Vizita.si
Nova odkritja govorijo o tem, kako s hrano krepimo ali uničujemo svoje zdravje.

Zdravje

Zakaj morate v svojo prehrano nujno vključiti purana?

L.E.
12. 05. 2016 11.57
17

V svojo prehrano vključite tudi puranje meso, pravijo strokovnjaki. Vsebuje aminokislino, ki preprečuje, da bi v možganih nastajala škodljiva vnetja. Ta povzročajo bolezni, kot je denimo multipla skleroza.

Puranje meso je zdravo.
Puranje meso je zdravo.FOTO: Thinkstock

Uživanje puranjega mesa pomaga zaščititi pred pojavom bolezni, kot je multipla skleroza, trdijo bostonski strokovnjaki. Vsebuje izobilje aminokisline triptofan, ki pomaga pri preprečevanju nastanka vnetij v možganih. Ta lahko vodijo v številne bolezni. V tej študiji so se strokovnjaki osredotočili na paciente z multiplo sklerozo. In ugotovili povezavo. Njihova kri je vsebovala nižje ravni triptofana. Zaključili so, da s tem, ko v svojo prehrano vključimo živila, ki ga veliko vsebujejo, zmanjšamo tveganje, da nas v življenju kdaj neprijetno preseneti pojav multiple skleroze. To je najpogostejša nevrološka bolezen med mladimi starimi od 20 do 40 let. Je avtoimunskega izvora in lahko vodi v trajno invalidnost.

Prvič smo lahko potrdili, da lahko hrana nekako od daleč vpliva na vnetne procese v centralnem živčnem sistemu. Kar jemo, vpliva na zmožnost bakterij v črevesju, da proizvajajo majhne molekule, ki lahko potujejo vse do možganov. S tem se odpira nova pot v raziskovanju, ki je do sedaj nismo poznali. Raziskovanje, kako črevesje nadzoruje vnetja v možganih.
Zdravniki bostonskega kliničnega centra so raziskovali povezavo med bakterijami, ki živijo v črevesju, in aktivnostjo celic v možganih. Njihova teorija je bila, da lahko bakterije v črevesju nadzirajo pojav vnetij v možganih. Ta vnetja povzročijo propadanje možganskih celic. Spoznali so, da spremembe v prehrani in črevesni mikroflori res lahko vplivajo na celice živčevja, ki so v možganih. Multipla skleroza je namreč bolezen živčevja. Ugotovili so, da več kot je triptofana v telesu, manjša je možnost, da so v možganih vnetja. Znanstveniki upajo, da bo to odkritje vodilo tudi k novim terapijam, s katerimi bodo lahko zdravili multiplo sklerozo, za katero trenutno ne obstaja zdravilo.

Dr. Francisco Quintana, avtor študije, je povedal: "Prvič smo lahko potrdili, da lahko hrana nekako od daleč vpliva na vnetne procese v centralnem živčnem sistemu. Kar jemo, vpliva na zmožnost bakterij v črevesju, da proizvajajo majhne molekule, ki lahko potujejo vse do možganov. S tem se odpira nova pot v raziskovanju, ki je do sedaj nismo poznali. Raziskovanje, kako črevesje nadzoruje vnetja v možganih." V krvnih vzorcih pacientov z multiplo sklerozo je bilo manj teh molekul, ki jih telo pridobi iz triptofana. "Pomanjkanje v mikroflori črevesja, slaba prehrana ali nezmožnost telesa, da te snovi izkoristi in jih nato transportira do možganov. Vse to lahko vpliva na nastanek in napredovanje bolezni," povzema dr. Quintana. Študija je bila objavljena v zborniku Nature Medicine.

Nova odkritja govorijo o tem, kako s hrano krepimo ali uničujemo svoje zdravje.
Nova odkritja govorijo o tem, kako s hrano krepimo ali uničujemo svoje zdravje.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650