Že res, da redna telesna aktivnost krepi telo in duha, vendar tudi s telovadbo ne gre pretiravati, opozarjajo strokovnjaki. Če boste telovadili prav vsak dan in si ne boste vzeli niti enega samega dneva počitka, boste fizično in psihično preveč izčrpani. Drastično vam bo začelo primanjkovati energije, tudi utrujeni boste vse pogosteje. Po drugi strani vas bodo nenehno bolele mišice, ki po intenzivni vadbi potrebujejo približno 48 ur, da se regenerirajo. ''Če niti en dan ne izpustite vadbe, to pomeni, da vam je telovadba postala najpomembnejša stvar v življenju, to pa že meji na neke vrste obsesijo,'' pravi profesor kineziologije na univerzi v Indiani dr. Jack Raglin, ki je preučeval vplive prekomerne telovadbe na naš organizem. ''Če telovadite vse več in več, vmes pa nimate dovolj časa za počitek in regeneracijo, si s tem delate več škode kot koristi,'' še dodaja kineziolog in svetuje, da si kakšen dan vzamete samo zase in prijatelje ter da se namesto v telovadnico, na kolo ali na tek odpravite na sproščujoč sprehod.
Odločili ste se, da ne boste več jedli sladkarij
Res je, da prevelike količine sladkega niso zaželene, a če boste sladkarije povsem črtali s svojega jedilnika, boste s tem po vsej verjetnosti dosegli ravno nasprotno, kot bi želeli – vaša želja po sladkem bo še večja, čeprav se ji boste nekaj časa uspešno upirali, vas bo prej ali slej spet premagala. Le da boste po nekaj tednih odpovedovanja potem še bolj planili na sladkarije. ''Ljudje že v osnovi potrebujemo nekaj sladkorja,'' pojasnjuje dr. Janet Walberg Rankin, profesorica na inštitutu v Virginiji, in svetuje, da se raje kot za abstinenco od sladkarij odločite za zdrave sladkarije. Namesto paketa čokoladnih piškotov si na primer privoščite polnozrnate piškote z oreščki ali sadno kupo z malo rastlinske smetane. Možnosti je veliko, pravi, le malo domišljije morate uporabiti. Seveda pa pazite tudi na količino sladkarij, ki jih boste pojedli, in z njimi nikar ne pretiravajte.
Z jedilnika ste črtali tudi vse ogljikove hidrate
Ključ do zdravega načina življenja in do dobrega počutja je tudi uravnotežena prehrana, v kateri se znajdejo vse skupine živil – beljakovine, maščobe, ogljikovi hidrati … Zato odločitev, da boste v imenu nekaj kilogramov manj z jedilnika črtali vse ogljikove hidrate, ni najbolj modra. Ogljikovi hidrati so namreč nujni za ustvarjanje glikogena v mišicah in so glavno pogonsko gorivo za naše možgane ter živčni sistem. Če torej ne boste jedli ogljikovih hidratov, boste morda opazili, da se težko koncentrirate in da vam nagaja spomin, primanjkovalo pa vam bo tudi energije ter nujno potrebnih vitaminov in mineralov. Zato se nikar povsem ne odpovejte hidratom, temveč se izogibajte samo preprostim ogljikovim hidratom in raje posegajte po sestavljenih, to pomeni po polnozrnatih izdelkih, kot so polnozrnat kruh, polnozrnate testenine in podobno.
Za vsako ceno vztrajate v odnosu
Ste v službi nezadovoljni in pod hudim pritiskom, a vseeno trmasto vztrajate na tem delovnem mestu? Ali je vaša partnerska zveza psihično nadvse naporna in vas spravlja v obup, vi pa ste si obljubili, da za nič na svetu ne boste dvignili rok od odnosa? To ni nujno najboljša odločitev, pravijo strokovnjaki, kajti raziskave kažejo, da se lahko v primeru, da več kot pet mesecev živite oziroma delate v stresnem okolju, pojavijo številne zdravstvene težave, kot so glavoboli, izpadanje las, želodčne težave, nespečnost in celo depresija. Dolgoročno se menda celo veča tveganje za nastanek kardiovaskularnih obolenj, še dodajajo. Zato dobro razmislite, koliko stresna služba ali partnerska, prijateljska ali kakšna druga zveza zahteva od vas in ali se res splača za vsako ceno vztrajati v njej.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV