Vizita.si
V ekstremno vročih dneh na vas preži kar nekaj nevarnosti - vročinski krči, toplotna izčrpanost, celo vročinska kap.

Zdravje

Zaradi vročine lahko resno zbolite

Alenka Mirt Iskra
13. 07. 2010 14.50
2

V vročih dneh, ki jih doživljamo te dni, je organizem pod velikim stresom. Vročina, sparina, vlaga, predvsem pa nobenega olajšanja zvečer in ponoči. Gre za hudo obremenitev telesa in duha.

V ekstremno vročih dneh na vas preži kar nekaj nevarnosti - vročinski krči, toplotna izčrpanost, celo vročinska kap.
V ekstremno vročih dneh na vas preži kar nekaj nevarnosti - vročinski krči, toplotna izčrpanost, celo vročinska kap.FOTO: iStockphoto
Pomanjkanje tekočine in prekomerna izpostavljenost vročini lahko povzročita vročinske krče, toplotno izčrpanost in vročinsko kap. Najbolj občutljivi za vročinske bolezni pa so majhni otroci, še posebej dojenčki, in starejši ljudje.

Telo se običajno samo ohlaja s potenjem. V tej hudi vročini pa samo potenje ni dovolj. Ko je telo preveč pregreto, se samo od sebe namreč ne more več ohladiti, to pa lahko privede do vročinskih krčev, toplotne izčrpanosti in vročinskega udara.

Pitje veliko vode!
Pitje veliko vode! FOTO: Reuters

Vročinski krči

Ljudje, ki se veliko znojijo med aktivnostjo, so veliko bolj nagnjeni k vročinskim krčem, saj prekomerno potenje povzroči preveliko izgubo vode, soli in mineralov. Za vročinske krče so značilne bolečine v mišicah, pojavljajo pa se tudi krči v trebuhu, rokah ali nogah, predvsem takrat, ko ste fizično aktivni. Vročinski krči so lahko blagi in povsem nemoteči, lahko pa so tudi tako hudi, da omejujejo ali povsem preprečujejo izvajanje vsakdanjih aktivnosti. Ljudje, ki imajo težave s srcem, ali tisti, ki so na dieti z nizkim vnosom soli, morajo ob pojavu teh znakov nemudoma poklicati zdravnika ali pa se osebno zglasiti pri njem.

Toplotna izčrpanost

Toplotna izčrpanost je običajno posledica dolgotrajne izpostavljenosti visokim temperaturam. Takrat telo izgublja natrij, kalij in vse ostale minerale, ki uravnavajo tekočino v naših celicah. Velike izgube mineralov in vode ne moremo povsem nadomestiti s tekočinam, je pa priporočljivo uživati izotonične napitke, bogate s temi snovmi.

Če občutite močan glavobol ali kateri koli drugi znak toplotne izčrpanosti, nemudoma pokličite zdravnika.
Če občutite močan glavobol ali kateri koli drugi znak toplotne izčrpanosti, nemudoma pokličite zdravnika. FOTO: Reuters

Na toplotno izčrpanost pa kažejo naslednji znaki:

- močno potenje;

- bledico;

- mišične krče;

- utrujenost;

- omotico;

- glavobol;

- slabost ali bruhanje;

- omedlevico;

- hladno, vlažno kožo;

- šibek pulz;

- hitro, plitvo dihanje.

Znakov izčrpanosti zaradi toplote ne smete zanemarjati. Ti lahko vodijo do vročinskega udara. Eden od znakov možganske kapi je zmedenost, takrat je treba takoj poklicati zdravniško pomoč.

Vročinski udar

Toplotni udar nastane, ko telo ne more več samo uravnavati temperature. To je lahko usodno stanje, saj se telesna temperatura lahko tako dvigne, da povzroči poškodbe glavnih organov. Na vročinski udar kažejo naslednji znaki:

- visoka telesna temperatura;

- rdeča, vroča in suha koža, brez potenja;

- hiter srčni utrip;

- utripajoč glavobol;

- zmedenost ali omotica;

- izguba zavesti.

Ob pojavu teh znakov morate nujno poklicati reševalce.

Vročina je lahko tudi usodna, zato se ji čim bolj izogibajte!
Vročina je lahko tudi usodna, zato se ji čim bolj izogibajte!FOTO: iStockphoto

Preprečevanje učinkov vročine

Da bi se izognili škodljivim učinkom vročine, je potrebno upoštevati naslednje nasvete:

1. Pijte veliko tekočine, najbolje vode, ki naj ne bo premrzla. Priporočljivo je uživati tudi mlačne čaje in naravne sokove, vsekakor pa se morate izogibati pitju alkohola.

2. Omejite pitje kave, ker kofein veže vodo iz telesa in povzroča še dodatno dehidracijo.

3. Zadržujte se v ohlajenih prostorih.

4. Privoščite si mlačen tuš.

5. Omejite telesne aktivnosti na prostem.

6. Izogibajte se aktivnosti v času, ko je sonce najmočnejše (med 10. in 16. uro), in se zato na sprehode odpravite raje v zgodnjih jutranjih ali večernih urah.

7. Nosite lahka oblačila, pokrivala, sončna očala.

8. Poskrbite pa tudi za svoje najmlajše. Pazite, da zaužijejo dovolj tekočine (vode, čaja, nesladkanih pijač), predvsem pa jih ne izpostavljajte visokim temperaturam in soncu po nepotrebnem.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587