Za imenom talaso terapija se skriva terapija, kjer uporabljajo morje, morsko vodo, morsko blato in sol, skratka vse, kar prihaja iz obmorskega okolja. Kadar uporabljamo v zdraviliške ali sprostitvene namene termalno vodo, govorimo o termalnih centrih, ko pa uporabljamo morsko vodo in vse, kar morsko okolje nudi, pa govorimo o talaso terapiji, je razložila Nina Golob, pomočnica direktorja Talaso Strunjan. "Ljudje najprej poiščejo spremembo na morsko klimo, pridejo iz celinskega okolja in že samo to, da pridejo v bližino morja, je veliko, saj nam povedo, da vohajo morje in jim to diši. Ko pa pridejo v Strunjan, zeleno oazo slovenske obale, vse to zelenje dejansko le še polepša ta občutek, saj zavohajo vonj mediteranskih rastlin. In ljudje se skoraj najraje od vsega sprehajajo v tem našem okolju."
In ravno to je tudi najbolj osnovni recept talaso terapije. Sprehod ob morju je enostaven in učinkovit, so prepričani terapevti.
Pri katerih boleznih je talaso terapija še posebej priporočljiva?
"Terapije z morskimi učinkovinami so dokazano uspešna pomoč pri sodobnem zdravljenju motenj gibalnega sistema, revmatskih in nevroloških obolenj. Kot rečeno pa je talasoterapija odlična tudi v sprostitvene in lepotne namene.
V zdravstvu uporabljamo talasoterapijo pri kroničnih revmatskih obolenjih, kjer lahko težave lajšamo s terapijo v morski vodi in s fangoterapijo. Rezultat je v sprostitvi mišic in s tem v večji gibljivosti sklepov. Morska voda je koristna tudi za izboljšanje cirkulacijskega sistema organizma, raziskave pa dokazujejo tudi koristnost uporabe morske vode pri dihalnih težavah, saj ima obmorski zrak blagodejne učinke; čisti in deluje protivnetno. Zaradi ugodnega učinka morske vode v kombinaciji s soncem lahko pride do izboljšanja pri kožnih boleznih, kot so ekcemi, dermatoza, akne in psoriaza ter druge tovrstne neprijetnosti," je povedala Dragica Kozina, vodja zdravstvene službe.
Fango obloge iz solinskega blata
Če želimo talaso terapijo zaobjeti v celoti, uporabimo vse, kar nam ponuja morsko okolje – s polnimi pljuči vdihujemo bogat morski zrak, zaplavamo v morju ali pozimi v bazenih z ogrevano morsko vodo. Nina Golob še pove: "Dodatno pozitivno učinkujemo, če gremo na fango oblogo, bodisi v zdravstvene ali sprostitvene namene."
Fango obloge so narejene iz solinskega blata, ki ga pridobivajo iz sečoveljskih solin, segrejejo ga na 45 stopinj in tako učinkuje predvsem pri revmatskih obolenjih, bolečinah v sklepih ter hrbtenici. "V medicinski znanosti se uporaba fanga priporoča predvsem pri kroničnih degenerativnih boleznih, za zdravljenje revmatičnih obolenj lokomotornega sistema, za lajšanje stanja po operativnih posegih oziroma poškodbah na lokomotornem sistemu ter za odpravljanje kroničnih bolezni dihalnega sistema in prebavnega trakta. Segreto morsko blato blagodejno vpliva na telo, saj pospešuje krvni obtok in lokalno presnovo, izboljšuje delovanje mišic in sklepov, zmanjšuje boleč občutek v obolelih predelih telesa in hkrati izboljšuje splošno počutje posameznika," je povedala Kozina.
Po fango oblogi pa terapevti priporočajo še razvajanje v masažni kadi in pozneje tudi plavanje v bazenu z morsko vodo ali kar skok v morje. Če pa k temu dodamo še nekaj kulinarike, zdravo mediteransko prehrano z olivnim oljem in začimbami, je to celoten pristop k talaso terapiji. Vsekakor pa ne pozabite na osnovno stvar, že samo en sprehod ob morju in vdihavanje zdravega morskega zraka vam bo polepšal dan in vas napolnil s pozitivno energijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV