Če je krompir zelen, to ne pomeni, da še ni zrel, a da je bil izpostavljen svetlobi. Da do tega ne bi prišlo, bi morali krompir hraniti v suhem temnem prostoru. Zeleni predel krompirja je bolj grenak in babice so imele prav, ko so rekle, da se mu raje izognimo. Ko je krompir izpostavljen sončni svetlobi, se sprožijo določene fiziološke rekcije znotraj gomolja. Poveča se proizvodnja klorofila, ki je zelene barve in zaradi česar se krompir obarva zeleno. Klorofil ni škodljiv – ravno obratno, vsebuje veliko izjemno zdravilnih mineralov, kot je recimo železo. Klorofil je tisti, ki daje barvo tudi zeleni listnati zelenjavi, ki velja za izjemno zdravo.
A izpostavljenost krompirja svetlobi prav tako sproži proizvodnjo solanina – snovi, ki lahko sproži simptome zastrupitve pri človeku, še posebej, če jo zaužijemo v večjih količinah. Pojavi se lahko slabost, driska, bruhanje, trebušni krči, zgaga, glavobol in omedlevica. Snov je prisotna predvsem pod lupino krompirja, zato se ji lahko izognete tako, da krompir dobro obrežete in da stran odrežete zelene dele krompirja. Solaninu se boste na ta način izognili, a tak krompir je kljub temu bolj grenek. Tako je še bolje, da krompir hrantie pravilno in se raje izogibate tistemu, ki je že zelen ali ima izrastke, je zapisala britanska predavateljica agrokulture Caroline Wright.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV