Vizita.si
image (28)

Zdravje

Zemljevid, ki pokaže zaskrbljujoča dejstva!

K.B.
23. 01. 2015 09.54
28

Morda ste mislili, da so Američani najdebelejša nacija na svetu - potem se motite. Največjo stopnjo debelosti imajo narodi otokov v Tihem oceanu, kot sta na primer Samoa in Fidži. Kljub vsemu pa se zahodne države pričakovano prav tako uvrščajo med države z visoko stopnjo debelosti. Mednje spada tudi Slovenija.

Na sam vrh lestvice najdebelejših nacij na svetu se je uvrstila otoška država Samoa v Tihem oceanu, kjer se kar 75 odstotkov prebivalstva sooča z debelostjo. Sledita mu Nauru in Cookovi otoki prav tako v Tihem oceanu, kjer je v Nauruju 71 odstotka prebivalstva debelega, na Cookovih otokih pa 63 odstotka prebivalstva. Včasih so strokovnjaki menili, da imajo prebivalci otokov Tihega oceana večjo genetsko predispoziciji za razvoj debelosti, a sedaj menijo, da je vzrok za njihove težave z odvečno telesno težo predvsem vpliv zahodne kulture. Gre za otoke, ki so jih po drugi svetovni vojni kolonizirale Avstralija, ZDA, Nova Zelandija, Britanci in Francozi, s kolonizacijo pa so se spremenile tudi njihove prehranjevalne navade. Več hrane so uvažali iz tujine, lokalna pridelava hrane je počasi izumirala. Tradicionalno prehrano otokov, kot so ribe, meso, lokalno pridelana sadje in zelenjava, je nadomestil riž, moka, konzervirano meso, sadje in zelenjava, sladke gazirane pijače in pivo. Strokovnaki Univerze Oxford pravijo, da je 'nova hrana', ki je energetsko bogata, a ji primanjkuje zdravil hranil, privedla do povečane stopnje debelosti prebivalstva omenjenih otokov. Zahodna prehrana je med prebivalci postala znak družbenega statusa, so odkrili v raziskavi objavljeni v znasntveni reviji Žurnal razvoja in družbenih sprememb (Journal of Development and Social Transformation), kar pa je privedlo do vse večje problematike debelosti.

Epidemija debelosti na zahodu

Zemljevid, ki je nastal na podlagi podatkov centralne obveščevalne agencije ZDA in pokazal na naraščujočo epidemijo debelosti po vsem svetu, pa jasno kaže tudi, da je stopnja debelosti visoka tudi po večjem delu Evrope, na Bližnjem vzhodu in v Severni Ameriki.

Slovenija se uvršča med države, kjer se več kot 25 odstotkov prebivalstva sooča z debelostjo, kar je približno toliko kot v Britaniji, Nemčiji, Španiji in na Irskem. Bolje pa so se na seznamu odrezali naši sosedje Italijani, kjer se manj kot 15 odstotkov prebivalstva spopada z debelostjo. Tako je tudi v Franciji, v Švici in na Švedskem. Tudi naši sosedje Avstrijci in Hrvati se soočajo z manjšo stopnjo debelosti kot mi, in sicer je tam 20 odstotkov prebivalstva debelega. Madžari pa podobno kot Slovenci – torej z 25 odstotkov prebivalstva, ki nosijo preveč kilogramov.

Visoko na seznam so se uvrstile tudi ZDA z 33 odstotkov debelega prebivalstva, poleg tega tudi Britanija z natanko 26.9 odstotkov debelega prebivalstva, Avstralija z 26,8 debelega prebivalstva, Španija s 26,6 odstotkov predebelega prebivalstva, Rusija s 26,5 odstotkov debelega prebivalstva, Nemčija s 25,1 odstotka prebivalstva s preveč kilogrami.

Oseba, ki se šteje za debelo, je tista, ki ima indeks telesne mase nad 30, ekstremno debela pa oseba, ki ima indeks telesne mase čez 40.

Kaj povzroča debelost v zahodnih državah?

Nutricionistka Katrina Mather je za britanski Mail Online povedala, da je po njenih raziskavah glavni vzrok za vse večjo epidemijo debelosti predelana hrana in hrana bogata s sladkorji:

''Danes največ smrti povzročijo kronične bolezni, ki bi jih lahko preprečili in so pogosto povezane z debelostjo. Če pogledamo države, kjer so debelost in kronične bolezni največji problem in skušamo razumeti, kaj se je spremenilo skozi čas, lahko vidimo, da je prišlo do velikega preobrata na področju tega, kaj narod je in pije. Moje raziskave kažejo, da je v ozadju kroničnih bolezni in debelosti predvsem visoko predelana hrana in hrana ter pijača, ki je bogata s sladkorji. Tudi v ne-zahodnih kulturah, kjer tradicionalna prehrana bazira na nepredelani hrani z malo sladkorja, se je pokazalo, da je potrebna le ena generacija ljudi, ki uživa bolj tipično zahodno prehrano bogato s sladkorji in predelano moko, da se poveč stopnja debelosti in sladkorne bolezni. To se je izkazalo povsod po svetu, od skupnosti Inuitov do izoliranih afriških skupnosti.''

Uživanje takšne prehrane nas hitro pahne v začarani krog, iz katerega je težko uiti, pravi: ''Sladkor povzroča odvisnost, kar vodi do povečane želje po hrani in prekomernega hranjenja. Če temu dodamo še dejstvo, da je visoko predelana hrana brez hranil, posledično pride do lakote, ki je ne moremo potešiti. Zato se razvije začarani krog in privede do tega, da je družba prekomerno hranjena in hkrati podhranjenja, saj ljudem primanjkuje teh zdravih hranil. Nažalost, pa nobeno nadaljnje uživanje enake hrane, ne bo nadomestilo pomanjkljivih hranil. Prekomerno hranjenje vodi do debelosti in stresa na telo, sčasoma pa se razvijejo kronične bolezni.''
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662