Vizita.si
Pekoče bolečine ali neprijeten občutek za prsnico, ki se širi od žličke navzgor proti grlu so znak težav z zgago.

Donat

Zakaj so preobilni obroki lahko zelo nevarni?

N.D.
30. 10. 2012 08.59
0

Preobilni obroki in hitro 'goltanje' hrane so vzrok mnogih težav, med njimi tudi pekoče bolečine ali neprijetnega občutka za prsnico. Takrat veste, da vas, kot vsakega desetega človeka, muči zgaga. Če se težava pojavi le občasno, so lahko rešitev že preprosti ukrepi, v nasprotnem primeru pa lahko težave z zgago napredujejo celo v razvoj raka.

Včasih se težave z zgago pojavijo tudi po prehitrem zaužitju obroka, zato jejte počasi in zdravo.
Včasih se težave z zgago pojavijo tudi po prehitrem zaužitju obroka, zato jejte počasi in zdravo.FOTO: iStockphoto
Tveganje za pojav raka na požiralniku je pri osebah s kroničnimi težavami z zgago (Gastroezofagealna refluksna bolezen) osemkrat večje kot pri tistih, ki teh težav nimajo. Dražeče delovanje želodčne kisline povzroča namreč okvare sluznice spodnjega dela požiralnika, kar lahko vodi v razvoj maligne bolezni. Žal pojavnost raka na požiralniku izjemno hitro narašča, zato se v primeru, če vas zgaga peče dva - ali večkrat na teden, vsekakor svetuje posvet z zdravnikom. Sicer pa so simptomi zgage najizrazitejši po zaužitju obilnega obroka ali ob sklanjanju. Da vas muči zgaga, boste vedeli zaradi pekoče bolečine ali neprijetnega občutka za prsnico, ki se širi od žličke navzgor proti grlu.
Pekoče bolečine ali neprijeten občutek za prsnico, ki se širi od žličke navzgor proti grlu so znak težav z zgago.
Pekoče bolečine ali neprijeten občutek za prsnico, ki se širi od žličke navzgor proti grlu so znak težav z zgago. FOTO: iStockphoto
Na težavo nakazuje tudi kiselkast okus v ustih, ki je posledica želodčne vsebine v žrelu ali ustih. Pozorni bodite tudi na poškodbe sklenine, vztrajni kašelj in vnetje žrelne sluznice. Prav tako ne smete prezreti hripavosti, spahovanja in sledi krvi v izbljuvkih ali blatu. Načeloma zgaga nastopi pri povečanem izločanju želodčne kisline in jo občutimo kot pekočo bolečino v žlički, lahko tudi v požiralniku. Zatekanje želodčnega soka v požiralnik sicer preprečujeta dve mišični strukturi. Mišični obroč v spodnjem delu požiralnika in hiatus, ozka odprtina v trebušni preponi. Zmanjšana napetost mišične zapiralke, zvišan pritisk v trebušni votlini zaradi debelosti ali nosečnosti ter zdrs dela želodca v prsni koš skupaj povzročijo puščanje zapiralke in posledično vodijo do pekočega občutka ali zgage.

Pojavi se pri vsakem desetem človeku

Probleme z zgago naj bi imel vsak deseti človek. Čeprav so težave nekoliko pogostejše pri starejših ljudeh, so bolj kot ženske izpostavljeni moški, izjema so le nosečnice. Dejavniki tveganja za razvoj zgage so:

- debelost
- premastna hrana
- alkohol
- prevelike količine kave
- kajenje

Marsikdo lahko občuti blage pekoče bolečine tudi po zaužitju na primer kislih kumaric, ocvrte hrane ter gaziranih brezalkoholnih pijač. Opozoriti pa je potrebno še na to, da se včasih težave pojavijo tudi po prehitrem zaužitju obroka, zato jejte počasi in zdravo.

Pomagata lahko hladen Donat Mg in dobro prežvečena hrana

Zdrava hrana
Zdrava hrana FOTO: iStockphoto

Lažje in redkejše oblike težav z zgago niso nevarne in jih lahko odpravite že s preprostejšimi ukrepi, med katere se uvršča pitje vsem dosegljive naravne mineralne vode Donat Mg. Odlikuje ga bogastvo magnezija in drugih mineralnih snovi ter nizka vsebnost kuhinjske soli. Hidrogenkarbonati v obliki natrijevih, kalcijevih in magnezijevih soli pomagajo pri težavah z zgago tako, da nevtralizirajo želodčno kislino. Želodec ustvari dnevno od 2 do 3 litre kisle tekočine, ki je sestavljena v glavnem iz klorovodikove kisline in pepsina (encim, ki pospešuje presnovo beljakovin). Že približno 1,2 litra omenjene pijače lahko popolnoma in na naraven način nadomesti sredstva proti odvečni želodčni kislini. Pri zgagi strokovnjaki svetujejo dolgotrajno pitje manjših količin Donata Mg večkrat na dan hladnega in po požirkih. 1dcl se ga še posebej priporoča po vsaki kavi, alkoholu in obilni hrani. Poleg tega Donat Mg blagodejno vpliva tudi na presnovo in prebavo.

Sicer pa je za preventivo potrebno nujno poskrbeti za svojo telesno težo, spati z dvignjenim vzglavjem, dobro prežvečiti hrano, jesti počasi in več manjših obrokov. Pomembno je popiti vsaj 2 litra vode na dan. Skratka nujno je spremeniti svoj življenjski slog, se izogibati določeni hrani in pijači, alkoholu in cigaretam ter fizičnim in psihičnim preobremenitvam.

Povsem drugače pa je, če govorimo o hujših oblikah zgage. Te, ki ne izzvenijo kljub prilagoditvi prehrane in življenjskih navad, je potrebno zdraviti. Začnete lahko z antacidi, za katere ne potrebujete recepta, a včasih težav, žal, ne odpravijo povsem. V tem primeru se vsekakor, tako kot pri prepogostih ponavljanjih zgage, priporoča medicinska pomoč oziroma posvet z zdravnikom. Slednji bo opravil vse potrebne preiskave in odredil nadaljnje zdravljenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650