Človeško telo temperaturo telesa uravnava na dva načina, z nadzornim centrom v hipotalamusu, ki od termoreceptorjev prejme informacijo o temperaturi, nato pa po potrebi vključi mehanizme za ohlajanje in segrevanje telesa. Če je telesna temperatura previsoka, se krvne žile razširijo, toplota se izloča čez stene žile in telo se ohlaja, če je prenizka, se krvne žile skrčijo, da obdržijo toploto. Poleg tega telo temperaturo uravnava še s kožo in podkožnim tkivom, ki sta občutljivejša na zunanje vplive, kot je na primer prevroča ali prehladna spalnica. Tako je nemška raziskava pokazala, da lahko prav ti vplivi močno določajo kakovost našega spanca.
V raziskavi so ljudem s termooblekami zniževali temperaturo kože in pri tem pazili, da so čim manj vplivali na temperaturo notranjih organov. Razlike so bile očitne. Ljudje, ki so jim kožo ohladili le za stopinjo, so se ponoči zbujali veliko redkeje kot ostali. Poleg tega se je podaljšal čas, ki so ga prespali v tretji in četrti fazi spanca. Učinki so bili še posebej vidni pri starejših ljudeh in pri tistih, ki so sicer trpeli za nespečnostjo. Podobna raziskava, ki je preučevala vpliv temperature okolja na faze spanja, je pokazala, da se pri tistih, ki spijo v pretoplem ali prehladnem okolju, močno krajša čas zadnje faze REM, ki je ključna za proces spanja.
Da boste dobro spali, si tako v vročih večerih spalnico ohladite s klimatsko napravo ali ventilatorjem. Če te možnosti nimate, si pred spanjem privoščite toplo (ne vročo) kopel. Ko se boste osušili, se bo telo ohladilo, kar vas bo zazibalo v prijeten spanec.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV