Akne so povezane s hormonskimi spremembami v telesu in zato mnogokrat izbruhnejo prav v času pubertete, ko močno delujejo moški hormoni (androgeni). Pod vplivom teh hormonov se namreč lahko žleze lojnice zamašijo, loj pa se začne čezmerno izločati, kar je krivo za nastanek aken. A to nikakor ne pomeni, da so akne nadloga, ki se pojavi izključno v najstniških letih in potem skupaj s puberteto izgine. Akne se lahko namreč pojavijo kadar koli v življenju – pravzaprav je ena od opravljenih raziskav pokazala, da se največ ljudi z njimi sreča enkrat med 20. in 52. letom starosti.
Mit št. 2: Akne so posledica umazanosti
Ste morda tudi vi že naleteli na govorice, da so akne povezane s pomanjkanje higiene oziroma umazanostjo? To nikakor ne drži, glavni krivec za akne so poleg delovanja androgenov, ki vplivajo na mašenje žlez lojnic, še tako imenovane propion bakterije, ki se začnejo množiti v izvodilu lojnic in še dodatno poslabšajo vnetje. A te bakterije niso povezane s slabo osebno higieno oziroma umazanostjo, kajti naravno so prisotne na vseh tipih kože.
Mit št. 3: Akne bodo prej ali slej same izginile
Ker so akne povezane s hormonskimi spremembami v telesu in so posledica čezmernega izločanja loja ter mašenja in vnemanja žlez lojnic, marsikdo zmotno misli, da nanje nima nobenega vpliva in da bodo izginile, ko se bo v telesu spet vzpostavilo hormonsko ravnovesje oziroma ko bodo lojnice znova nemoteno delovale. A dejstvo je, da se je treba z aknami aktivno spopasti. Kožo morate ustrezno negovati in paziti, da mila in kreme, ki jih uporabljate, vsebujejo čim manj maščob. Pravzaprav je najbolje problematične dele obraza in telesa umivati kar z blagim in čim bolj nevtralnim milom ter mlačno vodo. V hujših primerih aken pa je prav, da obiščete dermatologa, ki vam bo predpisal kakšna zdravila ali svetoval dermatološki postopek, ki je učinkovit pri spopadanju z aknami.
Mit št. 4: Če bom akne stiskal ali jih s čim drgnil, bodo hitreje izginile
Aken vsekakor ne smete stiskati in praskati ali jih drgniti s kakšnimi pripomočki. To bo namreč stanje kože samo še poslabšalo. Pride lahko namreč do infekcije, poleg tega vam lahko na mestih, kjer so zdaj akne, ostanejo grde brazgotine. Vse, kar lahko naredite, je, da problematične dele telesa redno negujete s pripomočki, ki so namenjeni aknasti koži, ali se odločite za tretma, ki vam ga bo svetoval dermatolog.
Mit št. 5: Eden od načinov za spopadanje z aknami je sončenje
Čeprav redki posamezniki opažajo, da se njihovo kožno stanje vsaj malo izboljša, če se tu in tam sončijo na zmernem soncu, strokovnjaki opozarjajo, da v večini primerov naravno sončenje ali celo ležanje v solarijih nikakor ni primeren način za spopadanje z aknami. Dolgotrajno izpostavljanje UV-žarkom namreč kožo izsuši, kar dejansko še poveča aktivnost žlez lojnic, poleg tega se koža zaradi pretiranega sončenja hitreje stara in lušči, kar lahko dejansko vodi v še bolj zamašene pore.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV