Iz nje lahko naredimo juho ali pa jo zmešamo s pire krompirjem. Vsekakor bi morali najti recept s cvetačo, ki vam je všeč, saj gre za izredno zdravo zelenjavo. Vsebuje ogromno vitamina C, kalija, kalcija in vlaknin. Vrh tega pa še nekaj vitamina K in kartenoidov ter še vrsto fitohranil, ki imajo manj poznana imena, pa zato niso nič manj koristna.
Vitamin C
Vitamin C krepi naš imunski sistem, poleg tega izboljšuje stanje kolagena v naši koži, zaradi česar je ta lepša in bolj sijoča ter se počasneje stara. Ker vitamin C uničuje previsoka temperatura, bi morali cvetačo pripravljati pri nižji temperaturi.
Sulforafan
Eno od tistih manj poznanih hranil. Vsebuje ga tudi brokoli. Ima izredno močno protivnetno delovanje. Iz naših celic odstranjuje strupe. Deluje tudi tako, da preprečuje raka in uničuje rakave celice, ko se te enkrat že pojavijo.
Glukozinolati
Cvetača je res hrana, ki bi jo morali jesti, da se zaščitimo pred rakom, kajti tudi glukozinolati preprečujejo nastanek rakavih celic. To naredijo tako, da DNA celic ščitijo pred poškodbami. V telesu pa tudi zdravijo in preprečujejo vnetja, torej delujejo protivnetno.
Vitamin K
Vitamin K lahko zaužijemo z maslom in mesom, pa tudi s cvetačo. Študije so pokazale, da kuhanje ne zmanjša količine vitamina K v hrani.
Kako ohraniti vitamine?
Da bi cvetača ohranila čim več svojih zdravih hranil, jo dušite, vendar ne predolgo. Naj ostane al dente, kot bi rekli naši zahodni sosedje. Če jo pripravljate v pečici, naj bo temperatura pod 160 stopinj Celzija. Če jo pečete v ponvi, pa prav tako uporabljajte nižje do srednje temperature.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV