Vizita.si
''Kakršna koli izpostavljenost kemičnim snovem je za oči nevarna, saj so tako občutljive, da se hitro vzdražijo, poškodujejo ali vnamejo,'' opozarja ameriška oftalmologinja dr. Neda Shamie.

Lepota

Zakaj si je nevarno želeti bolj bujne trepalnice?

L.E.
13. 05. 2013 08.15
0

Dr. Orly Avitzur za ameriški Consumer Reports poroča, da lahko podaljševanje in zgostitev trepalnic povzroči vnetje, alergično reakcijo, vzdraženost in celo popolno izgubo lastnih dlak.

''Kakršna koli izpostavljenost kemičnim snovem je za oči nevarna, saj so tako občutljive, da se hitro vzdražijo, poškodujejo ali vnamejo,'' opozarja ameriška oftalmologinja dr. Neda Shamie.
''Kakršna koli izpostavljenost kemičnim snovem je za oči nevarna, saj so tako občutljive, da se hitro vzdražijo, poškodujejo ali vnamejo,'' opozarja ameriška oftalmologinja dr. Neda Shamie.FOTO: iStockphoto

Večina žensk si želi trepalnice, ki bi bile daljše in bolj goste. Toda v želji po lepšem videzu je po mnenju zdravnikov nevarno pretiravati. Nevrologinja dr. Orly Avitzur za ameriški Consumer Reports tako piše, da je vedno bolj priljubljeno podaljševanje trepalnic kot tudi lepljenje umetnih za oči nevarno.

Nevarne so kemikalije

Prvo nevarnost predstavlja lepilo, ki je skupek določenih kemičnih snovi, ki lahko povzročijo alergijsko reakcijo. Še posebno pogoste so reakcije na formaldehid, bolj pogoste so tudi pri podaljševanju trepalnic, kjer so umetna vlakna pritrjena dlje časa, tako da mora biti lepilo močnejše. Včasih kemične snovi ne povzročijo ravno alergijskega odziva, zato pa so krive, da postanejo oči vzdražene. ''Kakršna koli izpostavljenost kemičnim snovem je za oči nevarna, saj so tako občutljive, da se hitro vzdražijo, poškodujejo ali vnamejo,'' opozarja ameriška oftalmologinja dr. Neda Shamie. Vzdraženost se lahko pojavi tudi zaradi stika z umetnimi vlakni, nanje in na lepilo se lahko ujame tudi več bakterij in umazanije, zaradi katerih lahko pride do vnetja veznice ali roženice.

Folikli se lahko poškodujejo

Britanska zveza optometristov je za povrh izdala uradno opozorilo, da ponavljajoča uporaba umetnih trepalnic poveča tveganje za pojav trakcijske alopecije. To pomeni, da ženska izgubi svoje lastne trepalnice, ker njihovi folikli ne prenesejo več povečanega pritiska in nenehnega trenja, ko si umetne trepalnice odstranjujete. Včasih folikel zaradi tega začne le počasneje delovati, včasih povsem odmre. Ko odstranjujemo umetne trepalnice, z njimi zagotovo izpulimo tudi katero izmed svojih. To pomeni, da se te redčijo, kar povzroči, da uporabnice, ko enkrat s to navado začnejo, sploh ne morejo več nehati. To pa vodi samo v vse slabše naravno stanje. ''Včasih, četudi lepilo povzroči samo vzdraženost, tudi to posredno povzroči poškodbo foliklov, ker si ženske začnejo bolj pogosto mencati oči,'' razloži oftalmolog dr. Philip R. Rizzuto iz ameriške zveze oftalmologov. ''Četudi nismo alergični na nobeno snov, lahko torej izgubimo svoje trepalnice,'' opozarja.

Ko trepalnice ne varujejo, temveč ogrožajo

Prve umetne trepalnice naj bi odkrili v Hollywoodu, da bi njihove junakinje na velikih platnih bile videti še bolj čudovite. Danes neuničljiva želja po popolnosti vodi v iznajdbo vedno novih načinov, kako svoj videz spremeniti. Toda potrebno se je zavedati, da naloga trepalnic ni samo, da vas polepšajo – tu so, da oči varujejo pred prahom, premočno svetlobo, umazanijo. Z uporabo umetnih trepalnic in tehnikami njihovega podaljševanja njihovo za vas dobrodejno vlogo spreminjate v ogrožujočo. Na Japonskem, kjer naj bi bili takšni tretmaji že zelo priljubljeni, naj bi Japonke vse večkrat oftalmologa urgentno obiskovale ravno zaradi njihovih posledic. V primerjavi z bolj zdravstvenimi posegi in pomagali so takšni tretmaji tudi veliko manj preizkušeni, sploh dolgoročno. Dr. Avitzur zaradi tega še bolj močno odsvetuje kakršne koli tretmaje, ki so še bolj novi, kot je denimo presaditev foliklov z zadnjega dela lasišča na mesto trepalnic. To označuje kot izjemno nevarno.

Svoje maskare nikoli ne delite z drugimi; ne uporabljajte testerjev, ki so na voljo v drogerijah.
Svoje maskare nikoli ne delite z drugimi; ne uporabljajte testerjev, ki so na voljo v drogerijah.FOTO: iStockphoto

Bolj varna raba maskare

Dovoljuje pa uporabo maskare, vendar hkrati svetuje, kako je mogoče njeno uporabo spremeniti v bolj varno. Predvsem svoje maskare nikoli ne delite z drugimi niti sami ne uporabljajte tujih. Nikoli se ne namažite niti s testerji, ki so na voljo v drogerijah. Potem ko maskaro odprete, jo zavrzite po treh mesecih; če se posuši, je nikoli ne poskušajte oživeti z nekaj vode. Ravno tako naenkrat nikoli ne uporabite preveč maskare, saj lahko tako trepalnice preveč obtežite in dolgoročno spet škodujete foliklom. Da teh ne bi poškodovali, maskaro vedno odstranjujte čim bolj nežno. Kadar začutite vnetje očesa, z njeno uporabo pri priči prenehajte.

Preberite tudi, zakaj je po mnenju zdravnikov nevarno geliranje nohtov.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662