Pojavi se pri vsakem desetem človeku
Probleme z zgago naj bi imel vsak deseti človek. Čeprav so težave nekoliko pogostejše pri starejših ljudeh, so bolj kot ženske izpostavljeni moški, izjema so le nosečnice. Dejavniki tveganja za razvoj zgage so:
- debelost
- premastna hrana
- alkohol
- prevelike količine kave
- kajenje
Marsikdo lahko občuti blage pekoče bolečine tudi po zaužitju na primer kislih kumaric, ocvrte hrane ter gaziranih brezalkoholnih pijač. Opozoriti pa je potrebno še na to, da se včasih težave pojavijo tudi po prehitrem zaužitju obroka, zato jejte počasi in zdravo.
Pomagata lahko hladen Donat Mg in dobro prežvečena hrana
Lažje in redkejše oblike težav z zgago niso nevarne in jih lahko odpravite že s preprostejšimi ukrepi, med katere se uvršča pitje vsem dosegljive naravne mineralne vode Donat Mg. Odlikuje ga bogastvo magnezija in drugih mineralnih snovi ter nizka vsebnost kuhinjske soli. Hidrogenkarbonati v obliki natrijevih, kalcijevih in magnezijevih soli pomagajo pri težavah z zgago tako, da nevtralizirajo želodčno kislino. Želodec ustvari dnevno od 2 do 3 litre kisle tekočine, ki je sestavljena v glavnem iz klorovodikove kisline in pepsina (encim, ki pospešuje presnovo beljakovin). Že približno 1,2 litra omenjene pijače lahko popolnoma in na naraven način nadomesti sredstva proti odvečni želodčni kislini. Pri zgagi strokovnjaki svetujejo dolgotrajno pitje manjših količin Donata Mg večkrat na dan hladnega in po požirkih. 1dcl se ga še posebej priporoča po vsaki kavi, alkoholu in obilni hrani. Poleg tega Donat Mg blagodejno vpliva tudi na presnovo in prebavo.
Sicer pa je za preventivo potrebno nujno poskrbeti za svojo telesno težo, spati z dvignjenim vzglavjem, dobro prežvečiti hrano, jesti počasi in več manjših obrokov. Pomembno je popiti vsaj 2 litra vode na dan. Skratka nujno je spremeniti svoj življenjski slog, se izogibati določeni hrani in pijači, alkoholu in cigaretam ter fizičnim in psihičnim preobremenitvam.
Povsem drugače pa je, če govorimo o hujših oblikah zgage. Te, ki ne izzvenijo kljub prilagoditvi prehrane in življenjskih navad, je potrebno zdraviti. Začnete lahko z antacidi, za katere ne potrebujete recepta, a včasih težav, žal, ne odpravijo povsem. V tem primeru se vsekakor, tako kot pri prepogostih ponavljanjih zgage, priporoča medicinska pomoč oziroma posvet z zdravnikom. Slednji bo opravil vse potrebne preiskave in odredil nadaljnje zdravljenje.