Slabo spite in se prebujate z neprijetnim okusom v ustih
Neprijeten okus v ustih in slab zadah lahko kažeta na želodčno-žrelni refluks. Nedavne raziskave so pokazale, da ima kar 25 odstotkov ljudi, ki se pritožujejo, da slabo spijo, nediagnosticiran tihi refluks. Telo vas namreč delno samo prebudi, tudi kadar nimate jasnih simptomov, posledično pa slabo spite in se zbujate z neprijetnim okusom v ustih. Da bi se temu izognili, vsaj dve uri pred spanjem ne jejte ničesar, če pa že, se izogibajte razvad, kot so alkohol, čokolada, močne omake ter mastna in začinjena hrana. Nekateri zdravniki priporočajo žvečenje žvečilnega gumija pred spanjem, saj na ta način pospešite proizvodnjo sline. Določena zdravila, predvsem aspirin, so težka za želodec, zato jih ne uživajte, preden ležete v posteljo. Želodčno-žrelni refluks se lahko pojavi tudi zaradi debelosti, izguba kilogramov pa lahko dela čudeže.
Pogosto se ponoči zbujate, ker morate na stranišče
Strokovno se pogostemu pritisku na vodo ponoči reče nikturija, ki se še posebno pogosto pojavlja pri ledvični tuberkulozi in kroničnem zastajanju urina. Ocenjujejo, da ima kar 65 odstotkov odraslih ljudi ponoči potrebo po uriniranju. Na srečo naše telo na naraven način to potrebo uspešno regulira, da lahko spimo tudi osem ur in ne gremo na stranišče. Med staranjem pa pride do padca nivoja antidiuretičnega hormona, ki je zaslužen za nadziranje uriniranja. Nekateri ljudje po tem, ko ponoči opravijo malo potrebo, težko zaspijo nazaj in lahko ostanejo budni tudi po več ur, zaradi česar si telo preprosto ne more privoščiti ustreznega počitka. Da bi preprečili ali vsaj omilili te težave, vsaj tri ure pred spanjem ne zaužijte nobene tekočine. Prav tako se izogibajte tekoči hrani, kot so juhe ali sadje. Čez dan popijte manj kave ali pravega čaja, saj določene kisline iz kave in čaja lahko dražijo mehur. Odpovejte se tudi alkoholu, ki deluje kot diuretik in pospešuje nastajanje urina v mehurju. Preden greste spat, pojdite za vsak slučaj še enkrat na stranišče, četudi v tistem trenutku ne čutite potrebe. Če pa se vaše težave stopnjujejo in ste zaradi tega nenehno utrujeni in nenaspani, obiščite zdravnika. Pogosto uriniranje je lahko tudi eden izmed simptomov diabetesa.
Vaša čeljust škrta, zjutraj vas bolijo ali skelijo zobje
Škripanje z zobmi se strokovno imenuje bruksizem. Strokovnjaki ocenjujejo, da z zobmi škripa le pet odstotkov ljudi, tega pa se še sami ne zavedajo in jih ponavadi na to opozorijo partnerji. Ena vrsta bruksizma je tudi stiskanje čeljusti, pri čemer so zobje na mestu. Pri bruksizmu se močno utrudijo mišice čeljusti, saj so zelo dejavne tudi po več ur na noč, pri tem pa je napeto celo telo, namesto da bi počivalo. Da bi odpravili bruksizem, obvezno obiščite stomatologa, ki bo odkril dejanski razlog, kot je recimo nepravilen ugriz. Stiskanje čeljusti se da odpraviti na več načinov, ki vam jih bo zobozdravnik predstavil. Strokovnjaki svetujejo, da prenehate z žvečenjem žvečilnih gumijev čez dan, saj se potreba po žvečenju lahko nadaljuje tudi v nočne ure. Nekaterim ljudem se je škripanje z zobmi pojavilo tudi po terapiji z botoksom.
Vaš spanec je nemiren
O nemirnem spancu govorimo, kadar se med spanjem nenehno premetavate in predvsem premikate noge. Temu pojavu strokovnjaki pravijo sindrom nemirnih nog, ki za prizadeto osebo pomeni, da njene noge zvečer dobijo lastno voljo in življenje, telo pa se preprosto ne more umiriti in spočiti. Zdravniki ne znajo natančno pojasniti, kaj točno je temu vzrok, so pa mnenja, da je sindrom nemirnih nog povezan s pomanjkanjem globoke in pomirjujoče REM faze spanja in se s staranjem pojavlja vse pogosteje. Ne smemo izključiti tudi drugih možnih vzrokov, kot so diabetes, artritis, anemija, bolezni ščitnice ali težave z ledvicami, kriva pa so lahko tudi nekatera zdravila. Najbolje je, da se obrnete kar na osebnega zdravnika, lahko pa si pomagate tudi s sproščujočo toplo kopeljo za noge pred spanjem, oljno masažo, uporabo aromatičnih eteričnih olj v kopeli za sprostitev, pomaga pa vam lahko tudi meditacija ali kakšna druga oblika sproščanja. Poskrbite, da čez dan zaužijete dovolj železa, vitamina B ter folne kisline, rdečega mesa in zelene listnate zelenjave, ki je prava zakladnica hranljivih snovi.
Smrčite
Dihanje skozi usta in smrčanje močno ogrožata miren in kakovosten spanec, ker organizem ne dobiva dovolj kisika in se tudi telo ne more spočiti. Če imate partnerja, ga prosite, naj vas med spanjem opazuje, ali dihate skozi nos ali usta ter če kdaj smrčite. Intenzivno smrčanje lahko tudi močno otežuje dihanje med spanjem. Čez dan vadite dihanje skozi nos, še najbolje je, če medtem ležite v položaju, v katerem ponavadi spite. Pred spanjem se izogibajte alkoholu, saj ta povzroča sproščanje mišic grla, zato se pojavi smrčanje. Eden izmed vzrokov smrčanja je tudi debelost, zato dobro razmislite o tem, da bi se čim prej znebili odvečnih kilogramov.
Spite mirno, prebujate pa se z vnetim grlom
Če se vam pogosto zgodi, da imate zjutraj vneto grlo, je to lahko posledica apneje. Gre za funkcionalno spremembo, ki onemogoča normalno dihanje med spanjem. Pojavi se, ko se mišice jezika in zgornjih dihalnih poti med vdihi sprostijo oziroma sesedejo in tako preprečijo tok zraka, vi pa ne dobite dovolj kisika. Spanec je posledično nekakovosten in nemiren. Glavni vzrok apneje je debelost, saj se na grlu nabira še dodatno mehko tkivo.
Spite normalno, pa se kljub temu zbujate utrujeni
Najverjetneje so v primeru, če se zbudite utrujeni kljub dovolj dolgemu in trdnemu spancu, krive vaše navade pred spanjem. To pomeni, da se odpravljate v posteljo vsakič ob drugi uri, pred spanjem gledate televizijo ali posedate pred računalnikom, telovadite in glasno poslušate glasbo, spet drugič pridete malo opiti domov sredi noči, po možnosti oropate hladilnik ali pa spite pri prižgani luči. Mračen prostor v telesu aktivira proizvodnjo melatonina, ki možganom sporoča, da je čas za spanje. Ko pa oči zaznajo svetlobo, se proizvodnja melatonina zaključi in čas je, da se prebudite. Že zelo majhna količina svetlobe lahko negativno vpliva na kakovost vašega spanca. Da bi se zjutraj zbudili spočiti, se v posteljo odpravite vsak večer ob približno isti uri, pred spanjem se pomirite, si privoščite sproščujočo kopel, spijte skodelico čaja. Nikar ne uživajte težke hrane tik pred spanjem in ne telovadite, če je le možno, pa eno uro pred spanjem ugasnite vse izvore svetlobe v sobi.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV