Vizita.si
Slovenci najpogosteje ne moremo zaspati zaradi skrbi zaradi denarja in stresa v službi.

Zdravje

Glavni vzroki, zaradi katerih ne spimo dobro

Katja Benčina
26. 08. 2013 11.36
1

Danes v povprečju spimo šest ur in 27 minut na dan, kar je za uro in 33 minut manj od priporočenih osem ur spanja. Razlogi za to, da ne moremo spati so sicer različni. Preverite, kateri so najpogostejši.

Slovenci najpogosteje ne moremo zaspati zaradi skrbi zaradi denarja in stresa v službi.
Slovenci najpogosteje ne moremo zaspati zaradi skrbi zaradi denarja in stresa v službi.FOTO: iStockphoto
Zadnja britanska raziskava je pokazala, da kar dve tretjini Britancev (65 odstotkov) v povprečju spi le le šest ur in 27 minut na dan, kar je dobro uro in pol manj od priporočenih osem ur spanja. Najpogosteje jim nočni spanec kratijo skrbi zaradi denarja (32%), skrbi zaradi družine (25%), stres v službi (18%), skrbi zaradi ohranitve delavnega mesta (17%) in neopravljenih gospodinjskih opravil (16%).

Čeprav so podatki za zahodni razviti svet podobni, pa nas je kljub vsemu zanimalo, kaj najpogosteje krati spanec Slovencev. Kot ste odgovorili v anketi, ki smo jo opravili na naši spletni strani, najpogosteje prav tako ne morete zaspati zaradi skrbi zaradi denarja (22%) in stresa v službi (22%), sledijo pa še skrbi zaradi družine (13%). Nekoliko redkeje pa vam spanec kratijo skrbi zaradi ohranitve delovnega mesta in nedokončanih gospodinjskih obveznosti.

Na Vizita.si smo opravili anketo in se pozanimali, kaj najpogosteje krati vaš spanec.
Na Vizita.si smo opravili anketo in se pozanimali, kaj najpogosteje krati vaš spanec.FOTO: Vizita.si

Sicer pa je britanska raziskava še pokazala, da si večina Britancev tudi za vikend nima časa spočiti, kar lahko vodi v začarani krog, ki pripelje do izčrpanosti in drugih zdravstvenih težav. Ker se ne spočijejo, pogosto uporabljajo gumb, s katerim prestavljajo budilko, in sicer ga v povprečju pritisnejo dvakrat ter svoj jutranji spanec 'podaljšajo' za približno 11 minut. Eden izmed razlogov za to je tudi, da kar 68 odstotkov Britancev za prebujanje uporablja mobilni telefon, ki ima omenjeno funkcijo.

A strokovnjaki opozarjajo, da ta navada ni najbolj priporočljiva. ''Nastavitev budilke veliko bolj zgodaj, kot imate namen vstati, ni pametno, saj boste zaradi nenehnega pritiskanja na gumb za prestavitev budilke bolj neprespani. Na ta način lahko preskočite najpomembnejšo REM fazo spanja, ki se pojavi tik preden se prebudite,'' je za britanski Mail Online povedal strokovnjak za spanje Stevie Williams iz Edinburgh centra za motnje spanja. Tako je bolje, da si budilko nastavite, ko je čas za prebujanje, čez vikend pa izkoristite čas za počitek.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650