Vizita.si
Prebava

Zdravje

Učinkovito nad zaprtje

L.E.
01. 02. 2012 08.04
1

Kdaj nas muči zaprtje? Ko je blato trše in njegovo odvajanje oteženo ter manj pogosto. Zdravi odrasli ljudje naj bi blato odvajali od trikrat dnevno do trikrat tedensko, majhni otroci nekaj pogosteje.

Če vas preseneti zaprtje, morate čim prej ukrepati.
Če vas preseneti zaprtje, morate čim prej ukrepati.FOTO: iStockphoto

Ljudje za svoje zaprtje pogosto obtožujejo "leno črevo" ali gene, toda v resnici je to večkrat posledica njihovega načina življenja. Čeprav ima mnogokrat res več članov družine težave z zaprtjem, to še ne pomeni, da gre za dedno nagnjenost – verjetno vsi tudi živijo precej podobno. V takšnih primerih govorimo o funkcionalnem zaprtju, saj to ne predstavlja simptoma bolezni (denimo prebavil, žlez z notranjim izločanjem, živčevja). Kadar je zaprtje simptom, je treba zdraviti bolezen; kadar ni, je treba zdraviti zaprtje. Lahko ga povzročijo tudi določena zdravila, stres ali depresija.

Najprej se morate zavedati, da je ob pojavu zaprtja treba čim prej ukrepati. Zaprtje, ki ga ne zdravite, se spremeni v še hujše zaprtje. Blato, ki zastaja v črevesju, je vse trše in obilnejše, črevo izgublja moč potiskanja, prizadeti vse manjkrat čuti potrebo po odvajanju.

Izpraznite črevo

Za začetek poskušajte črevo čim bolj izprazniti ter tako iz njega odstraniti vse, kar vsak dan bolj ovira normalen pretok vsebine. Pomagate si lahko s klistirjem ali z odvajali. Če zaprtje ni simptom bolezni, temveč je funkcionalno, ni priporočljivo poseči po stimulantnih odvajalih, saj imajo številne stranske učinke, ki lahko težavo še poslabšajo. Bolj varna so osmozna odvajala: denimo laktuloza, sladkor, ki spominja na običajen mlečni sladkor, ki sestavlja tako kravje kot tudi materino mleko. Toda za razliko od mlečnega sladkorja, ki se prebavi, laktuloze človeški encimi ne morejo razgraditi. Neprebavljena potuje skozi črevo, na katero deluje blagodejno zato, ker nase veže veliko vode in ker hrani bakterije, ki so za njegovo delovanje koristne. Ker veže toliko vode, črevo ne more vse posrkati, zato blato ne postane trdo, temveč ostane mehko in se lažje odvede. Ker hrani za črevo koristne bakterije, spodbudi njihovo razraščanje. Medtem ko se bakterije hranijo z laktulozo, nastajajo maščobne kisline, ki povečajo kislost blata. To dejansko spodbudi krčenje črevesja in pospeši iztis. Zaradi delovanja bakterij se črevesna vsebina tudi prostorsko poveča, zaradi česar samo črevo prav tako deluje učinkoviteje.

Opustite slabe navade

Ko je črevo enkrat prazno, uporabo odvajal opustite. Redno odvajanje morate vzdrževati drugače. Da se črevo zopet ne napolni, se morate truditi. Pomislite, kaj je zaprtje sploh povzročilo. Verjetno niste uživali dovolj vlaknin in nesladkane tekočine ter ste se premalo gibali. Za odvajanje si morate vzeti tudi čas ter blato čim manjkrat zadrževati. Vzrok zaprtja je lahko celo naglica, saj ljudje, ko se jim mudi, zanemarijo prav dve najpomembnejši opravili: redno hranjenje in redno odvajanje.

Vzemite si čas za odvajanje

Nekateri ljudje so zaprti tako pogosto, da že izgubijo občutek polne danke, ki je signal, da moramo obiskati stranišče. Lahko ga tudi preženemo; v tem primeru se zopet pojavi šele čez nekaj ur. Včasih ljudje blato zadržujejo tako pogosto, da se črevo navadi na razširjeno danko ter signalov sploh ne pošilja več. Blato, ki zastaja, postaja vse bolj trdo in obilno, zato ga lahko odvedete le z veliko truda in bolečin. To posebno pri otrocih vodi k še pogostejšemu zadrževanju. V tem primeru je treba vsaj enkrat dnevno ob točno določenem času sesti na školjko in tako poskušati znova vzpostaviti urnik.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650