Epidemija debelosti na zahodu
Zemljevid, ki je nastal na podlagi podatkov centralne obveščevalne agencije ZDA in pokazal na naraščujočo epidemijo debelosti po vsem svetu, pa jasno kaže tudi, da je stopnja debelosti visoka tudi po večjem delu Evrope, na Bližnjem vzhodu in v Severni Ameriki.
Slovenija se uvršča med države, kjer se več kot 25 odstotkov prebivalstva sooča z debelostjo, kar je približno toliko kot v Britaniji, Nemčiji, Španiji in na Irskem. Bolje pa so se na seznamu odrezali naši sosedje Italijani, kjer se manj kot 15 odstotkov prebivalstva spopada z debelostjo. Tako je tudi v Franciji, v Švici in na Švedskem. Tudi naši sosedje Avstrijci in Hrvati se soočajo z manjšo stopnjo debelosti kot mi, in sicer je tam 20 odstotkov prebivalstva debelega. Madžari pa podobno kot Slovenci – torej z 25 odstotkov prebivalstva, ki nosijo preveč kilogramov.
Visoko na seznam so se uvrstile tudi ZDA z 33 odstotkov debelega prebivalstva, poleg tega tudi Britanija z natanko 26.9 odstotkov debelega prebivalstva, Avstralija z 26,8 debelega prebivalstva, Španija s 26,6 odstotkov predebelega prebivalstva, Rusija s 26,5 odstotkov debelega prebivalstva, Nemčija s 25,1 odstotka prebivalstva s preveč kilogrami.
Oseba, ki se šteje za debelo, je tista, ki ima indeks telesne mase nad 30, ekstremno debela pa oseba, ki ima indeks telesne mase čez 40.
Kaj povzroča debelost v zahodnih državah?
Nutricionistka Katrina Mather je za britanski Mail Online povedala, da je po njenih raziskavah glavni vzrok za vse večjo epidemijo debelosti predelana hrana in hrana bogata s sladkorji:
''Danes največ smrti povzročijo kronične bolezni, ki bi jih lahko preprečili in so pogosto povezane z debelostjo. Če pogledamo države, kjer so debelost in kronične bolezni največji problem in skušamo razumeti, kaj se je spremenilo skozi čas, lahko vidimo, da je prišlo do velikega preobrata na področju tega, kaj narod je in pije. Moje raziskave kažejo, da je v ozadju kroničnih bolezni in debelosti predvsem visoko predelana hrana in hrana ter pijača, ki je bogata s sladkorji. Tudi v ne-zahodnih kulturah, kjer tradicionalna prehrana bazira na nepredelani hrani z malo sladkorja, se je pokazalo, da je potrebna le ena generacija ljudi, ki uživa bolj tipično zahodno prehrano bogato s sladkorji in predelano moko, da se poveč stopnja debelosti in sladkorne bolezni. To se je izkazalo povsod po svetu, od skupnosti Inuitov do izoliranih afriških skupnosti.''
Uživanje takšne prehrane nas hitro pahne v začarani krog, iz katerega je težko uiti, pravi: ''Sladkor povzroča odvisnost, kar vodi do povečane želje po hrani in prekomernega hranjenja. Če temu dodamo še dejstvo, da je visoko predelana hrana brez hranil, posledično pride do lakote, ki je ne moremo potešiti. Zato se razvije začarani krog in privede do tega, da je družba prekomerno hranjena in hkrati podhranjenja, saj ljudem primanjkuje teh zdravih hranil. Nažalost, pa nobeno nadaljnje uživanje enake hrane, ne bo nadomestilo pomanjkljivih hranil. Prekomerno hranjenje vodi do debelosti in stresa na telo, sčasoma pa se razvijejo kronične bolezni.''
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV