V študiji škotskih strokovnjakov so 2000 ljudem merili nivo vitamina D. Izkazalo se je, da so imeli najvišji nivo tega vitamina v organizmu kmetovalci in tisti, ki so redno hodili na počitnice v kraje z veliko sončnih dni. Pokazalo se je, da so počitnice preživete v sončnih krajih resnično zdrave za nas, saj se nam na ta način poveča količina vitamina D v krvi. Vitamin D se v koži proizvaja po tem, ko smo izpostavitvljeni sončnim žarkom in je poznan po tem, da ima številne pozitivne učinke na naše zdravje. Krepi imunski sistem, varuje dzravje kosti, zmanjšuje tveganje za raka in bolezni srca in ožilja. ''Več počitnic, kot so si ljudje vzeli, več vitamina D so imeli. Starejši ljudje naj bi imeli manj vitamina D, a pokazalo se je, da so ga imeli več kot mlajši, saj so si vzeli več časa za počitnice na soncu,'' je povedala raziskovalka Emily Weiss iz univerze v Edinburghu. ''Pokazalo se je, da je počitek v toplih krajih dober za vas, saj poveča količino vitaminov v telesu. Zanimivo je bilo tudi, da je bilo tradicionalno kmetovanje prav tako povezano z višjim nivojem vitamina D v krvi. Vzrok za to je verjetno, ker so kmetovalci več na sončni svetlobi.'' Kljub temu pa seveda še vedno velja opozorilo, da se sončni svetlobi izpostavljamo predvsem zgodaj zjutraj in pozno popoldne, ko je UV sevanje manjše.
Znanstveniki so preučevali količino vitamina D pri prebivalcih mesta Orkney, na severovzhodni obali Škotske, saj se je pokazalo, da imajo tam ljudje v povprečju veliko pomanjkanje vitamina D. Zanimalo jih je, ali to lahko pojasni tudi nenavadno število multiple sklerote v teh krajih, saj velja, da je v mestu Orkeny največje število ljudi z multiplo sklerozo na svetu. Pomanjkanje vitamina D strokovnjaki namreč povezujejo z razvojem multiple skleroze, a da bo ta povezava dokazana, bodo potrebne še številne študije.
Sicer pa vitamina D ne prejmemo le s sončno svetlobo, ampak ga lahko zaužijemo tudi z jajčnimi rumenjaki, sirom in ribljim oljem. Krvni test lahko pokaže, ali nam primanjkuje vitamina D. Pomanjkanje vitamina D je povezano s slabo kostno gostoto, pokazalo pa se je tudi, da lahko zadostna količina vitamina D pripomore k uravnanem krvnem pritisku, zmanjšuje tveganje za bolezni srca in poveča verjetnost, da preživimo raka. Študija je bila objavljena v medicinski publikaciji PloS One.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV