Vizita.si
Če imate uravnoteženo prehrano, bogato z različnimi živili, ki jih ne uživate v preveliki količini, si lahko tako seveda vsake toliko časa brez slabe vesti privoščite tudi nekaj koščkov čokolade. A pazite, da se nekaj koščkov čokolade ne sprevrže v celo tablico, ki jo nekontrolirano pojeste zvečer pred televizijo.

Prehrana

Si jo lahko privoščite brez slabe vesti?

K.B.
01. 10. 2012 09.18
0

Čokolada je živilo, ki nam sladka življenje, a pogosto si jo privoščimo s kančkom slabe vesti, češ da ni zdrava, da povzroča prekomerno težo, akne in druge zdravstvene težave. Pa je vse to res?

Če imate uravnoteženo prehrano, bogato z različnimi živili, ki jih ne uživate v preveliki količini, si lahko tako seveda vsake toliko časa brez slabe vesti privoščite tudi nekaj koščkov čokolade. A pazite, da se nekaj koščkov čokolade ne sprevrže v celo tablico, ki jo nekontrolirano pojeste zvečer pred televizijo.
Če imate uravnoteženo prehrano, bogato z različnimi živili, ki jih ne uživate v preveliki količini, si lahko tako seveda vsake toliko časa brez slabe vesti privoščite tudi nekaj koščkov čokolade. A pazite, da se nekaj koščkov čokolade ne sprevrže v celo tablico, ki jo nekontrolirano pojeste zvečer pred televizijo.FOTO: iStockphoto
Kljub temu da se čokolade držijo negativne konotacije, pa ta ostaja ena najljubših živil, ki jo v majhnih količinah priporočajo tudi nutricionisti. Ta ima namreč tudi številne pozitivne zdravstvene učinke, nekateri negativni pa so ji pripisani po krivici. A pri tem morate seveda paziti, da z njo ne pretiravate in da uživate čim temnejšo.

Mit 1: Čokolada povišuje nivo holesterola

Če ste se odločili, da se boste odpovedali čokoladi, da boste zmanjšali nivo svojega slabega holesterola, ste lahko neprijetno presenečeni. Res je, da čokolada vsebuje kakavovo maslo, ki je bogato z nasičenimi maščobami, a vsebuje tudi antioksidant flavonid, ki preprečuje, da bi se eritrociti zlepljali skupaj in nalagali na žilno steno. Tako so raziskave pokazale, da ne povečuje nivoja slabega holesterola, ampak ga nekaterim celo znižuje. Vsekakor pa je tu boljša izbira črna čokolada, ki ima več zgoraj omenjenega antioksidanta.

Če ste se odločili, da se boste odpovedali čokoladi, da boste zmanjšali nivo svojega slabega holesterola, ste lahko neprijetno presenečeni.
Če ste se odločili, da se boste odpovedali čokoladi, da boste zmanjšali nivo svojega slabega holesterola, ste lahko neprijetno presenečeni. FOTO: iStockphoto

Mit 2: Sladkor v čokoladi povzroča hiperaktivnost

Prevelike količine sladkorja lahko otroka pripravijo do tega, da nekontrolirano teče, skače ali divja. Vsaj takšno je splošno prepričanje. A nobena od številnih raziskav še ni potrdila povezave med sladkorjem in hiperaktivnostjo. Obstajata pa druga teorija, ki pojasnjuje takšno obnašanje: prej kot sladkor samo okolje, na primer na rojstnodnevnih zabavah ali proslavah ustvarja hiperaktivno obnašanje.

Mit 3: Sladkorni bolniki ne smejo jesti čokolade

Ni res, da se morajo ljudje s sladkorno boleznijo v celoti odpovedati čokoladi. Pravzaprav so bili mnogi presenečeni nad odkritjem, da ima čokolada nizek glikemični indeks. Zadnje raziskave pa so pokazale, da lahko temna čokolada pri osebah z normalnim ali visokim krvnim tlakom izboljša občutljivost na inzulin in izboljša funkcijo endotelija pri bolnikih s sladkorno boleznijo. Kljub vsemu pa se je treba posvetovati z zdravnikom, preden odprete tisto največjo čokolado v vaši omari.

Mit 4: Čokolada povzroča karies in kvari zobe

Raziskovanje razvoja zobnih oblog zaradi čokolade je pokazalo, da ima čokolada manjši vpliv na zobne obloge kot čisti sladkor. Seveda redko kdo uživa le sladkor, a študija japonske univerze v Osaki je pokazala, da kakavovo zrno, eden od glavnih sestavin čokolade, celo pomaga v boju zoper karies in bakterije v ustih.

Mit 5: Čokolada redi

Ne nujno. Normalno je, da velike količine čokolade ali čokoladnega sladoleda ne bodo ostale neopažene in se bodo nalagale na mestih, kjer bi si najmanj želeli, a če čokolado uživate v majhnih količinah, vam ne bo škodila. Pomemben je namreč skupen vnos kalorij v telo. Če boste vsega uživali po malo, si lahko po kosilu čisto brez slabe vesti privoščite kakšen košček vaše najljubše čokolade.

Ni nujno, da čokolada redi. Če jo boste uživali v majhnih količinah, ima lahko le pozitivne učinke na vaše zdravje.
Ni nujno, da čokolada redi. Če jo boste uživali v majhnih količinah, ima lahko le pozitivne učinke na vaše zdravje.FOTO: iStockphoto

Mit 6: Uživanje čokolade in sladkorja je povezano s stresom

Ena od raziskav je pokazala, da lahko dnevno uživanje okrog 30 gramov temne čokolade celo zniža nivo stresnega hormona pri ljudeh, ki so izjemno podvrženi stresu. A po drugi strani je res, da se mnogi pod stresom zatekajo k prevelikim količinam hrane in sladkim živilom.

Mit 7: Čokolada ne vsebuje hranljivih vrednosti

Ta mit je nesmiseln, saj je čokolada v resnici izjemno hranilna. Temna čokolada vsebuje toliko antioksidantov kot dve tretjine skodelice zelenega čaja, kozarec črnega vina ali dve tretjini skodelice borovnic. Poleg tega čokolada vsebuje minerale in prehranske vlaknine.

Mit 8: Čokolada mora vsebovati najmanj 70 odstotkov kakava, da je dobra za organizem

Res je, da temna čokolada s 70 odstotki kakava vsebuje več antioksidantov, a raziskava, ki je 18 tednov preučevala prostovoljce, ki so uživali čokolado s 50 odstotki kakava, je pokazala, da se jim je prav tako občutno zmanjšala količina sistoličnega in diastoličnega krvnega tlaka. Ni nujno torej, da ima ravno 70 odstotkov kakava, je pa vsekakor priporočljivo, da je odstotek visok.

Res je, da temna čokolada s 70 odstotki kakava vsebuje več antioksidantov, a raziskava, ki je 18 tednov preučevala prostovoljce, ki so uživali čokolado s 50 odstotki kakava, je pokazala, da se jim je prav tako občutno zmanjšala količina sistoličnega in diastoličnega krvnega tlaka.
Res je, da temna čokolada s 70 odstotki kakava vsebuje več antioksidantov, a raziskava, ki je 18 tednov preučevala prostovoljce, ki so uživali čokolado s 50 odstotki kakava, je pokazala, da se jim je prav tako občutno zmanjšala količina sistoličnega in diastoličnega krvnega tlaka.FOTO: iStockphoto

Mit 9: Čokolada je afrodiziak

To je mit, v katerega verjamejo vsi, a raziskave niso uspele dokazati, da bi bila čokolada v resnici delovala kot afrodiziak. Morda je vzrok za to prepričanje v tem, da zmanjšuje stres, kar pa je tudi boljša osnova za spolnost.


Mit 10: Čokolada povzroča akne

Čeprav so mnogi najstniki prepričani, da je vzrok za njihove akne čokolada, pa tega ni uspela dokazati nobena študija. Obsežni članek, objavljen v žurnalu ameriškega medicinskega združenja, pa celo trdi, da pri večini ljudi, ki imajo akne, težava ni povezana z uživanjem večjih količin čokolade.

Če imate uravnoteženo prehrano, bogato z različnimi živili, ki jih ne uživate v preveliki količini, si lahko tako seveda vsake toliko časa brez slabe vesti privoščite tudi nekaj koščkov čokolade. A pazite, da se nekaj koščkov čokolade ne sprevrže v celo tablico, ki jo nekontrolirano pojeste zvečer pred televizijo.

 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650