Ljudem so naročili, naj uporabijo dišeče sveče in osvežilce zraka, kot jih uporabljajo običajno, ob tem pa merili raven hlapnih organskih snovi v zraku. Odkrili so, da je v zraku vrsta snovi, med njimi tudi benzen, ki ga najdemo v izpušnih plinih. Poleg tega tudi snov alfa-pinene, ki jo dodajajo številnim čistilom. V zraku je bila prisotna tudi kemikalija limonen, ki se je sprostila ob prižigu dišečih svečk in uporabi osvežilcev zraka. Limonen se uporablja pogosto, da bi dosegli vonj citrusov, zato jo dodajajo številnim izdelkom. Ker se predvideva kot varna snov, ni prisotna le v dišečih svečkah, osvežilcih zraka in čistilih, a jo dodajajo tudi kot aromo živilom.
A ko limonen pride v zrak v našem domu, ne ostane več enaka snov, ampak reagira z drugimi plini, ki se naravno pojavijo v ozračju. V laboratoriju je profesor Lewis preveril, kako reagira z drugimi snovmi in odkril, da vsaki dve molekuli te snovi ob izpostavitvi ozonu, ki je v zraku, proizvedeta eno molekulo druge kemikalije imenovane formaldehid.
Formaldehid pa je snovm, ki se uporablja v težki industriji in je dobro poznana kot povročitelj raka pri ljudeh. V visokih odmerkih lahko povzroči resne zdravstvene težave. Najpogosteje ga povezujejo z rakom nosu, grla, v blažji obliki pa lahko povzroči otečeno grlo, kašelj, srbeče oči in krvavitve iz nosu. Pokazalo se je, da so osvežilci zraka in dišeče svečke vsebovale tudi naftne derivate in kemikalije, kot je p- diklorobenzen.
A obstaja rešitev za vse, ki se ne morejo upreti uporabi le-teh. Obstajajo sobne rastline, ki absorbirajo škodljive snovi, vključno s formaldehidom. Del raziskave je bilo poiskati tudi rešitev in pokazalo se je, da lahko določene sobne rastline izboljšajo kvaliteto zraka. V gospodinjstva, kjer so uporabljali osvežilce zraka in dišeče sveče, so za šest tednov namestili navadni bršljan (Hedera helix), geranije, sivko in veliko praproti. Pokazalo se je, da nivo limonena v zraku ni upadlo, a upadel je nivo formaldehida, in to občutno.
Razultate študije so prejšnji teden predstavili tudi na nacionalni televiziji BBC. Strokovnjaki pa so dejali, da nameravajo naresti še več dodatnih znanstvenih testov, s katerimi bodo preverili še, kako lahko te snovi škodujejo celicam v telesu, poroča medicinska publikacija Oral Oncology.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV