Ko boste izbirali dieto, upoštevajte štiri stvari: vaš način prehranjevanja, starost, spol in potrebe organizma. Predvsem pa recite NE vsem dietam, ki obljubljajo, da boste v pičlih nekaj dneh izgubili najmanj šest kilogramov. Poglejmo, kaj obljubljajo lažne diete in kaj je res?
Dieta vas ne sme obremenjevati!
Lastnost hitrih diet je žal prav ta, da povzročajo veliko stresa. Od vas namreč zahtevajo, da v kratkem času zamenjate način prehranjevanja in da drastično zmanjšate količino zaužite hrane – vse to za nekaj dni. Po končani dieti naj bi bili vitki in lepi kot še nikoli. Četudi se sliši mamljivo, je to daleč od resnice. Tovrstne diete so namreč hud šok za organizem, saj telo dobesedno prisilijo, da se prilagodi nevemu načinu prehranjevanja.
Kilograme izgubljajte postopoma!
Lažno dieto boste prepoznali tudi po tem, da vam obljublja izgubo tudi do šestih kilogramov v nekaj dneh. Lep primer za takšno dieto je na primer vikend dieta. Že morda, da je tako stroga, da boste zares izgubili nekaj kiligramov v treh dneh, a zavedajte se, da boste tik pred koncem diete že komaj čakali, da se po njej najeste do onemoglosti in nadoknadite, kar ste v teh nekaj dneh izgubili. Prenajedanje se običajno nadaljuje še enkaj dni. Rezultat: dodatnih šest ali več kilogramov.
Pri hujšanju je zelo pomembno, da kilograme izgubljate postopoma. To pomeni, da tedensko ne smete izgubiti več kot dva kilograma. Na takšen način boste telo pripravili na spremenjeni način prehranjevanja in manj verjetnosti bo, da vas bo popadla neustavljiva želja po nažiranju. Cel organizem bo delal za vas in izognili se boste začaranemu krogu izgubljanja in pridobivanja kilogramov.
Dieto nadzorujete vi in ne ona vas!
Hitre in kratke diete od vas zahtevajo, da se jim popolnoma podredite. Kmalu boste ugotovili, da pravzaprav cel dan razmišljate samo o hrani – kaj smete pojesti in kaj ne. Komaj se boste zadrževali pred vašo najljubšo sladico in nestrpno čakali na konec diete. Vaša glavna misel dneva bo: „Joj, kako je to dobro videti, ampak jaz tega ne smem, ker sem na dieti.“ Šteli boste kalorije in si strogo omejevali količino.
Dieta naj bi postala vaš način življenja, zato upoštevajte tudi svoje želje in dieto prilagodite svojemu življenjskemu slogu. Če ste na primer pogosto lačni po osmi uri zvečer, ne izberite diete, ki prepoveduje prehranjevanje zvečer. Ker uživanje hrane po osmi uri zvečer res ni zdravo, izberite vmestno možnost – vaš zadnji obrok naj bo na primer med peto in šesto uro. Poskusite se odreči strogim omejitvam.
Ne ženite se do popolnosti
Lažne diete obljubljajo popolnost. Te pa žal ni, zato je nesmiselno priganjati svoj organizem do skrajnosti. Dejstvo je, da se boste težko držali diete, ki od vas zahteva čudež. Zato v jedilnik vključite tudi kakšno tablico temne čokolade ali katero drugo „bolj zdravo“ sladico oziroma pregreho, ki se ji sicer ne morete odreči. Vendar ne pretiravajte!
Dieta ne sme biti ekstremna. Biti mora raznolika in pestra. Pomembno je, da težo izgubljate postopoma, brez hujših omejitev in pritiskov, ter da svojemu organizmu privoščite najboljše.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV