Vizita.si
debelost

Zdravje

Zakaj imate napihnjen trebuh?

Lina Eržen
16. 01. 2012 14.00
4

Je vaš trebuh napihnjen, četudi niste ničesar pojedli? Želodec se vam zdi poln, četudi ne bi smel biti. Napihnjenost je res nadležna in za povrh še neprivlačna težava, zato čim prej ugotovite, kaj jo povzroča.

Morda ste občutljivi na določeno hrano. V tem primeru jo poskusite uživati v manjših količinah oziroma njeno uživanje povečujte postopno.
Morda ste občutljivi na določeno hrano. V tem primeru jo poskusite uživati v manjših količinah oziroma njeno uživanje povečujte postopno.FOTO: iStockphoto

Ne prenašate določene hrane

Določena živila so morda zdrava, vendar jih vaš prebavni sistem težko razgradi. Napihnjen trebuh posebno pogosto povzročajo brokoli, cvetača, zelje, stročnice, čebula in česen. Občutljivi ste lahko tudi na mleko ali gluten. Če ne veste, kaj vas muči, opravite več preizkusov. Iz svoje prehrane izločite eno živilo in opazujte, ali pride do sprememb. Do težav lahko pripelje celo nenaden povečan vnos vlaknin. Te so zelo zdrave, vendar jih je včasih v prehrano bolje vključiti postopno. Poleg tega včasih na določeno hrano sploh nismo občutljivi, če jo uživamo v manjših količinah. Včasih se zgodi tudi, da se telo nanjo sčasoma navadi.

Prehitro uživanje hrane povzroči požiranje zraka, ki posledično napihne trebuh.
Prehitro uživanje hrane povzroči požiranje zraka, ki posledično napihne trebuh. FOTO: iStockphoto

Požirate preveč zraka

Tudi to je zelo pogost vzrok napihnjenega trebuha. Če pijačo uživate skozi slamice, pogosto žvečite žvečilni gumi, kadite, prehitro jeste ali govorite med jedjo, zraven požirate zrak, ki se nabira v trebuhu. Podobno učinkujejo tudi velike količine gaziranih pijač ali alkohola.

Prehranjujete se napačno

Napihnjen trebuh je lahko posledica slabih prehranjevalnih navad, ki povzročijo težave s prebavo. Vsak dan je potrebno užiti pet obrokov. Nobenega ne smemo izpustiti ali ga pojesti zelo na hitro. Poleg tega je škodljivo prenajedanje. Hrana mora biti zdrava. Posebno škodljiva je zelo mastna, slana in ocvrta hrana, ki v želodcu ostane predolgo. Pogosta napaka je tudi uživanje premajhne količine beljakovin, ki jih telo potrebuje v procesu razgradnje ogljikovih hidratov.

Pijete premalo vode in ne telovadite

Navadna voda je najboljše zdravilo za napihnjen trebuh, ki ga povzroča zadrževanje tekočine. Sliši se paradoksalno, vendar je res. Če vas obenem boli želodec, je pred in po obroku priporočljivo spiti topel metin čaj. Blagodejna je zopet redna telovadba.

Občutljivost na določeno hrano poveča proizvodnjo vetrov, ki se nabirajo v črevesju.
Občutljivost na določeno hrano poveča proizvodnjo vetrov, ki se nabirajo v črevesju.FOTO: iStockphoto

Napihnjen trebuh je ponavadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Ti so sicer normalen stranski proizvod prebavljanja, ki se v običajnih količinah izloči, ne da bi mi to opazili. Zdravnika obiščite, če zdravo prehranjevanje težave ne reši. Napihnjen trebuh je lahko namreč tudi simptom resne bolezni – celo raka trebušne slinavke.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574