Poletje ni samo čas za sladoled in limonado s kockami ledu. V mnogih toplih krajih se že stoletja vročini upirajo z uživanjem vročega čaja. In kar je za nas paradoksalno, naj bi vsaj v določenih primerih držalo. S toplimi pijačami se naše telo v vročini lahko ohladi. A samo v določenih pogojih, razlaga Ollie Jay, raziskovalec na univerzi v Ottawi, ki raziskuje vse, kar je povezano s temperaturo.
Kdaj lahko vroča tekočina ohladi? "Vroča tekočina zmanjša količino toplote v telesu, če spodbudi potenje in ta pot nato lahko izhlapi," razloži Jay, kaj je ugotovil s testiranji v laboratoriju. "Če popijemo nekaj toplega, to spodbudi potenje. Dejansko doda toploto telesu, a če lahko potenje, ki ga spodbudi, nato izhlapi, izgubimo več toplote, kot smo je dodali z uživanjem tekočine." Potenje uravnava telesno temperaturo. Če se potimo bolj in ta pot nato lahko izhlapi, s tem očitno izgubimo več telesne toplote, kot je z vročim čajem vnesemo.
Ključno je torej, da se bolj potimo. Ko pot izhlapi, se energija absorbira v zrak in posledično se telo ohladi. Nam pa vroč čaj ne pomaga, če nosimo veliko oblačil in pot nato ne more izhlapeti, ali če je klima vroča in vlažna in se torej zaradi tega ne moremo potiti oziroma ta pot nato ne more izhlapeti. V teh primerih bi morali, ko nam je vroče, poseči po nečem hladnem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV