Češnje so odlične predvsem zato, ker jih lahko uživate na več načinov. Najboljše so sveže, saj so sadeži izjemno sočni. Lahko pa jih dodate tudi k sadnim solatam, jih uporabite kot sestavino pri sladicah ali v kombinaciji s čokolado. Vendar imejte v mislih, da pripravljene v sladici izgubijo svoj zdravilni učinek. Zaradi enakega razloga niso primerne za kuhanje.
Surove češnje so odličen vir kalija. Bogate so tudi z železom, fosforjem in vitamini A, B1, B2, B6 in C. Sto gramov češenj vsebuje približno 67 kalorij. Vsebujejo približno 15 odstotkov sladkorja in druge rudnine, kot so kalcij, magnezij, fosfor, silicij in železo.
Češnje vas bodo pomladile
Ker vsebujejo veliko antioksidantov, so znane tudi po tem, da preprečujejo staranje. Pozitivno delujejo na kožo in pospešujejo njeno obnavljanje. Tudi nasploh v telesu delujejo zelo blažilno. Pomagajo pri različnih vnetjih, večajo odpornost telesa, zaradi vsebnosti kalcija so pomembne pri rasti kosti in zob. Ker znižujejo količino sečne kisline v telesu, pomagajo pri lajšanju težav s putiko. Rastlinska barvila v češnji pa skupaj z vitaminom C in cinkom na novo gradijo vezivna tkiva. Prav tako vsebujejo precejšen odmerek železa, ki je pomemben za tvorbo krvi in celično dihanje, ter kalija, ki pomaga preskrbovati celice in zmanjšuje količino vode v tkivih.
Češnje vsebujejo tudi antocianska barvila, ki po telesu lovijo proste radikale in med drugim varujejo pred škodljivim delovanjem ultravijoličnih žarkov. Antociani naj bi pomagali tudi pri revmatskih obolenjih, glavobolu in težavah z aknami.
S pomočjo češenj lahko tudi shujšamo: učinkovine iz njih nevtralizirajo maščobne snovi tako, da ne morejo prodreti skozi črevesno sluznico in vstopiti v krvni obtok.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV