Na zdravje!
Sezona gripe svoj vrhunec običajno doseže pozno jeseni oziroma pozimi. To je posledica tega, da v tem letnem času virusi lažje krožijo in se širijo v hladnem vremenu. V hladnih mesecih pa ne postanejo aktivni le virusi, ki povzročajo gripo in prehlad, temveč tudi nora virusi in rotavirusi. Prvi povzročajo eno od oblik trebušne gripe in se zlahka širijo s kontaminirano hrano, pijačo in dotikanjem okuženih površin, slednji pa povzročajo diarejo, bruhanje, povišano telesno temperaturo in bolečine v abdomnu. Če se slabo počutite, torej kihajte v rokav in ne v ljudi, prav tako pa se ne stiskajte in ne delite poljubom vsem po vrsti.
Gneča na vsakem koraku
Kar pomislite na to, kaj vse počnete v zimskih mesecih. Hodite po nakupih, v kino, na predstave, se udeležujete zabav? Če počnete vse to ali le nekaj od tega, ste na pravi poti do okužbe. Na vseh teh dogodkih in med tovrstnimi opravki se dotikamo kljuk in drugih površin, na katerih kar mrgoli bakterij in virusov. To seveda ne pomeni, da se ne smete z nikomer družiti in se izogibati družabnih in zabavnih dogodkov, pomembno je le, da v takšnih trenutkih pomislite nase in na svoje zdravje. Pojdite čim večkrat na svež zrak, redno si umivajte in razkužujte roke, še posebej pred obrokom, in uporabljajte razkužilne robčke. Če se pogosto nahajate v zaprtem prostoru (na primer v službi ali šoli), ta prostor redno zračite – odprite okno za nekaj časa in ga nato zaprite.
Svobodni kot ptica …
Virusi po zraku potujejo veliko hitreje, kakor si lahko predstavljate. Če se nekdo z virusom okuži na primer v Ljubljani in odide na počitnice v Sydney, lahko virus v enem dnevu prenese z ene strani sveta na drugo. Pa ne le na osebe, ki so z njim sedeli na letalu, letališču ali v avtobusu, temveč tudi na vse, ki so na kakršen koli način prišli v stik z njim. Če se želite zaščititi, velja enako kot prej – redno si umivajte roke, jih razkužujte, kihajte v rokav, rok ne vtikajte v usta, če jih prej na razkužite, lahko pa se pred virusi zaščitite tudi z ustreznimi cepivi. Izbira je vaša.
Ko se glava spremeni v "ekonom" lonec
Pred dopustom smo običajno vsi pod stresom – zaključujejo se letni projekti, potrebno je pisati nadležna, ampak nujna poročila, opraviti izpite, hoditi po nakupih, razmišljati o darilih, večerji, kuhanju, obiskih … Vse to pa počasi načenja naš imunski sistem, ki se med počitnicami dobesedno poruši in nas naredi boj dovzetne za okužbe. Zaradi stresa se namreč v organizmu poviša raven hormona kortizola, ki slabi imunski sistem in povečuje tveganje za okužbe. Interval od okužbe z virusom pa do izbruha bolezni običajno traja od 48 do 72 ur, zato se lahko okužite, ko ste bili pod stresom, simptomi pa izbruhnejo kasneje, torej, ko ste na dopustu. Čeprav se je stresu težko popolnoma izogniti, se poskusite v stresnem obdobju vsaj pošteno naspati in pazite, da boste zaužili dovolj tekočine. Naučite se načrtovati, izogibajte se gneči in nakupite darila nekoliko prej.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV