Vizita.si
Veliko bolje kot stroge diete in stradanje je uravnoteženo in zdravo prehranjevanje.

Zdravje

Zakaj se na veliko izogniti ekstremnim dietam?

E. D.
07. 03. 2011 07.51
0

Verjetno vas je bilo veliko vsaj enkrat v življenju na takšni ali drugačni dieti. Morda pa ste na tem področju že veteran, saj ste preizkusili že skorajda vsako dieto, ki obstaja. Pa vendar si s tem, ko rečete ne ekstremnim dietam, naredite veliko uslugo. Preverite, zakaj!

Veliko bolje kot stroge diete in stradanje je uravnoteženo in zdravo prehranjevanje.
Veliko bolje kot stroge diete in stradanje je uravnoteženo in zdravo prehranjevanje.FOTO: iStockphoto
1. Zaradi diet ste tečni in razdražljivi

Ker si odrekate hrano in si ne smete privoščiti tistega, kar si tako zelo želite, ste precej bolj razdražljivi kot sicer. Vznejevoljijo vas že malenkosti – na primer to, da vam je boljša polovica pojedla prav tisto hrano, ki ste si jo vi zamislili za večerjo, to, da je trenirka, ki jo nujno potrebujete za današnji trening, še v pranju, celo otroci vas veliko prej razjezijo kot sicer. Takšna razdražljivost in nihanje razpoloženja pri ekstremnih dietah nista nič nenavadnega, ni pa ne za vas ne za okolico prijetno, da ste ves čas hujšanja tako nepredvidljivi in vzkipljivi.

Pri številnih dietah se je treba določenim živilom odpovedati, kar za organizem predstavlja šok.
Pri številnih dietah se je treba določenim živilom odpovedati, kar za organizem predstavlja šok. FOTO: iStockphoto

2. Primanjkuje vam energije

Ne le psihično, tudi fizično ste manj zmogljivi, odkar ste se lotili stroge diete. Količinsko jeste premalo, zraven pa še telovadite kot obsedeni. Ste utrujeni in izčrpani, fizično ne zmorete več toliko kot prej, včasih se težko zberete in mislite. Nič čudnega, če pa s hrano ne zadostite nujam za dovolj energije za nemoteno funkcioniranje. Morda je krivo to, da jeste količinsko premalo, morda pa jeste dovolj, a posegate po neprimerni hrani – takšni, s katero ne uspete zadostiti potrebam po zadosti energije, zato vam te močno primanjkuje.

 

3. Zaradi ekstremnega hujšanja trpi vaše družabno življenje

Sta se pred vašo dieto z boljšo polovico velikokrat odpravila na večerjo s prijatelji? Sta se ob petkih udeleževala večerov pokra pri njegovem bratu, kjer ste vedno tudi kaj majhnega pojedli in popili? Ste prej, pred vašim hujšanjem, enkrat tedensko zavili v priljubljeno slaščičarno, kjer ste si ob dobri tortici privoščili klepet s prijateljicami? Moški, ste, preden ste se lotili hujšanja, kdaj po službi zavili v priljubljen bar, kjer ste s sodelavci poklepetali ob kozarcu piva? Zdaj pa zaradi diete, ki prepoveduje sladkarije, alkohol, takšne in drugačne večerne obroke, vsa ta druženja odpadejo ali pa se jih sicer udeležujete, a se morate odpovedovati hrani in pijači ter samo gledati, kako prijatelji veselo jedo in pijejo, zaradi česar ste slabe volje? Tudi to je eden od negativnih vidikov ekstremnih diet. Zahtevajo veliko odpovedovanja, kar lahko nenazadnje bolj ali manj vpliva tudi na vaše družabno življenje.

Marsikomu se zgodi, da se za tem, ko konča z ekstremno dieto in začne spet normalno jesti, zredi in ima tako še več kilogramov, kot jih je imel pred hujšanjem.
Marsikomu se zgodi, da se za tem, ko konča z ekstremno dieto in začne spet normalno jesti, zredi in ima tako še več kilogramov, kot jih je imel pred hujšanjem. FOTO: iStockphoto

4. Telesu primanjkujejo pomembne hranile snovi

Veliko ekstremnih diet je zasnovanih tako, da se je treba odpovedati določenim živilom oziroma skupinam živil. Na primer pri beljakovinskih dietah ne smemo jesti škroba ter ogljikovih hidratov oziroma je njun vnos močno omejen. Pri kakšnih kratkih prečiščevalnih dietah je treba več dni jesti oziroma piti le zelenjavno-sadje pripravke. Pri hujšanju po luni se tiste dni v mesecu, ko so lunine mene, 24 ur ne sme ničesar jesti, le navadno vodo je dovoljeno piti. To pa je neke vrste šok za organizem, ki ga za celih 24 ur prikrajšate za pomembne hranilne snovi, pravijo strokovnjaki. Tudi pri drugih dietah, kjer se za daljši ali krajši čas odrekate določenim skupinam živil, organizem močno prikrajšate in ga tako prisilite, da deluje v pogojih, ki zanj niso naravni. Kajti naše telo za nemoteno delovanje potrebuje prav vse hranilne snovi – beljakovine, škrob, ogljikove hidrate, tudi sladkorje in maščobe. Bolje kot neko ekstremno hujšanje je zato boljše in organizmu bolj prijazno manj kalorično, a uravnoteženo in zdravo prehranjevanje.

5. Yo-yo učinek

S tem, ko začnete stradati, dajete telesu vedeti, da ste se znašli v nekih neobičajnih, estremnih razmerah, zato začne, namesto da bi porabljal energijo, z njo varčevati. In kilogrami se ne topijo, temveč jih imate v tistih prvih dneh diete celo več kot na začetku vašega ekstremnega hujšanja. Že res, da začnejo potem čez čas kilogrami kljub začetnemu yo-yo učinku kopneti, a poznavalci pravijo, da na takšen način izgubljeni kilogrami potem, ko zaključite z dieto, kmalu pridejo nazaj, morda celo pridobite še kakšen kilogram več, kot ste ga imeli, preden ste se lotili hujšanja. Torej ekstremne diete morda delujejo na kratek rok, dolgoročno pa ne – tako je tudi iz tega vidika veliko bolje odvečne kilograme izgubiti s prilagojenim, manj kaloričnim prehranjevanje, ki je še vedno uravnoteženo in zdravo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662