Vizita.si
Paradižnik - 5

Zdravje

Zelenjava, ki je bolj zdrava kuhana kot surova

K.B.
12. 03. 2015 15.30
10

Vsi že dobro vemo, da je najbolje uživati svežo zelenjavo in da ob kuhanju lahko uničimo vitamine in minerale, ki jih vsebuje. A to ne velja za vse oblike zelenjave. Nekatera vrsta zelenjave je celo bolj zdrava, če jo zaužijemo kuhano.

Čeprav velja, da je zelenjavo bolje uživati čim bolj svežo, pa to pravilo ne velja vedno.
Čeprav velja, da je zelenjavo bolje uživati čim bolj svežo, pa to pravilo ne velja vedno.FOTO: Profimedia
Že od nekdaj so nam govorili, da je najbolje jesti surovo zelenjavo ali pa jo vsaj čim manj prekuhavati, da bi se v njej obdržalo čim več vitaminov in mineralov. A tako kot pri vsakem pravilu, obstajajo izjeme tudi tu. Nutricionisti so opozorili, da je nektere vrste zelenjave bolj zdravo zaužiti kuhane.

Paradižnik, špinača, korenje, šparglji in gobe so tista vrsta zelenjave, ki jo lahko povsem brez slabe vesti vržete v lonec. ''Številna hranila v zelenjavi, se v črevesju manj uspešno absorbirajo kot hranilne snovi živalskega izvora. Vlakinine, ki jih najdemo v rastlinah, se namreč pogosto vežejo z minerali, zaradi česar so telesu manj dostopne za uporabo. S segrevanjem zelenjave pa lahko razbijemo vlaknine, da izločijo več mineralov, ti pa se kasneje lažje absorbirajo v telo,'' je za britanski Mail Online pojasnila nutricionistka Mel Wakeman iz birminghamske univerze.

Paradižnikova omaka ali paradižnikova mezga so lahko na vašem jedilniku vsak dan, saj kuhan paradižnik vsebuje več likopena kot surov sadež.
Paradižnikova omaka ali paradižnikova mezga so lahko na vašem jedilniku vsak dan, saj kuhan paradižnik vsebuje več likopena kot surov sadež.FOTO: iStockphoto

Z njo pa se strinja tudi profesor oddelka znanosti hrane na Cornell univerzi Rui Hai Liu, ki je za The Washington Post povedal: ''Splošno prepričanje je, da s kuhanjem zmanjšujemo nutricistično vrednost hrane, a to vedno ne drži. Številna hranila v sadju in zelenjavi so vezana v celičnih stenah, s kuhanjem pa jih pomagamo, da se sprostijo iz njih in  tako naredimo bolj dostopne telesu za absorbcijo.''

Paradižnik

S segrevanje paradižnika tako povečamo nivo zdravilnega likopena v sadežu. Gre za snov, ki dokazano zmanjšuje tveganje za raka prostate, zaradi česar je še posebej za moške pomembno, da uživajo tudi kuhan paradižnik. Kljub vsemu pa nutricistka svetuje, da jeste tudi svež paradižnik, saj segrevanje uniči nekatere druge vitamine. ''Paradižnik je bogat s številnimi hranilnimi snovmi, a še posebej tistimi, ki so pomembni za zdravje moških – likopen je namreč snov, ki se je izkazala za učinkovito pri zmanjševanju tveganja za razvoj raka prostate. Čeprav to še ni dokončno dokazano, pa raziskave kažejo tudi, da lahko likopen prav tako izboljša zdravje našega srca. S segrevanjem paradižnika povečamo nivo likopena v njem. A ne bi svetovala le uživanje kuhanega paradižnika, saj segrevanje po drugi strani uniči nekatere pomembne vitamine, kot je na primer vitamin C. Zato svetujem, da preprosto uživate mešanico kuhanega in svežega paradižnika,'' pojasni.

Z blagim kuhanjem ali venenjem špinače lahko povečate količino oksalatov v njej.
Z blagim kuhanjem ali venenjem špinače lahko povečate količino oksalatov v njej.FOTO: iStockphoto

Špinača

Špinača je bogata z oksalati, ki se vežejo na pomembne minerale v špinači, kot sta železo in kalcij. Vlaknine in oksalati v kombinaciji lahko povzročijo težko absorbcijo železa, zato bi lahko dobili le okoli 5 odstotkov vsebnosti železa iz temno-zelenih listov, ki so sicer bogati z njim. ''Segrevanje špinače lahko pomaga pri boljši absorbciji mineralov, a se hkrati zmanjšuje nivo oksalatov v špinači, lahko tudi do 15 odstotkov,'' je pojasnila nutricionistka Mel Wakeman. Zato tudi pri špinači velja, da je ni dobro prekuhati. ''Blago kuhanje ali venenje je zagotovo boljše kot prekuhavanje, saj se na ta način večina hranilnih snovi uniči,'' doda.

Korenje je bogato s karotenoidi, ki tej gomoljnici dajejo živo oranžno barvo. Segrevanje korenja lahko poveča vsebnost karotenoidov v njej.
Korenje je bogato s karotenoidi, ki tej gomoljnici dajejo živo oranžno barvo. Segrevanje korenja lahko poveča vsebnost karotenoidov v njej.FOTO: iStockphoto

Korenje

Korenje je bogato s karotenoidi, ki tej gomoljnici dajejo živo oranžno barvo. Kuhano korenje je tako lahko za nas celo bolj zdravilno kot surovo korenje. Karotenoidi so namreč močni antioksidanti, ki varujejo pred rakom in drugimi boleznimi, hkrati pa nas ohranjajo mladostne. ''A znova pazite, da korenja ne prekuhate. Kuhanje na pari bo pomagalo ohraniti hranilno vrednost zelenjave. Poleg tega uživajte mešanico surovega in kuhanega korenja.''

S segrevanjem šparljev pa lahko pripomoremo k povečanju vsebnosti polifenolov v njih.
S segrevanjem šparljev pa lahko pripomoremo k povečanju vsebnosti polifenolov v njih.FOTO: iStockphoto

Šparglji

S segrevanjem šparljev pa lahko povečamo vsebnost polifenolov v njih. ''Polifenole najdemo tudi v čaju, rdečem vinu, čokoladi. Imajo močne antioksidativne lastnosti in zmanjšujejo tveganje za bolezni srca in ožilja ter za razvoj raka,'' pove nutricionistka.

Gobe

Gobe vsebujejo zmerno količino vitaminov in mineralov, a kuhanje lahko poveča njihovo nutricistično vrednost. A pri tem je treba paziti, da pri kuhanju ne uporabimo preveč olja, saj gobe večino olja posrkajo vase.

Gobe vsebujejo zmerno količino vitaminov in mineralov, a kuhanje lahko poveča njihovo nutricijsko vrednost.
Gobe vsebujejo zmerno količino vitaminov in mineralov, a kuhanje lahko poveča njihovo nutricijsko vrednost.FOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662