Vizita.si
Poprova meta

Zdravje

Zelišča, ki lahko odpravljajo vse od težav s prebavo do ekcemov

K.B.
21. 10. 2016 13.38
1

Zelišča so v starih časih uporabljali za zdravljenje najrazličnejših tegob. Kljub temu danes mnogi dvomijo, da so učinkovita in raje posegajo po zdravilih iz lekarne. A prav ti izdelki pogosto vsebujejo izvlečke zelišč, ki so jih dobro poznale naše babice. Tu je nekaj zelišč, s katerimi si lahko pomagate ob različnih tegobah.

Poprova meta
Poprova metaFOTO: Thinkstock
Z zelišči si lahko pomagamo ob najrazličnejših težavah. Metin čaj bo pomagal pri težavah s prebavo, sivka pri težavah z nespečnostjo, česen deluje kot naravni antibiotik in še bi lahko naštevali. Če jemljete zdravila se ob jemanju zeliščnih prehranskih dodatkov posvetujte z osebnim zdravnikom. Tu pa je nekaj zelišč in njihovih blagodejnih učinkov.

Poprova meta

Poprova meta je izjemno priljubljeno zelišče, iz katerega si lahko naredite čaj. Pomagal bo pregnati težave s prebavo, trebušne krče in vetrove. Ublaži lahko tudi bolečine ob mentruaciji. Eterično olje poprove mete pa lahko ublaži težko dihanje, sinusitis, astmo, laringitis in deluje blago diuretično.

Ameriški slamnik
Ameriški slamnikFOTO: Thinkstock

Ameriški slamnik (echinacea)

Koren ameriškega slamnika se uporablja za izdelkovanje sredstev, ki krepijo imunsko odpornost in preprečujejo okužbe. Tinktura ameriškega salmnika pa se uporablja za zdravljenje herpesa, želodčnih razjed, gripe in angine. Uporabljamo jo lahko tudi kot ustno vodico. Homeopatsko echinaceo uporabljajo za zdravljenje zastrupitev krvi, blaženje mrzlice, bolečin in slabosti.

Aloe vera
Aloe veraFOTO: Thinkstock

Česen

Česen vsebuje naravni antiseptik alicin, ki pomaga krepiti imunski sistem. Če ga uživate redno, lahko pomaga preprečiti prehlad, uporabite pa ga lahko tudi za blaženje vnetja sinusov in črevesnih zajedalcev. Naravni česnov sok je lahko naravno zdravilo za zdravljenje glivičnih okužb kože. Varuje pa tudi pred nekaterimi oblikami raka, vključno z rakom želodca. Če ga uživate s svežim peteršiljem, boste lahko nekoliko ublažili tudi neprijeten vonj.

Svetlinovo olje

Pridobivajo ga iz semen divje rože imenovane svetlin. Svetlinovo olje vsebuje gama linolensko kislino in tip omega-6 maščobnih kislin, ki blaži oteklost sklepov. Izboljševal naj bi tudi zdravje možganov in sposobnost koncentracije.

Aloe vera

Ta tropska mesnata rastlina vsebuje gel, ki se ga lahko iztisne iz listov. Gel je poznan po tem, da lahko ublaži bolečino ob opeklini in odrgnini. Deluje tudi protiglivično in protibakterijsko in pomirja kožo ob ekcemih. Tinktura iz celih listov lahko pomaha tudi lajšati zaprtje. Aloe vere ni priporočljivo uporabljati v nosečnosti.

Kamlični čaj
Kamlični čajFOTO: Thinkstock

Beli vratič (Tanacetum parthenium)

Ta mala rastlina, ki je podobna marjeticam, raste po vsej Evropi, njene liste pa uporabljajo v zdravilstvu. Sveže liste lahko pojemo, da bi ublažili simptome migrene. Uporabljajo pa jo tudi za zmanjševanje bolečin ob artritisu in menstrualnih bolečinah, a jemanje tega zelišča lako povzroči tudi slabost in bruhanje. Izogibajo naj se mu tudi nosečnice.

Ognjič

Ognjič se uporablja na številne načine ob številnih težavah, najpogosteje pomaga pri težavah s kožo in očmi. Blaži lahko vnete predele kože in boleče krčne žile. Če ga pijete v obliki čaja, lahko lajša menstrualne težave. Ob grgranju blaži vnetje grla. Kot losjon se uporablja za odpravo glivičnih okužb.

Sivka
SivkaFOTO: Thinkstock

Ginko

Ginko je drevo, ki raste na Kitajskem. Uporabljajo njegove liste, ki vsebujejo aktivne sestavine imenovane flavoni glikozidi, ki pomagajo pospešiti pretok krvi in izboljšajo cirkulacijo po telesu. Izboljšali naj bi tudi spomin. Povzroči pa lahko občasne krvavitve iz nosu.

Ingver

Koren rastline se uporablja za izdelavo ekstraktov in olj, uživa se lahko tudi svežega. Ingver pomaga preprečiti slabost, varuje želodec pred razjedami. Vsebuje tudi aktivne snovi, ki zmanjšujejo bolečine, uživati pa ga ne smejo ljudje, ki trpijo za želodčnimi kamni.

Arnika

Ta rumena rastlina, ki raste v gorah, je pogosto uporabljena tudi v homeopatiji. Blaži lahko bolečine in šok po nesrečah, telo pa spodbuja k naravnemu zdravljenju. Mazilo iz arnike se lahko nanese direktno na odrgnjeno področje kože, a ne na krvavečo rano, saj lahko povzroči dodatno vnetje.

Kamilica

Čaj iz kamilic lahko pomaga preprečiti nespečnost. V obliki olja pa ima pomirjujoč učinek na živčni sistem. Blaži tudi težave s prebavo in učinkovito zmanjšuje težave ob menstruaciji, kot so vročinski valovi, zadrževanje vode, bolečine v trebuhu.

Sivka

Sivka ima antiseptične lastnosti, zaradi česar jo lahko nanesemo direktno na pik komarja, čebele, na opeklino ali rano. Deluje blagodejno in pomirja kožo. Že nekaj kapljic olja sivke na blazino pa lahko izboljša kvaliteto našega spanca. Uporabljamo jo tudi v uparilniku, kjer deluje kot naravni preganjalec insektov. Čaj iz sivke pa pomaga zmanjšati stres.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650