeli boste več energije za nove izzive.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV