Vizita.si
Sadje in zelenjava

Vitamini in minerali

Zakaj moramo uživati vitamine?

Vizita.si
17. 10. 2022 05.00
0

13 vitaminov naj bi bilo po mnenju strokovnjakov absolutno potrebnih za naše zdravje. Mednje spadajo vitamini A,C, D, E, K in skupina vitaminov B, ki jo tvorijo tiamin, riboflavin, niacin, pantotenska kislina, biotin, B6, B12 in folati. Kje najdete te vitamine in zakaj so tako pomembni?

Vitamini so hranilne organske sestavine brez kalorične vrednosti, ki jih morajo v majhnih količinah uživati vsi živeči organizmi. Mednje ne uvrščamo maščobnih kislin, aminokislin in mineralov. Vitamini so za zdravje izjemno pomembni, saj omogočajo normalno delovanje organizma, dajejo energijo telesu in pomagajo pri delovanju metabolizma. Omogočajo rast celic in pomagajo strjevati kri, če oseba krvavi, vitamini pa prav tako omogočajo, da je slika, ki jo vidimo z očmi, barvna in ne črno-bela.

Vitamini so hranilne organske sestavine brez kalorične vrednosti, ki jih morajo v majhnih količinah uživati vsi živeči organizmi.
Vitamini so hranilne organske sestavine brez kalorične vrednosti, ki jih morajo v majhnih količinah uživati vsi živeči organizmi. FOTO: iStock

Obstajata dve vrsti vitaminov – tisti, ki so topni v vodi in tisti, ki so topni v maščobah. Vodotopni se razpustijo veliko hitreje v vodi in jih telo ne more skladiščiti v telesu dlje časa, saj potujejo s krvjo po telesu, nato pa se izločijo z urinom ali znojenjem. V to skupino vitaminov spadajo vitamini B in C, ki jih je zato treba nadomeščati vsakodnevno. Vitamine, ki so topni v maščobah, telo lahko skladišči, dokler jih potrebuje. Shranjeni so v maščobnem tkivu in jetrih, tam pa lahko ostanejo tudi do šest mesecev. Med te vitamine spadajo vitamini A, D, E in K. Najboljši vir vitaminov predstavlja hrana, ki jo uživamo, predvsem sta tukaj pomembna sadje in zelenjava.

Vitamin A

Vitamin A je močan antioksidant, ki ščiti celice pred delovanjem prostih radikalov, odgovoren je za oster vid, ščiti pred nočno slepoto, skrbi za zdravo kožo in lase ter zavira proces staranja kože. Poleg vsega tega, vitamin A tudi spodbuja delovanje sluznice, krepi kosti, zobe in imunski sistem ter spodbuja delovanje reproduktivnega sistema. Najdete ga v rumenem, oranžnem in rdečem sadju ter zelenjavi, jetrih, mleku, ribah ter rumenjaku.

Vitamini B

Vitamini iz skupine B naj bi pomagali lajšati stres, nas polnili z energijo, zdravili anksioznost in depresijo, pomagali pri izboljševanju spomina, lajšali PMS in zmanjševali tveganje za bolezni srca. Nekateri vitamini iz te skupine naj bi tudi pomagali porabljati maščobe in glukozo ter jih pretvarjali v energijo, ter popravljali strukturo DNA. Vitamin B1 (tiamin) naj bi tako bil zadolžen za presnovo ogljikovih hidratov, delovanje možganov, živčevja, mišic in srca, riboflavin (B2) naj bi zmanjševal migrenske glavobole, niacin (B3) povečeval nivo energije in pomagal obnavljati DNA, B6 lajšal PMS, pantotenska kislina pospeševala celjenje ran in zniževala holesterol, folna kislina (B9) zniževala tveganje za bolezni srca, kap, prirojene napake in ščitila pred rakom črevesja, B12 izboljševal spomin, biotin v kombinaciji s kromom pa izboljševal uravnavanje krvnega sladkorja. Največ vitaminov B najdete v temnozeleni zelenjavi, beljakovinah živalskega izvora in polnozrnatih žitaricah.

Vitamin C

Vitamin C je močan antioksidant, ki ohranja kožo, kosti in vezna tkiva zdrave. Telo ga potrebuje tudi zato, da pravilno absorbira železo in krepi imunski sistem. Najdete ga v limonah, pomarančah, paprikah, brokoliju in paradižniku, jagodičevju, zelju in zeleni listnati zelenjavi. Kuhanje in shranjevanje teh živil povzroči uničenje vitamina, zato jih vedno uživajte ali surove ali pa jih pred kuhanjem narežite. Vitamin C se bo ohranil tudi, če boste živila kuhali na vodni pari.

Vitamin D

Vitamin D naše telo tvori le ob izpostavljenosti soncu. Potrebam telesa zadostuje že 10 minut sončenja na dan. Vitamin D nato pomaga pri absorpciji kalcija in fosforja iz črevesja ter ta elementa vgrajuje v kosti in zobe in jih na ta način krepi ter jim pomaga pri rasti. Ima izjemno pomembno vlogo tudi pri krepitvi in spodbujanju delovanja imunskega sistema. Najdete ga v rumenjakih, jetrih in ribah, danes pa ga dodajajo tudi nekaterim kosmičem in mleku.

Vitamin C se skriva v pomarančah, limonah in drugem sadju.
Vitamin C se skriva v pomarančah, limonah in drugem sadju.FOTO: iStockphoto

Vitamin E

Vitamin E je močan antioksidant, ki je bistvenega pomena za delovanje imunskega sistema in metabolizma. Kot antioksidant proste radikale spreminja v neškodljive snovi, hkrati pa preprečuje nastanek slabega holesterola, skrbi za ustrezno delovanje živčnega in mišičnega sistema ter je nepogrešljiv za delovanje spolnih žlez. Najdete ga v rastlinskem olju, margarini, zeleni listnati zelenjavi, oreščkih, semenkah, avokadu, jajcih, brokoliju in paradižniku. Ker lahko vitamin E vpliva na delovanje nekaterih zdravil, na primer za redčenje krvi, se pred jemanjem raznih nadomestkov in dopolnil pogovorite z zdravnikom.

Vitamin K

Vitamin K pomaga tvoriti beljakovine, ki jih naše telo potrebuje za strjevanje krvi in celjenje ran. Poleg tega ta vitamin proizvaja tudi beljakovine, ki skrbijo za zdravje kosti in drugih telesnih tkiv ter preprečujejo osteoporozo. Bogat vir vitamina K so špinača, ohrovt, brokoli, vodna kreša, jogurt, mleko, organsko meso, žitarice in jajca.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650