Vizita.si
Če vas muči zaprtje, je iztrebljanje lahko mučno. Za lažje iztrebljanje uživajte zdravo uravnoteženo hrano z veliko vlakninami. Pomagate si lahko tudi z mineralno vodo ali suhim sadjem.

Bolezni

Zaprtje je lahko znak bolezni

Mojca Koprivnikar
28. 09. 2009 20.28
1

Zaprtje je lahko precej neprijetna nadloga. Vzroki so običajno nepravilna in neredna prehrana, stres in premalo gibanja. Če je zaprtje dolgotrajno ali če opazite kri v blatu, gre lahko za resnejše težave, ki zahtevajo obisk zdravnika.

Če vas muči zaprtje, je iztrebljanje lahko mučno. Za lažje iztrebljanje uživajte zdravo uravnoteženo hrano z veliko vlakninami. Pomagate si lahko tudi z mineralno vodo ali suhim sadjem.
Če vas muči zaprtje, je iztrebljanje lahko mučno. Za lažje iztrebljanje uživajte zdravo uravnoteženo hrano z veliko vlakninami. Pomagate si lahko tudi z mineralno vodo ali suhim sadjem. FOTO: iStockphoto

Pediater gastroenterolog Rok Orel nam je pojasnil, kaj zaprtje sploh je in kdaj morate obiskati zdravnika. »Zaprtje ni bolezen, ampak je lahko simptom različnih bolezni. Čeprav so vzroki največkrat funkcionalni, je prav, da se posvetujete z zdravnikom, ki bo znal preceniti, kdaj so potrebne kakšne dodatne preiskave.«

Zaprtje je redko iztrebljanje blata, ki ga lahko spremlja tudi napenjanje

V večini primerov zaprtje nastane zaradi hrane, ki vsebuje malo vlaknin, premalo zaužite tekočine, nerednega odvajanja blata, zaradi situacijskih vzrokov, zadrževanja blata, pomembni dejavnik pa je tudi stres. Na zaprtje pa vplivajo tudi premalo gibanja in slabe trebušne mišice.

Vzroki so lahko še motnje v delovanju črevesja, sindrom razdražljivega črevesja, kronične vnetne črevesne bolezni (Chronova bolezen), vnetje črevesnih mešičkov, hemoroidi, okvare živčevja, tumorji v črevesu ali danki itd.

Koliko iztrebljanj je normalno in kdaj k zdravniku?

Ker se človeški organizem razlikuje od osebe do osebe, je težko določiti normalno število iztrebljanj. Nekateri iztrebljajo enkrat na dan, drugi dvakrat, nekateri celo trikrat in več. Pozorni pa bodite, če opazite spremembe v količini in pogostosti iztrebljenega blata ali če v blatu opazite kri. Obvezno morate k zdravniku, če so vaše težave z zaprtjem dolgotrajne, če pride do nenadnega zaprtja ali če imate po iztrebljanju občutek nepopolne izpraznjenosti, še posebej pa, če je v blatu sled krvi.

Diagnostični postopki so nujni, če zdravnik meni, da bi bil lahko vzrok v organski bolezni. Gre za laboratorijske preiskave, morebitno rentgensko slikanje črevesa, rektoanalno manometrijo ali celo endoskopijo.

Zaprtost lahko odpravimo z zdravo uravnoteženo prehrano

Blagodejno deluje tudi masaža trebuha. Sami lahko poskusite z masažo v smeri urinega kazalca
Blagodejno deluje tudi masaža trebuha. Sami lahko poskusite z masažo v smeri urinega kazalcaFOTO: iStockphoto

Za odpravo zaprtosti lahko veliko naredite sami, z uživanjem več balastnih snovi in tekočine ter tako, da poskrbite za redno odvajanje. Posežete lahko tudi po probiotičnih in prebiotičnih izdelkih, ki prek vpliva na črevesno mikrofloro dodatno izboljšajo prebavo.

Če imate kljub vsemu težave, pijte mineralno vodo z veliko magnezija ali uživajte suho sadje (slive, fige, marelice itd.) Pomembno je, da ne zadržujete blata, ampak greste na stranišče takoj, ko začutite potrebo. Poleg redne in uravnotežene prehrane si lahko pomagate tudi s telesno aktivnostjo ali poskusite z masažo trebuha (masirajte ga v smeri urinega kazalca). Odvajal ne uporabljajte, dokler se ne posvetujete z zdravnikom.

Zaprtje pa je zelo pogosto tudi pri nosečnicah, saj rastoča maternica pritiska na spodnji del črevesja in zapeko dodatno poslabša. Več o tem na bibaleze.si.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 708