Marsikdo med nami ima zmotno mišljenje, da je pri spancu pomembna le kvantiteta, torej koliko ur spimo, pogosto pa zanemarimo kakovost našega spanca, ki lahko vpliva na to, ali se bomo zbudili polni energije ali povsem izžeti. Zdravnik in strokovnjak za spanje Michael Breus opozarja, da je za kakovosten spanec treba zaključiti celoten cikel spanja, ki se sestoji iz petih faz, zadnja med njimi pa je tako imenovana REM-faza, v kateri tudi sanjamo. Za ponazoritev zdravnik Breus navaja primer nekajminutnega popoldanskega spanca, po katerem se počutimo še slabše in še bolj utrujeno kot prej. Razlog za utrujenost je, da v takšnih primerih običajno ne zaključimo celotnega spalnega cikla.
Omenjeni strokovnjak navaja pet dejavnikov, ki motijo naš spanec. Te je predstavil med gostovanjem pri znanem televizijskem zdravniku Mehmetu Ozu:
- Kofein: Popoldanska skodelica kofeinske kave lahko vpliva na to, da zvečer ne moremo zatisniti oči, in tudi na kakovost našega spanca, saj kofein na naše telo deluje tudi več ur.
- Alkohol: Spanca ne more zmotiti en kozarec vina, ki si ga privoščimo ob večerji, si ga je pa dobro privoščiti dovolj zgodaj, da njegovi vplivi do spanja popustijo. Alkohol lahko povzroči nočno zbujanje zaradi potrebe po stranišču, obenem pa lahko tudi dehidrira organizem, zaradi česar mnogi po uživanju prekomerne količine alkohola naslednje jutro občutijo 'mačka'.
- Luči: Če imate navado, da zaspite ob prižganem televizorju, poskušajte vsak večer določiti čas, kdaj naj se televizor samodejno ugasne, saj tudi luči in zvok motijo kakovost vašega spanca.
- Ljubljenčki: Strokovnjak Breus pravi, da majhne domače živali, kot je na primer čivava, sicer pretirano ne motijo, kadar spijo v isti postelji s svojimi lastniki, zmotijo pa večje domače živali, ki naj imajo svoje ležišče.
- Temperatura: Naš spanec lahko zmoti tudi prenizka ali previsoka temperatura ozračja v prostoru, kjer spimo. Če nam je prevroče, se zbudimo zato, da s sebe zgrnemo odejo, v primeru, da nas zebe, pa naše telo na mraz odreagira z 'notranjim termostatom', ki nas zbudi iz globokega spanca in povzroči premikanje, da se segrejemo.
Kako se lahko zbudimo spočiti in polni energije?
1. Ohranjajmo ustaljen urnik spanja, da ne zmotimo svoje notranje ure. Raziskave kažejo, da je za nas lahko škodljivih tudi tistih nekaj dodatnih uric spanja preko vikenda, kar se pokaže v ponedeljek, ko moramo zgodaj vstati in se odpraviti v službo. Ponedeljkova utrujenost pa včasih lahko traja vse do sredine tedna.
2. Zmanjšajmo popoldansko in večerno uživanje kofeina. Michael Breus svetuje, naj zadnji kofeinski napitek zaužijemo do 14. ure popoldne. Podobno je tudi z alkoholnimi pijačami. Teh zaradi kakovostnega spanca naj ne bi uživali od dve do tri ure, preden se odpravimo v posteljo.
3. Dobro je, če spimo v prezračenem prostoru z dovolj kisika in primerno temperaturo. Prav tako je pomembno tudi vzdušje v tem prostoru. Spalnica naj ne bi bila večnamenski prostor, temveč je priporočljivo, da je namenjena le času zasebnosti in počitka.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV