A pred nekaj leti je Bruce Griffin, profesor nutricionistične znanosti na univerzi v Surreju, opravil 30 študij na temo uživanja jajc in ugotovil, da nimajo klinično pomembnega vpliva na raven holesterola v krvi. Še več, neka raziskava, objavljena v ameriškem nutricionističnem žurnalu, je pokazala, da uživanje jajc pomaga ohranjati zdravo raven krvnega pritiska.
Jajca bogata z antioksidanti in primerna za izgubo telesne teže
Lansko leto so s kanadske univerze v Alberti sporočili, da jajca vsebujejo dve pomembni aminokislini, triptofan in tirozin, in da imata dve surovi jajci kar dvakrat več antioksidantov kot jabolko. Pri cvrtju ali kuhanju jajc se ta količina zmanjša na polovico. Neka druga študija pa je spremljala ženske s čezmerno težo in ugotovila, da so ženske, ki so za zajtrk jedle jajca, v naslednjih 24 urah zaužile manj kalorij.
Kaj je torej res?
Kot je za DailyMail povedala dr. Helen Bond iz britanskega nutricionističnega združenja, je treba kanadsko raziskavo obravnavati kritično, saj se po njenem mnenju možnosti za kopičenje karotidnega plaga tako ali tako večajo s starostjo in so temu izpostavljeni ljudje po 40. letu starosti. Poleg tega raziskava ni upoštevala drugih dejavnikov, kot sta vadba in zdrava prehrana. Danes tako strokovnjaki ne omejujejo količine zaužitih jajc in pravijo, da jih lahko pojeste, kolikor vam srce poželi, če so seveda del zdrave uravnotežene prehrane. Omejitve so le, če imate izjemno visoke vrednosti holesterola.
Sicer je dr. Bondova še povedala, da so po zaslugi sprememb v krmljenju piščancev danes jajca bolj zdrava kot pred 30 leti. Danes vsebujejo 70 odstotkov več vitamina D in dvojno mero selena, ki zmanjšuje tveganje za razvoj raka, srčno-žilnih bolezni in neplodnost.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV