Če vas muči zgaga, četudi se prehranjujete zdravo, je prav, da premislite, kaj jo najverjetneje povzroča. Določena hrana ima pri nekaterih takšen učinek, čeprav je sicer polna blagodejnih vitaminov in mineralov. Tem živilom se torej nikar ne odpovejte, dokler niste prepričani, da vam res povzročajo težave. Velikokrat vam bo pomagalo že, če jih jeste manj pogosto ali v manjših količinah.
Citrusi
Zima je čas za pomaranče, mandarine in grenivke; ker pa so citrusi tako kisli, lahko povzročijo zgago. Ta se pravzaprav lahko pojavi celo po pitju pomarančnega soka ali limonade. Če opazite, da po njihovem uživanju trpite zaradi zgage, z njimi ne pretiravajte ter jih ne uživajte na prazen želodec.
Paradižnik
Seveda je izjemno antioksidanten, ker pa je tako kisel, lahko vzdraži ljudi, ki so že po naravi nagnjeni k občutenju zgage. Morda ga lahko uživate v obliki omake.
Čokolada in kava
Zgaga se pri mnogih ne pojavi samo po uživanju slastnega rebrca čokolade, temveč celo po uživanju različnih čokoladnih napitkov. Druge peče zgaga po jutranji kavici. V tem primeru z njo verjetno pretiravate. Poskusite se zadovoljiti že z decilitrom poživljajoče tekočine.
Česen in čebula
Mnogi ju težko uživajo sveža, vendar pa prenesejo pražena. V obroke jih dodajte v manjših količinah.
Začimbe
Posebno pogosto vzdražijo močne, pekoče začimbe, kot sta čili ali poper. Morda lahko pekoče obroke spremenite v malo blažje.
Meta
Metin čaj res pomiri želodec, vendar pri mnogih pomiri še poklopec med požiralnikom in želodcem, zato ta dopusti, da želodčna kislina prodre do žrela. Če se vam zdi, da vam težave povzroča meta, je ne uživajte po večjih obrokih, takrat pa se odrecite tudi osvežilnim bonbonom iz mete.
Hrana, ki je mastna
To ne pomeni samo, da je ocvrta in nezdrava. Nekatere maščobe so za telo blagodejne. To so maščobe, ki jih vsebujejo oreški, zdrava olja, stročnice, jajca, mlečni izdelki in meso. Tej hrani se nikar ne izogibajte, preverite le, ali vam morda povzroča težave. Maščobe namreč upočasnijo praznjenje želodca, zaradi česar je pri obilnih obrokih dlje časa lahko povečan pritisk na poklopec med požiralnikom in želodcem, tveganje za pojav zgage pa večje.
Preveliki obroki
Če želodec preveč napolnite, se njegov poklopec ne zapre popolnoma, želodčna kislina pa ima prost vstop v požiralnik in žrelo. Ta pojav je še posebno pogost po prazničnih večerjah. Težave imate lahko tudi, če jeste prehitro.
Če vas zgaga muči pogosto, je priporočljivo voditi dnevnik, v katerega si vpisujete sestavo svojih obrokov ter kdaj se zgaga pojavi – tako boste morda prepoznali vzorec. Če se težave z zgago pojavijo samo občasno, se lahko s tem morda celo sprijaznite.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV